Նոյեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ վերոնշյալ հանձնաժողովի անդամներ Մարգարիտ Եսայանը, Ռուզաննա Մուրադյանը, Կորյուն Նահապետյանը եւ Հունաստանում, համատեղության կարգով նաեւ՝ Կիպրոսում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գագիկ Ղալաչյանը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, իր եւ ՀՀ Ազգային ժողովի ու Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի կողմից ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան, բարձր է գնահատել հայ-կիպրական եղբայրական հարաբերությունները՝ ընդգծելով, որ հայ եւ կիպրոսցի ժողովուրդներին կապում են ընդհանուր պատմությունն ու արժեքային համակարգը: Նա նշել է, որ տարածաշրջանում անվտանգության սպառնալիքը Թուրքիան եւ Ադրբեջանն են՝ հավելելով, որ միասին պետք է պայքարել այդ սպառնալիքի դեմ: Այս հարցում ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության առավել սերտացման, ինչպես նաեւ՝ միջազգային տարբեր հարթակներում միմյանց սատարելու անհրաժեշտությունը, ինչն իր խոսքում կարեւորել է նաեւ Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուն:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը խոսել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրի, ինչպես նաեւ՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի վերաբերյալ: Նա շեշտել է, որ Հայաստանը կողմ է ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, սակայն Ադրբեջանն ընթանում է խնդիրն առավել սրելու ճանապարհով: ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը տեղեկացրել է, որ 2015 թվականին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը. այդ կապակցությամբ նա առաջարկել է Կիպրոսի խորհրդարանում կազմակերպել ցուցահանդես՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանությանը, ինչը հյուրերի կողմից սիրով ընդունվել է:
«Ազգային ժողովի հարգելի նախագահ, հարգելի պատգամավորներ, Ինձ համար մեծ պատիվ է Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ պարոն Գալուստ Սահակյանի ջերմ հրավերով պաշտոնական այցով գտնվել բարեկամ Հայաստանում եւ ելույթ ունենալ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում, ինչի համար իմ խորին շնորհակալությունն եմ հա...

19 ноября вице-спикер НС, сопредседатель   Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и Палатой Представителей Республики Кипр Э.Шармазанов встретился с председателем Палаты Представителей Республики Кипр Янакисом Омиру и возглавляемой им делегацией, прибывшими в Армению с официальным визитом. Во встрече участвовали также члены вышеуказанной комиссии М.Есаян, Р.Мурадян, К.Нагапетян и Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Греции и, по совместительству,   на Кипре Г.Галачян.
Э.Шармазанов, приветствуя визит гостей от Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и Палатой Представителей Республики Кипр и себя лично, высоко оценил армяно-кипрские братские отношения, подчеркнув, что армянский и кипрский народы связывают общие история и ценностные системы. Он отметил, что угроза безопасности в регионе – Турция и Азербайджан, добавив, что следует вместе бороться против этой угрозы. В данном вопросе вице-спикер НС подчеркнул важность еще большего укрепления сотрудничества парламентов двух стран, а также взаимной поддержки друг друга на различных международных площадках, что в своем слове выделил также председатель Палаты Представителей Республики Кипр Янакис Омиру.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов говорил также о проблеме урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, о процессе признания Геноцида армян. Он подчеркнул, что Армения – сторонница исключительно мирного разрешения НК-конфликта, однако Азербайджан следует по пути все большего обострения проблемы. Вице-спикер НС проинформировал, что в 2015 г. отмечается 100-я годовщина Геноцида армян и в связи с этим предложил организовать в парламенте Кипра посвященную этой дате выставку, что было с пониманием принято гостями.
“Уважаемый Председатель Национального Собрания, уважаемые депутаты!Для меня большая честь по сердечному приглашению  Председателя Национального Собрания РА Галуста Саакяна находиться с официальным визитом в дружественной Армении и выступать в НС РА, за что выражаю свою глубокую благодарность Ва...