Նոյեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից գործող Երիտասարդական խորհրդարանի հերթական լիագումար նիստը:
Նիստի աշխատանքները սկսելուց առաջ երիտասարդ պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են նոյեմբերի 12-ին ուսումնավարժական թռիչքի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ուղղաթիռի խոցման հետեւանքով զոհվածների հիշատակը:
Օրակարգը հաստատելուց հետո երիտասարդ պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունել են Գոհար Մկոյանի հեղինակած «Գովազդի մասին» եւ «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքներում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը, որը քննարկվել էր նախորդ նիստում :
Այնուհետեւ խորհրդարանականները քննարկել են Դիանա Ղազարյանի հեղինակած «ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում» փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ Լուսինե Փիրոյանի՝ «Ավտոտրանսպորտային միջոցների կայանատեղերի տեղական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը:
Հիմնական զեկուցող Դիանա Ղազարյանի ներկայացմամբ՝ յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի դատական պաշտպանության իր իրավունքն իրականացնել ինչպես ներկայացուցչի կամ պաշտպանի միջոցով, այնպես էլ՝ անձամբ վճռաբեկ դատարան դիմելու միջոցով:

On November 27 the next plenary sitting of the Youth Parliament functioning adjunct to the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport was held.
Before beginning the works of the sitting the young MPs in one minute silence honoured the memory of the victims who died as a consequence of shooting down of the helicopter of the NKR Defense Army by the Azerbaijani armed forces during the training flight on November 12.
Before approving the agenda the young deputies by voting passed the package of bills on amending the RA laws “On Advertisement” and “On Television and Radio,” which has been debated at the previous sitting,
Then the MPs debated the draft laws “On Amending the RA Civil Procedure Code” and “On Amending the RA Law on the Local Duty of the Parking of the Vehicles.”