Նոյեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին, որին մասնակցել են ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանը, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը, ԱԺ պատգամավոր Արփինե Հովհաննիսյանը եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում Ազգային ժողովի մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Նիստը վարել է ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ, ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն: Նիստում քննարկվել են կազմակերպչական բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում՝ 1941-1945թթ. Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված ԱՊՀ ՄԽՎ միջոցառումների ծրագրի իրականացման ընթացքի, ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում անցկացվող միջոցառումների, ինչպես նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ի կողմից պարգեւատրելու մասին հարցերը:
Նիստում «ԱՊՀ երկրների Երիտասարդական միջխորհրդարանական համաժողովի արդյունքների մասին» զեկույցով հանդես է եկել ԱՊՀ երկրների Երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի համակարգող, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արփինե Հովհաննիսյանը՝ հանգամանալից ներկայացնելով վեհաժողովի գործունեությունը եւ հեռանկարները:

On November 27 in Saint Petersburg the delegation led by the RA NA Speaker Galust Sahakyan took part in the IPA CIS Council meeting, where the RA National Assembly Speaker Galust Sahakyan, the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan, the Chairman of the NA Standing Committee on Economic Affairs Vardan Ayvazyan, the NA deputy Arpine Hovhannisyan and the NA Representative to the IPA CIS Hayk Chilingaryan took part.
Valentina Matvienko, the Chairperson of the IPA CIS Council, the Speaker of the Federal Council of the RF Federal Council presided over the meeting. At the meeting numerous organizational items were discussed, among them the procedure of the implementation of the IPA CIS events programme  dedicated to the 70th anniversary of the victory of the 1941-1945 Great Patriotic War, the events being held within the IPA CIS framework, as well as the items on awarding by the IPA CIS.
At the meeting the Coordinator of the Youth Inter-Parliamentary Assembly, the RA NA deputy Arpine Hovhannisyan made a report “On the Results of the Youth Inter-Parliamentary Assembly of the CIS Countries,” thoroughly presenting the activity and the perspectives of the Assembly.