Նոյեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին, որին մասնակցել են ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանը, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը, ԱԺ պատգամավոր Արփինե Հովհաննիսյանը եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում Ազգային ժողովի մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Նիստը վարել է ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ, ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն: Նիստում քննարկվել են կազմակերպչական բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում՝ 1941-1945թթ. Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված ԱՊՀ ՄԽՎ միջոցառումների ծրագրի իրականացման ընթացքի, ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում անցկացվող միջոցառումների, ինչպես նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ի կողմից պարգեւատրելու մասին հարցերը:
Նիստում «ԱՊՀ երկրների Երիտասարդական միջխորհրդարանական համաժողովի արդյունքների մասին» զեկույցով հանդես է եկել ԱՊՀ երկրների Երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի համակարգող, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արփինե Հովհաննիսյանը՝ հանգամանալից ներկայացնելով վեհաժողովի գործունեությունը եւ հեռանկարները:

27 ноября в Санкт-Петербурге возглавляемая Председателем НС Г.Саакяном делегация, в составе которой вице-спикер НС Э.Нагдалян, председатель Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам В.Айвазян, депутат НС А.Ованнисян и постоянный представитель НС РА в МПА СНГ А.Чилингарян,   приняла участие в заседании Совета МПА СНГ.
Заседание вела Председатель Совета МПА СНГ, Председатель СФ ФС РФ В.Матвиенко. На заседании обсуждалось множество организационных вопросов, в том числе ход реализации мероприятий, посвященных 70-летию Победы в ВОВ 1941-1945 гг., мероприятий в рамках МПА СНГ, награждения со стороны МПА СНГ.
На заседании с докладом “Об итогах Молодежной МПА стран СНГ” выступила координатор Молодежной МПА стран СНГ, депутат НС РА А.Ованнисян, обстоятельно представившая деятельность и перспективы ассамблеи.
27 ноября по распоряжению Председателя НС Г.Саакяна вице-спикер НС Э.Шармазанов  за большой вклад в области культуры и в связи с 60-летием наградил председателя культурного союза “Саят-Нова”, Народного артиста РА Товмаса Погосяна Почетной медалью НС РА.Вице-спикер парламента, поздравляя Т.Погос...