ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի աշխատանքային այցը շարունակվում է
Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի 41-րդ լիագումար նիստին: Նոյեմբերի 27-ի նիստում մասնակից երկրներն ընտրել են խորհրդի նախագահ: Խորհրդի նախագահ է վերընտրվել Վալենտինա Մատվիենկոն:
Աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի հետ: Հանդիպման ընթացքում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը ներկայացրել է խորհրդարանում Հայաստանի` ԵՏՄ-ին անդամակցելու ուղղությամբ ընթացող աշխատանքները: Խորհրդարանի նախագահն իր խոսքում նշել է, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանն արդեն տվել է դրական եզրակացություն, եւ այժմ ընթանում են օրենսդրության ներդաշնակեցման գործընթացները:
ՌԴ Պետական դումայի նախագահը հանդիպման ընթացքում պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ առկա բարեկամությանը նպաստող բոլոր հարցերում:
ՀՀ խորհրդարանի նախագահը նույն օրը հանդիպել է նաեւ Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոյի հետ: Քննարկվել են երկու երկրների տնտեսական համագործակցության զարգացման ուղիներին առնչվող հարցերը: Վլադիմիր Անդրեյչենկոն, խոսելով տնտեսական համագործակցության մասին, նկատել է, որ Բելառուսն ու Հայաստանը պետք է ավելի ակտիվացնեն այն, քանի որ երկու երկրներն այդ բնագավառում դեռեւս չեն սպառել առկա ներուժը:
Գալուստ Սահակյանը Բելառուսի իր գործընկերոջը ներկայացրել է Ադրբեջանի՝ տարածաշրջանը լարված պահելու դատապարտելի գործելակերպը, Արցախում խոցված ուղղաթիռին վերաբերող մանրամասները եւ հույս հայտնել, որ Բելառուսի ղեկավարությունն այս հարցի շուրջ կդրսեւորի հավասարակշռված վերաբերմունք:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Բելառուսի խորհրդարանի նախագահի հրավերը Բելառուսի Հանրապետություն:
Նոյեմբերի 28-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի է ունեցել ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստը, որին մասնակցել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը, Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը: ԱՊՀ ՄԽՎ լիագումար նիս...
Նոյեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը վարել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են հինգերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ դեկտեմբերի 1-4-ը չորսօրյա նիստերի օր...
Նոյեմբերի 28-ին Արտակ Զաքարյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը: Օրակարգը հաստատելուց հետո հանձնաժողովի անդամները քվեարկության արդյունքում որոշում են կայացրել 2014 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետությա...
Խորհրդարանական լսումներ հանրային ծառայությունների համարանիշի կիրառման վերաբերյալ
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի ու ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովները նոյեմբերի 28-ին կազմակերպել էին խորհրդարանական լսումներ «Հանրային ծառայությունների համարանիշի կիրառման վերաբերյալ» թեմայով, որը վարում էին հանձնաժողով...
Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, հանձնաժողովի եւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնի հետ: Հանդիպումն ընթացել է դռնփակ ձե...
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամների հանդիպումները ՀԱՊԿ եւ ԱՊՀ խորհրդարանական վեհաժողովներում
Նոյեմբերի 25-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի են ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ տեղեկատվական-հետազոտական եւ ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդին կից փորձագիտական-խորհրդատվական կենտրոնների նիստերը, որոնց մասնակցել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանը: Հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 26-ին, տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդին կից ՀԱՊԿ անդ...

Рабочий визит Председателя НС Г.Саакяна продолжается
Председатель НС Г.Саакян в Санкт-Петербурге принял участие в 41-м пленарном заседании МПА СНГ. На заседании 27 ноября страны-участники избрали председателя Совета. Председателем Совета переизбрана В.Матвиенко.
В ходе рабочего визита Председатель НС Г.Саакян встретился с председателем Госдумы РФ С.Нарышкиным. На встрече спикер НС РА представил проводимые в парламенте работы по членству Армении в ЕАЭС. В своем слове Председатель НС отметил, что Конституционный Суд РА уже дал положительное заключение и ныне проходит процесс гармонизации законодательства.
Председатель Госдумы РФ в ходе встречи выразил готовность содействовать всем вопросам по укреплению существующей дружбы между парламентами двух стран.
В тот же день Председатель НС РА встретился также с председателем Палаты представителей НС Беларуси В.Андрейченко. Обсуждены вопросы развития экономического сотрудничества двух стран. Г-н Андрейченко, говоря об   экономическом сотрудничестве, отметил, что Армения и Беларусь должны еще более активизировать его, так как обе страны в этой сфере еще не исчерпали имеющийся потенциал.
Г.Саакян представил своему белорусскому коллеге предосудительное поведение Азербайджана, создающее в регионе напряженнное положение, подробности поражения вертолета в Арцахе, и выразил надежду, что руководство Беларуси проявит к этому вопросу взвешенный подход.
Председатель НС Г.Саакян принял приглашение председателя белорусского парламента совершить визит в Республику Беларусь.
28 ноября в Санкт-Петербурге состоялось пленарное заседание МПА СНГ, в котором приняли участие делегация НС РА, генеральный консул РА в Санкт-Петербурге Г.Карапетян и постоянный представитель НС РА в МПА СНГ А.Чилингарян.  Пленарное заседание МПА СНГ вела Председатель Совета СФ ФС РФ В.Матвиенк...
28 ноября состоялось рабочее совещание парламента, которое вел вице-спикер НС РА Э.Шармазанов.Oбсуждались проекты решений повесток дня шестой сессии НС пятого созыва и четырехдневных заседаний НС 1-4 декабря. В проект решения о внесении дополнений в повестку дня шестой сессии НС пятого созыва включе...
28 ноября  состоялись очередные заседания постоянных комиссий НС – по внешним сношениям и по государственно-правовым вопросам - соответственно под председательством А.Закаряна и О.Саакяна, на которых обсуждались подписанный 10 октября 2014 г. в Минске договор “О присоединении РА к договору “О Е...
Парламентские слушания о применении кодового номера общественных услуг
28 ноября постоянные комиссии НС по вопросам территориального управления и местного самоуправления и по защите прав человека и общественным вопросам организовали парламентские слушания на тему “О применении кодового номера общественных услуг”, которые вели председатели комиссий С.Маргарян и Э.Вардан...
28 ноября председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян и члены комиссии и группы дружбы  Армения - США встретились с Чрезвычайным и Полномочным Послом США в РА Джоном Хефферном. Встреча прошла при закрытых дверях. Следует заметить, что комиссия постоянно организует встречи...
Встречи членов делегации НС РА на парламентских ассамблеях ОДКБ и СНГ
25 ноября в Санкт-Петербурге состоялись заседания информационно-исследовательского  и экспертно-консультационного центров при ПА ОДКБ, в которых принял участие депутат НС РА Х.Арутюнян. 26 ноября состоялись совместные заседания комиссий по обороне и безопасности при ПА ОДКБ и компетентных орган...