Շարունակվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցը Ֆրանսիայի Հանրապետություն: Հիշեցնենք, որ պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Արա Բաբլոյանը, Կարեն Ավագյանը եւ Արմեն Ռուստամյանը: Նոյեմբերի 25-ին ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի հետ: Հանդիպման ընթացքում Գալուստ Սահակյանը շնորհավորել է պարոն Լարշեին Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Անդրադառնալով հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին՝ Գալուստ Սահակյանը գոհունակությամբ նշել է, որ այսօր այդ հարաբերությունները հասել են առանձնահատուկ մակարդակի՝ հիմքում ունենալով երկու ժողովուրդների միջեւ առկա պատմամշակութային բազմադարյան կապերը: Նա նշել է նաեւ, որ երկու երկրներն իրար կապող ամուր կամուրջ է նաեւ Ֆրանսիայի մեծ ու ազդեցիկ հայկական համայնքը: Հայաստանի Հանրապետության օրենսդիր մարմնի ղեկավարի խոսքով՝ 1992 թվականի փետրվարին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր ծավալված բարձրաստիճան քաղաքական երկխոսությունը կայուն հիմք է դարձել տնտեսական, մշակութային, կրթական, գիտական եւ այլ բնագավառներում սերտ եւ արդյունավետ համագործակցության համար: Գալուստ Սահակյանը մեկ անգամ եւս փաստել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի ծանրակշիռ դերը միջազգային ասպարեզում, մասնավորապես, նրա ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ձեւաչափում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ: Խոսելով Արցախի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի մասին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այդ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա: Խորհրդարանի նախագահը մտահոգություն է հայտնել այն հանգամանքի առթիվ, որ նույն մոտեցումները չի կիսում Ադրբեջանը՝ ամեն կերպ փորձելով տապալել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը եւ տարածաշրջանը պահելով լարված վիճակում: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը խոսել է նոյեմբերի 12-ին ադրբեջանական զինուժի կողմից խոցված ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ուղղաթիռի մասին՝ այդ սադրիչ գործողությունները որակելով որպես զինադադարի կոպիտ խախտում: Նա հավելել է, որ մարդկային կյանքեր խլած այդ գործողությունը պետք է միանշանակ դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից: Գալուստ Սահակյանը Ֆրանսիայի Սենատի նախագահին հրավիրել է Հայաստան՝ մասնակցելու 2015 թվականի ապրիլին կայանալիք Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներին: ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Ֆրանսիայի Սենատի նախագահը հետեւողական կլինի Ցեղասպանության ժխտումը դատապարտող օրենքի նոր նախագծի ներկայացման եւ դրա ընդունման հարցում:
Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեն շնորհակալություն է հայտնել հայկական պատվիրակությանը Սենատ այցելելու համար եւ վստահեցրել, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների այժմյան բարձր մակարդակը շարունակելու է բարձրանալ խորհրդարանների սերտ համագործակցության արդյունքում:
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահը հանդիպել է նաեւ Ֆրանսիայի տնտեսապես առավել զարգացած տարածաշրջանի` Օ-դը-Սենի խորհրդի նախագահ, Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր Պատրիկ Դեվեջյանի հետ:
Նույն օրը ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունն այցելել է նաեւ Փարիզի հայ առաքելական Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցի: Այնուհետեւ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը եղել է Փարիզի Երեւանյան այգում, որտեղ պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ  են դրել Կոմիտասի արձանի առջեւ:
Նոյեմբերի 26-ին նիստեր են գումարել ԱԺ մշտական հանձնաժողովները: ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Միքայել Մելքումյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցումով քննարկել է ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հեղինակած «ՀՀ մաքսային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը: Գործող օրենսդրությամ...

The working visit of the delegation led by the RA NA President Galust Sahakyan to the Republic of France continues. Let us remind that the delegation comprises of the RA NA deputies Vahram Baghdasaryan, Ara Babloyan, Karen Avagyan and Armen Rustamyan. On November 25 the delegation of the RA National Assembly met with Gérard Larcher, the President of the Senate of the Republic of France. During the meeting Galust Sahakyan congratulated Mr Larcher on being elected President of the Senate of the Republic of France. Touching upon the Armenian-French relations, Galust Sahakyan has noted with satisfaction that today those relations have reached to special level, having as a basis the historical-cultural centuries-old ties existing between the two peoples. He has also noted that the big and influential Armenian community of France is a firm bridge connecting each other the two countries. In the word of the Head of the legislative body of the Republic of Armenia, in February of 1992 since the establishment of diplomatic relations the high ranking political dialogue has become a firm basis for close and effective cooperation in the economic, cultural, educational, scientific and other spheres. Galust Sahakyan once again has also documented that Armenia highly assesses the weighty role of France in the international arena, particularly, its involvement in the format of the Nagorno Karabakh conflict settlement as OSCE Minsk Group Co-Chair. Talking about the process of the Artsakh conflict peaceful settlement, the NA President has noted that the conflict should be settled exclusively through peaceful means on the basis of the principles of the international law. The President of the Parliament has expressed concern over the fact that Azerbaijan does not share such approaches trying in any way to fail the efforts made by the OSCE Minsk Group Co-Chairs and keeping the region in tense situation. The NA President Galust Sahakyan talked about the helicopter of the NKR Defense Army that was shot down by the Azerbaijani armed forces, qualifying those provoking actions as a gross violation of ceasefire. He has added that the action taking human lives should be unequivocally condemned by the international community. Galust Sahakyan has invited the President of the Senate of the Republic of France to Armenia to take part in the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide to be held in April 2015. The Head of the RA legislative body has expressed hope that the President of the French Senate will be consistent in presentation of the new bill of the law condemning the denial of the Genocide and in its adoption.
Gérard Larcher, the President of the Senate of the Republic of France, thanked the Armenian delegation for visiting the Senate and has assured them present high level of the Armenian-French relations will continue to rise as a result of close cooperation of the parliaments.
The NA President of the Republic of Armenia also met with Patrick Devedjian, the NA deputy of France, the President of the General Council of Hauts-de-Seine, an economically more developed region.
On the same day the RA National Assembly delegation also visited the Armenian Apostolic Saint Hovhannes Mkrtich/John the Baptist Church of Paris. Then the delegation led by the National Assembly President Galust Sahakyan has been in the Yerevan Park of Paris, where the members of the delegation laid flowers in front of Komitas statue.
On November 26 the NA Standing Committees convened sittings. The RA NA Standing Committee on Economic Affairs moderated by Mikayel Melkumyan in the first reading debated the bill “On Amending the RA Customs Code” authored by Edmon Marukyan.The RA Deputy Minister of Finance Vakhtang Mirumyan has note...