ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 2-ին շարունակել է հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը՝ քվեարկությամբ ընդունելով նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը, բացառությամբ Ռուբիկ Հակոբյանի հեղինակած «ՀՀ ընտրական օրենսգիրքը բարեփոխելու մասին» ԱԺ որոշման նախագծի:
Քվեարկությունների ավարտից հետո պատգամավորները շարունակել են քննարկել «2014 թ. հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում ստորագրված» Հայաստանի Հանրապետության` «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թ. մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու մասին» պայմանագիրը: Հիմնական զեկուցող, ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Սուրեն Կարայանը շարունակել է պատասխանել պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերում էին ԵՏՄ անդամակցությունից հետո ապրանքների հնարավոր թանկացմանը, ապրանքների ներմուծման եւ արտահանման ծավալներին եւ ցանկին, գիտության ոլորտի բարեփոխումներին, ներմուծվող ապրանքների դրույքաչափերին, գործարար միջավայրի բարելավմանը, օտարերկրյա ներդրումների հնարավորությանը, պայմանագրին միանալու նպատակահարմարությանը եւ այլն:
Պայմանագրի վերաբերյալ ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը: Նա կարեւորել է ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու գործընթացը եւ համոզմունք հայտնել, որ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցումը կխթանի Հայաստանի տնտեսության աճը եւ նոր հնարավորություններ կբացի: Վարդան Այվազյանը եւս պատասխանել է պատգամավորներին հետաքրքրող հարցերին եւ մտահոգություններին:
Պայմանագրի վերաբերյալ եզրակացություն է ներկայացրել նաեւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը, որի նախագահ Արտակ Զաքարյանը տեղեկացրել է, որ իր ղեկավարած հանձնաժողովը թեեւ գլխադասային չէ, այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով պայմանագրի կարեւորությունը, ԱԺ կանոնակարգի համաձայն քննարկել է այն եւ տվել դրական եզրակացություն: Պայմանագրին կողմ է քվեարկել հանձնաժողովի 11 անդամ, դեմ են եղել 3-ը: Նրա խոսքով՝ պատմական նշանակության այս պայմանագիրը կարեւոր է մեր երկրի համար թե տնտեսական, թե իրավական, թե քաղաքական առումներով:
Պայմանագրի քննարկումը կշարունակվի ԱԺ դեկտեմբերի 3-ի նիստում:
02.12.2014
Դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանի հրավիրած մամուլի ասուլիսը: Տիկին Եսայանը նշել է, որ անցնող տարում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում եւ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաս...
Քննարկվել են քաղաքական գործընթացներում կանանց ներգրավվածությանը վերաբերող հարցեր
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը դեկտեմբերի 2-ին հանդիպել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ժողովրդավարական կառավարման եւ գենդերային հարցերով բաժնի փորձագետ Կատերինա Ռյաբիկոյի եւ Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի նախագահ Ջեմմա Հասրաթյանի հետ: Ողջունելով հյուրերին՝ Հերմինե Նաղդալյանը կարեւորել է ԵԱՀԿ/ ԺՀՄ...
ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը եւ պատվիրակության անդամ Թեւան Պողոսյանը դեկտեմբերի 2-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում անդրադարձել են նոյեմբերի 21-24-ը Հաագայում տեղի ունեցած ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 60-րդ տարեկան նստաշրջանի աշխատանքների արդյ...

On December 2 the RA National Assembly continued the work of the next four-day sittings by voting passing the bills debated on the previous day, except the NA draft decision “On Making Reforms in the RA Electoral Code” authored by Rubik Hakobyan.
After voting the deputies continued debating the treaty “On Joining the Republic of Armenia the Treaty of May 29, 2014 on the ‘Eurasian Economic Union,’” signed in Minsk on October 10, 2014. The key speaker, RA Deputy Minister of Finance Suren Karayan continued to answer the deputies’ questions, which related to the possible rise in price, the volumes and list of the goods import and export, the reforms in the business environment, the possibility of the foreign investments, the expediency of joining the treaty, etc.
The Chairman of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs Vardan Ayvazyan presented the endorsement on the treaty. He highlighted the process of joining Armenia to the EEC and expressed conviction that the accession to the EEC will boost the growth of Armenia's economy and open new opportunities. Vardan Ayvazyan also answered the questions concerning the deputies.
The Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan informed the deputies that the Committee endorsed the treaty. In his word, this treaty is important for our country in the economic, legal and political terms.
The debate of the treaty will continue at December 3 NA sitting.
02.12.2014
On December 2 the press conference convened in the National Assembly by Margarit Yesayan, Head of the RA NA Delegation to La Francophonie PA, took place....
Issues on Women’s Involvement in the Political Processes were Discussed
On December 2 the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with Kateryna Ryabiko, Officer at the OSCE/ODIHR Democratic Governance and Gender Issues Department and Jemma Hasratyan, President of the Association of Women with University Education.  ...
At the press conference held on December 2 the Head of the RA NA Delegation Koryun Nahapetyan and the member of the Delegation Tevan Poghosyan touched upon the results of the works of the 60th annual session of the NATO Parliamentary Assembly (PA), which took place in The Hague on November 21-24.Kor...