Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, հանձնաժողովի եւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնի հետ: Հանդիպումն ընթացել է դռնփակ ձեւաչափով: Նշենք, որ հանձնաժողովը մշտապես հանդիպումներ է կազմակերպում ՀՀ-ում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ եւ սա նմանատիպ հերթական հանդիպումներից էր:
Ողջունելով դեսպանին՝ Արտակ Զաքարյանը բարձր է գնահատել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման, մասնավորապես միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացման գործում պարոն Հեֆերնի ունեցած ներդրումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպանը վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման տարիներին արել է հնարավորը՝ զարգացնելու եւ խորացնելու համար երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պատգամավորներին հետաքրքրող տարբեր հարցեր:
Նոյեմբերի 28-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի է ունեցել ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստը, որին մասնակցել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը, Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը: ԱՊՀ ՄԽՎ լիագումար նիս...
Նոյեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը վարել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են հինգերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ դեկտեմբերի 1-4-ը չորսօրյա նիստերի օր...
Նոյեմբերի 28-ին Արտակ Զաքարյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Օրակարգը հաստատելուց հետո հանձնաժողովի անդամները քվեարկության արդյունքում որոշում են կայացրել 2014 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետությա...
Խորհրդարանական լսումներ հանրային ծառայությունների համարանիշի կիրառման վերաբերյալ
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի ու ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովները նոյեմբերի 28-ին կազմակերպել էին խորհրդարանական լսումներ «Հանրային ծառայությունների համարանիշի կիրառման վերաբերյալ» թեմայով, որը վարում էին հանձնաժողով...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի աշխատանքային այցը շարունակվում է
Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի 41-րդ լիագումար նիստին: Նոյեմբերի 27-ի նիստում մասնակից երկրներն ընտրել են խորհրդի նախագահ: Խորհրդի նախագահ է վերընտրվել Վալենտ...
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամների հանդիպումները ՀԱՊԿ եւ ԱՊՀ խորհրդարանական վեհաժողովներում
Նոյեմբերի 25-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի են ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ տեղեկատվական-հետազոտական եւ ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդին կից փորձագիտական-խորհրդատվական կենտրոնների նիստերը, որոնց մասնակցել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանը: Հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 26-ին, տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդին կից ՀԱՊԿ անդ...

28 ноября председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян и члены комиссии и группы дружбы  Армения - США встретились с Чрезвычайным и Полномочным Послом США в РА Джоном Хефферном. Встреча прошла при закрытых дверях. Следует заметить, что комиссия постоянно организует встречи с представителями дипкорпуса в РА, и эта встреча явилась очередной из таких.
Приветствуя посла, А.Закарян высоко оценил роль г-на Хефферна в развитии армяно-американских отношений, в частности в активизации межпарламентских связей.
Поблагодарив за прием, посол заверил, что в ходе своей деятельности делает все возможное для развития и углубления существующих между двумя странами отношений.
В ходе встречи были обсуждены интересующие депутатов различные вопросы.
28 ноября в Санкт-Петербурге состоялось пленарное заседание МПА СНГ, в котором приняли участие делегация НС РА, генеральный консул РА в Санкт-Петербурге Г.Карапетян и постоянный представитель НС РА в МПА СНГ А.Чилингарян.  Пленарное заседание МПА СНГ вела Председатель Совета СФ ФС РФ В.Матвиенк...
28 ноября состоялось рабочее совещание парламента, которое вел вице-спикер НС РА Э.Шармазанов.Oбсуждались проекты решений повесток дня шестой сессии НС пятого созыва и четырехдневных заседаний НС 1-4 декабря. В проект решения о внесении дополнений в повестку дня шестой сессии НС пятого созыва включе...
28 ноября  состоялись очередные заседания постоянных комиссий НС – по внешним сношениям и по государственно-правовым вопросам - соответственно под председательством А.Закаряна и О.Саакяна, на которых обсуждались подписанный 10 октября 2014 г. в Минске договор “О присоединении РА к договору “О Е...
Парламентские слушания о применении кодового номера общественных услуг
28 ноября постоянные комиссии НС по вопросам территориального управления и местного самоуправления и по защите прав человека и общественным вопросам организовали парламентские слушания на тему “О применении кодового номера общественных услуг”, которые вели председатели комиссий С.Маргарян и Э.Вардан...
Рабочий визит Председателя НС Г.Саакяна продолжается
Председатель НС Г.Саакян в Санкт-Петербурге принял участие в 41-м пленарном заседании МПА СНГ. На заседании 27 ноября страны-участники избрали председателя Совета. Председателем Совета переизбрана В.Матвиенко.В ходе рабочего визита Председатель НС Г.Саакян встретился с председателем Госдумы РФ С.Нар...
Встречи членов делегации НС РА на парламентских ассамблеях ОДКБ и СНГ
25 ноября в Санкт-Петербурге состоялись заседания информационно-исследовательского  и экспертно-консультационного центров при ПА ОДКБ, в которых принял участие депутат НС РА Х.Арутюнян. 26 ноября состоялись совместные заседания комиссий по обороне и безопасности при ПА ОДКБ и компетентных орган...