Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, հանձնաժողովի եւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնի հետ: Հանդիպումն ընթացել է դռնփակ ձեւաչափով: Նշենք, որ հանձնաժողովը մշտապես հանդիպումներ է կազմակերպում ՀՀ-ում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ եւ սա նմանատիպ հերթական հանդիպումներից էր:
Ողջունելով դեսպանին՝ Արտակ Զաքարյանը բարձր է գնահատել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման, մասնավորապես միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացման գործում պարոն Հեֆերնի ունեցած ներդրումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպանը վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման տարիներին արել է հնարավորը՝ զարգացնելու եւ խորացնելու համար երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պատգամավորներին հետաքրքրող տարբեր հարցեր:
Նոյեմբերի 28-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի է ունեցել ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստը, որին մասնակցել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը, Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը: ԱՊՀ ՄԽՎ լիագումար նիս...
Նոյեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը վարել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են հինգերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ դեկտեմբերի 1-4-ը չորսօրյա նիստերի օր...
Նոյեմբերի 28-ին Արտակ Զաքարյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Օրակարգը հաստատելուց հետո հանձնաժողովի անդամները քվեարկության արդյունքում որոշում են կայացրել 2014 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետությա...
Խորհրդարանական լսումներ հանրային ծառայությունների համարանիշի կիրառման վերաբերյալ
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի ու ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովները նոյեմբերի 28-ին կազմակերպել էին խորհրդարանական լսումներ «Հանրային ծառայությունների համարանիշի կիրառման վերաբերյալ» թեմայով, որը վարում էին հանձնաժողով...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի աշխատանքային այցը շարունակվում է
Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի 41-րդ լիագումար նիստին: Նոյեմբերի 27-ի նիստում մասնակից երկրներն ընտրել են խորհրդի նախագահ: Խորհրդի նախագահ է վերընտրվել Վալենտ...
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամների հանդիպումները ՀԱՊԿ եւ ԱՊՀ խորհրդարանական վեհաժողովներում
Նոյեմբերի 25-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի են ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ տեղեկատվական-հետազոտական եւ ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդին կից փորձագիտական-խորհրդատվական կենտրոնների նիստերը, որոնց մասնակցել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանը: Հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 26-ին, տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդին կից ՀԱՊԿ անդ...

On November 28 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan, the members of the Committee and the RA NA Armenia-USA Friendship Group met with John Heffern, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States to the Republic of Armenia. A closed-door meeting was held. Let us note that the Committee permanently organizes meetings with the heads of the diplomatic representations in the RA, and this has been one of those meetings.
Welcoming the Ambassador Artak Zakaryan has highly assessed Mr Heffern’s contribution to the development of the Armenian-American relations, particularly to activating of the inter-parliamentary ties.
Thanking for the reception the Ambassador has assured that during his tenure he has done his best to develop and deepen the relations existing between the two countries.
In the course of the meeting different issues concerning the deputies were discussed.
On November 28 in Saint Petersburg the plenary session of the CIS Inter-Parliamentary Assembly was held, where the RA National Assembly Delegation, the General Consul of Armenia in Saint Petersburg and the NA Representative to the IPA CIS Hayk Chilingaryan attended. The IPA CIS plenary session was p...
On November 28 the RA NA working consultation presided over by the RA National Assembly Deputy Speaker Eduard Sharmazanov was held. During the working consultation the draft decisions on making amendments to the agenda of the sixth session of the fifth convocation and on the agenda for the...
On November 28 the next sitting of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations moderated by Artak Zakaryan was held.After approving the agenda the members of the Committee, as a result of voting, made a decision to submit the opinion of the Committee on the treaty with the related report by th...
Parliamentary Hearings on the Use of the Public Service Code Number
On November 28 the RA NA Standing Committees on Territorial Management and Local Self-Government and on Protection of Human Rights and Public Affairs organized parliamentary hearings in the theme “On the Use of Public Services Code Number,” which moderated the Committee Chairs Stepan Margaryan and E...
RA NA Speaker Galust Sahakyan’s Working Visit Continues
In Saint Petersburg the Speaker of the National Assembly Galust Sahakyan took part in the 41st plenary session of the Council of the Inter-Parliamentary Assembly of Member States of the Commonwealth Independent States (IPA CIS). At November 27 sitting the member states elected the Chair of the Counc...
Meetings of the RA NA Delegation Members in the CSTO and CIS Parliamentary Assemblies
On November 25 in Saint Petersburg the meetings of the Expert and Research Centers adjunct to the CSTO PA Information-Research and the CSTO PA Council, where the RA National Assembly deputy Khosrov Harutyunyan took part, were held.On the next day the joint session of the Permanent Commission on Defe...