Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 23-ին ներկա է եղել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի մասնաճյուղի 2014թ. դրամահավաք-հեռախոսամարաթոնի (ֆոնետոն) փակման արարողությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահին ուղեկցել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանը, պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Կարեն Ավագյանը, Արմեն Ռուստամյանը եւ Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի մասնաճյուղի տնօրեն Պետրոս Թերզյանը ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանին ներկայացրել է Ֆրանսիայի Հանրապետությունում ֆոնետոնի անցկացման պայմանները եւ այս տարվա արդյունքները` նշելով, որ չնայած Ֆրանսիայում տիրող տնտեսական ճգնաժամին՝ ֆրանսահայերի շրջանում Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ նկատվում է տարեցտարի աճող հետաքրքրություն: Նշվել է, որ այս տարի Ֆրանսիայի հայերը մեծ ուշադրություն են ցուցաբերել սիրիահայերին վերաբերող ծրագրերին եւ նախաձեռնություններին:
Միջոցառմանը ՀՀ ԱԺ պատվիրակության հետ միասին մասնակցել են Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ֆիլիպ Կալտենբախը, ֆրանսիացի պատգամավորներ Պատրիկ Դեվեջյանը, Ժան-Մարկ Ժերմենը եւ Ժան-Իվ լը Բուիյոնեկը: Ֆոնետոնի փակման արարողությանը ներկա են եղել նաեւ ֆրանսահայ կազմակերպությունների ղեկավարներ, Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու ներկայացուցիչներ եւ հարյուրավոր ֆրանսահայեր:
Աշխատանքային այցի շրջանակներում՝ նոյեմբերի 23-26-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի, Ազգային ժողովի նախագահ Կլոդ Բարտոլոնի եւ Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամների հետ:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի եւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովները նոյեմբերի 24-ին կազմակերպել էին խորհրդարանական համատեղ լսումներ՝ քննարկելու «Հայաստանի Հանրապետության «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թ. մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու վերաբերյալ» թեման: Խորհրդարանական լ...

23 ноября возглавляемая Председателем НС Г.Саакяном делегация, находящаяся с рабочим визитом во Франции,  присутствовала на церемонии закрытия телефонного марафона по сбору средств (фонетона) 2014 года французского филиала Всеармянского фонда “Айастан”. Председателя НС РА сопровождали руководитель группы дружбы Армения – Франция А.Баблоян, депутаты НС В.Багдасарян, К.Авагян, А.Рустамян и Чрезвычайный и Полномочный Посол РА во Франции В.Читечян.
Директор французского филиала Всеармянского фонда “Айастан” П.Терзян представил Председателю НС Г.Саакяну условия проведения фонетона и итоги нынешнего года, заметив, что, несмотря на экономический кризис во Франции, среди местных армян все более возрастает интерес к РА и НКР. Отмечено было, что в этом году французские армяне больше внимания уделили программам и инициативам, касающимся сирийских армян.
В мероприятии вместе с армянской делегацией приняли участие руководитель группы дружбы Франция – Армения Сената Французской Республики Филипп Кальтенбах, французские депутаты П.Деведжян, Жан-Марк Жермен и Жан-Ив ле Буионек. На церемонии закрытия фонетона присутствовали также руководители армянских организаций Франции, представители ААЦ и сотни французских армян.
В рамках рабочего визита 23-26 ноября делегация, возглавляемая Председателем НС РА, встретится с председателем Сената Франции Жераром Ларше, председателем Национального Собрания Франции Клодом Бартолоном и с членами сенатской группы дружбы Франция – Армения.
24 ноября постоянные комиссии НС по внешним сношениям и по экономическим вопросам организовали парламентские слушания для обсуждения темы “О присоединении Республики Армения к договору о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) от 29 мая 2014 г.”. В слушаниях приняли участие депутаты НС, члены правите...