Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 23-ին ներկա է եղել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի մասնաճյուղի 2014թ. դրամահավաք-հեռախոսամարաթոնի (ֆոնետոն) փակման արարողությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահին ուղեկցել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանը, պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Կարեն Ավագյանը, Արմեն Ռուստամյանը եւ Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի մասնաճյուղի տնօրեն Պետրոս Թերզյանը ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանին ներկայացրել է Ֆրանսիայի Հանրապետությունում ֆոնետոնի անցկացման պայմանները եւ այս տարվա արդյունքները` նշելով, որ չնայած Ֆրանսիայում տիրող տնտեսական ճգնաժամին՝ ֆրանսահայերի շրջանում Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ նկատվում է տարեցտարի աճող հետաքրքրություն: Նշվել է, որ այս տարի Ֆրանսիայի հայերը մեծ ուշադրություն են ցուցաբերել սիրիահայերին վերաբերող ծրագրերին եւ նախաձեռնություններին:
Միջոցառմանը ՀՀ ԱԺ պատվիրակության հետ միասին մասնակցել են Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ֆիլիպ Կալտենբախը, ֆրանսիացի պատգամավորներ Պատրիկ Դեվեջյանը, Ժան-Մարկ Ժերմենը եւ Ժան-Իվ լը Բուիյոնեկը: Ֆոնետոնի փակման արարողությանը ներկա են եղել նաեւ ֆրանսահայ կազմակերպությունների ղեկավարներ, Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու ներկայացուցիչներ եւ հարյուրավոր ֆրանսահայեր:
Աշխատանքային այցի շրջանակներում՝ նոյեմբերի 23-26-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի, Ազգային ժողովի նախագահ Կլոդ Բարտոլոնի եւ Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամների հետ:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի եւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովները նոյեմբերի 24-ին կազմակերպել էին խորհրդարանական համատեղ լսումներ՝ քննարկելու «Հայաստանի Հանրապետության «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թ. մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու վերաբերյալ» թեման: Խորհրդարանական լ...

The delegation led by the RA NA President Galust Sahakyan being in France on a working visit took part in the closing ceremony of 2014 fund raising-Phoneathon of the French branch of Hayastan All-Armenian Fund on November 23. The Head of the RA NA Armenia-France Friendship Group Ara Babloyan, deputies Vahram Baghdasaryan, Karen Avagyan and Armen Rustamyan and the RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to France Vigen Chitechian accompanied the RA NA President.
The Director of the French Branch of Hayastan All-Armenian Fund Petros Terzian presented the conditions of holding the Phoneathon in the Republic of France and the results of this year to the RA National Assembly President Galust Sahakyan, noting that despite the economic crisis in France, among the French Armenians growing interest year by year towards the Republic of Armenia and the Nagorno Karabakh is noticed. It has been noted that the French Armenians paid great attention to the programmes and initiatives concerning the Syrian Armenians.
The Head of France-Armenia Friendship Group of the Senate of the Republic of France Philippe Kaltenbach, the French deputies Patrick Devedjian, Jean Jermain and Jean-Yves Le Bouillionnec took part together with the RA NA Delegation in the event. The heads of the French Armenian organizations, representatives of the Armenian Apostolic Church and hundreds of French Armenians also took part in the closing ceremony of Phoneathon.
Within the framework of the working visit during the period of November 23-26 the delegation led by the RA NA President will have meetings with the President of the French Senate Gérard Larcher, the President of the National Assembly Claude Bartolone and the members of the France-Armenia Friendship Group of the Senate.
On November 24 the RA NA Standing Committees on Foreign Relations and on Economic Affairs organized parliamentary joint hearings to discuss the theme “On Joining the Eurasian Economic Union on May 29, 2014 of the Republic of Armenia. The RA NA deputies, members of the government, representatives of ...