Շարունակվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցը Ֆրանսիայի Հանրապետություն: Հիշեցնենք, որ պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Արա Բաբլոյանը, Կարեն Ավագյանը եւ Արմեն Ռուստամյանը: Նոյեմբերի 25-ին ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի հետ: Հանդիպման ընթացքում Գալուստ Սահակյանը շնորհավորել է պարոն Լարշեին Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Անդրադառնալով հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին՝ Գալուստ Սահակյանը գոհունակությամբ նշել է, որ այսօր այդ հարաբերությունները հասել են առանձնահատուկ մակարդակի՝ հիմքում ունենալով երկու ժողովուրդների միջեւ առկա պատմամշակութային բազմադարյան կապերը: Նա նշել է նաեւ, որ երկու երկրներն իրար կապող ամուր կամուրջ է նաեւ Ֆրանսիայի մեծ ու ազդեցիկ հայկական համայնքը: Հայաստանի Հանրապետության օրենսդիր մարմնի ղեկավարի խոսքով՝ 1992 թվականի փետրվարին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր ծավալված բարձրաստիճան քաղաքական երկխոսությունը կայուն հիմք է դարձել տնտեսական, մշակութային, կրթական, գիտական եւ այլ բնագավառներում սերտ եւ արդյունավետ համագործակցության համար: Գալուստ Սահակյանը մեկ անգամ եւս փաստել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի ծանրակշիռ դերը միջազգային ասպարեզում, մասնավորապես, նրա ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ձեւաչափում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ: Խոսելով Արցախի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի մասին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այդ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա: Խորհրդարանի նախագահը մտահոգություն է հայտնել այն հանգամանքի առթիվ, որ նույն մոտեցումները չի կիսում Ադրբեջանը՝ ամեն կերպ փորձելով տապալել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը եւ տարածաշրջանը պահելով լարված վիճակում: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը խոսել է նոյեմբերի 12-ին ադրբեջանական զինուժի կողմից խոցված ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ուղղաթիռի մասին՝ այդ սադրիչ գործողությունները որակելով որպես զինադադարի կոպիտ խախտում: Նա հավելել է, որ մարդկային կյանքեր խլած այդ գործողությունը պետք է միանշանակ դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից: Գալուստ Սահակյանը Ֆրանսիայի Սենատի նախագահին հրավիրել է Հայաստան՝ մասնակցելու 2015 թվականի ապրիլին կայանալիք Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներին: ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Ֆրանսիայի Սենատի նախագահը հետեւողական կլինի Ցեղասպանության ժխտումը դատապարտող օրենքի նոր նախագծի ներկայացման եւ դրա ընդունման հարցում:
Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեն շնորհակալություն է հայտնել հայկական պատվիրակությանը Սենատ այցելելու համար եւ վստահեցրել, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների այժմյան բարձր մակարդակը շարունակելու է բարձրանալ խորհրդարանների սերտ համագործակցության արդյունքում:
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահը հանդիպել է նաեւ Ֆրանսիայի տնտեսապես առավել զարգացած տարածաշրջանի` Օ-դը-Սենի խորհրդի նախագահ, Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր Պատրիկ Դեվեջյանի հետ:
Նույն օրը ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունն այցելել է նաեւ Փարիզի հայ առաքելական Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցի: Այնուհետեւ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը եղել է Փարիզի Երեւանյան այգում, որտեղ պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ  են դրել Կոմիտասի արձանի առջեւ:
Նոյեմբերի 26-ին նիստեր են գումարել ԱԺ մշտական հանձնաժողովները: ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Միքայել Մելքումյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցումով քննարկել է ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հեղինակած «ՀՀ մաքսային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը: Գործող օրենսդրությամ...

Продолжается рабочий визит возглавляемой Председателем НС Г.Саакяном делегации во Французскую Республику. В составе делегации депутаты НС В.Багдасарян, А.Баблоян, К.Авагян и А.Рустамян. 25 ноября делегация НС встретилась с председателем Сената Франции Жераром Ларше. В ходе встречи Г.Саакян поздравил г-на Ларше с избранием председателем Сената. Обратившись к армяно-французским отношениям, Г.Саакян с удовлетворением отметил, что ныне эти отношения достигли исключительного уровня, опираясь на существующие между двумя народами многовековые историко-культурные связи.   Он также отметил, что связывающим обе страны крепким мостом является крупная и влиятельная армянская община Франции. По словам главы законодательного органа РА, развернувшийся с установления в феврале 1992 г. дипломатических отношений высокий политический диалог стал прочной базой для тесного и плодотворного сотрудничества в экономической, культурной, образовательной, научной и других сферах. Г-н Саакян вновь констатировал, что Армения высоко ценит весомую роль Франции на международной арене, в частности ее вовлеченность в формат урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ. Говоря о процессе мирного урегулирования Арцахского конфликта, Председатель НС отметил, что это противостояние должно быть урегулировано исключительно мирным путем – на основе принципов международного права. Спикер парламента выразил озабоченность тем, что подобные подходы не разделяет Азербайджан, всячески пытаясь провалить усилия сопредседателей МГ ОБСЕ и удерживая регион в напряженном состоянии. Председатель НС Г.Саакян коснулся поражения 12 ноября азербайджанскими вооруженными силами вертолета Армии обороны НКР, охарактеризовав провокационные действия как грубое нарушение режима перемирия. Он добавил, что это унесшее жизни действие должно быть однозначно осуждено международным сообществом. Г-н Саакян пригласил председателя Сената Франции в Армению – для участия в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян в апреле 2015 г. Глава законодательного органа РА выразил надежду, что председатель Сената Франции будет последователен в вопросе представления и принятия нового проекта закона о криминализации   отрицания Геноцида.
Председатель Сената Франции Жерар Ларше поблагодарил армянскую делегацию за посещение Сената и заверил, что высокий уровень армяно-французских отношений и впредь будет повышаться в итоге тесного сотрудничества парламентов.
Председатель НС РА встретился также с председателем Совета наиболее экономически развитого региона Франции О-де-Сен, депутатом французского парламента П.Деведжяном.
В тот же день делегация НС РА также посетила парижскую церковь ААЦ   Сурб Ованнес Мкртич. Затем возглавляемая Председателем НС Г.Саакяном делегация побывала на Ереванском бульваре в Париже, где возложила цветы к памятнику Комитасу.
26 ноября  состоялись заседания постоянных комиссий НС – по экономическим вопросам и по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта – соответственно  под председательством М.Мелкумяна и А.Давтяна.В профильных комиссиях прошли в различных чтениях обсуждения проектов законов о в...