Նոյեմբերի 18-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովը Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ` «Ոստիկանության հաշվետվողականությունը, թափանցիկությունը եւ խորհրդարանական վերահսկողությունը» թեմայով:
Բացման խոսքում Կորյուն Նահապետյանը նշել է, որ թեման կարեւորվում է ոստիկանության գործունեության կարեւորագույն սկզբունքների` թափանցիկության, հաշվետվողականության, խորհրդարան-ոստիկանություն գործնական հարաբերությունների խորացման, ինչպես նաեւ՝ խորհրդարանական վերահսկողության հետագա ամրապնդման համատեքստում: Ըստ նրա` վերջին տարիներին ոստիկանության համակարգում ծավալուն փոփոխություններ են իրականացվում, ինչը դուրս չի մնացել խորհրդարանի ուշադրությունից: Պարոն Նահապետյանը նշել է, որ խորհրդարանական լսումները շատ կարեւոր հարթակ են, որտեղ հնարավոր է անդրադառնալ ոստիկանության գործունեության առանցքային խնդիրներին ու բարեփոխումներին, ինչպես նաեւ ներկայացնել առաջարկներ: Նրա դիտարկմամբ` ժողովրդավարական հասարակությունում ոստիկանությունը պետք է հաշվետու լինի իր քաղաքացիների, հանրության ու պետության առջեւ, իսկ հաշվետվողականության սկզբունքն ունի ոչ միայն պետական, այլ նաեւ՝ գործնական նշանակություն: Կորյուն Նահապետյանը նշել է, որ ոստիկանությունը պետք է պարզ ու հասանելի լինի վերահսկող տարբեր մարմինների համար, եւ այս առումով խորհրդարանական վերահսկողությունը պետք է ունենա իր առանցքային դերակատարումը:
ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Եղիազարյանը նշել է, որ ձեւավորվող հասարակական հարաբերությունները ոստիկանության համար նոր խնդիրներ են առաջացրել, ինչը ստիպել է արմատապես փոխել համակարգի գործելաոճը եւ նոր որակ հաղորդել իրականացվող աշխատանքներին` գերխնդիր դարձնելով յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքների պաշտպանությունը: Այդ նպատակների իրականացման համար անհրաժեշտ է իրականացնել համակարգային փոփոխություններ` ոստիկանության գործունեությունը դարձնելով առավել թափանցիկ: Ըստ նրա` ոստիկանությունը պետք է մշտապես հաշվետու լինի պետության, հասարակության եւ իր նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող մարմինների առջեւ: Պարոն Եղիազարյանը նշել է նաեւ, որ ուժային այս կառույցը վերահսկողություն իրականացնող կառույցներին պարբերաբար հաշվետվություններ է ներկայացնում իրականացվող աշխատանքների եւ ծրագրերի վերաբերյալ: Այդ մարմինները մշտադիտարկման են ենթարկում եւ գնահատում ոստիկանության աշխատանքը, տալիս համապատասխան առաջարկներ ու հանձնարարականներ: ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալի խոսքով` պակաս կարեւոր չէ նաեւ քաղաքացիական հասարակության հետ բաց ու թափանցիկ համագործակցությունը: Թափանցիկության արդյունք է նաեւ ոստիկանության բազմաբովանդակ ինտերնետային կայքը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանը, նույնպես անդրադառնալով ՀՀ ոստիկանության հաշվետվողականության հարցին, թափանցիկությանն ու խորհրդարանական վերահսկողությանը, նշել է, որ ուժային կառույցներից ոստիկանությունն է, որ ամենամոտն է կանգնած քաղաքացուն, եւ սա է պատճառը, որ քաղաքացին ոստիկանությունով է գնահատում պետությունը: Համակարգում թափանցիկությունն էլ ավելի մեծացնելու, բացթողումները լրացնելու եւ առկա խնդիրները լուծելու համար պատգամավորն առաջարկել է իրականացնել հանրային վստահության բարձրացմանն ուղղված կոնկրետ միջոցառումներ, օրենքի մակարդակով ամրագրել կամ ավելի ուժեղացնել ոստիկանության եւ հասարակության փոխհարաբերությունների մոդելը, աշխատել հասարակության հետ եւ բարձրացնել նրա իրավագիտակցությունը:
«Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» հասարակական կազմակերպության խորհրդի նախագահ Արտակ Կիրակոսյանը «Ոստիկանության հաշվետվողականությունը, թափանցիկությունը եւ խորհրդարանական վերահսկողությունը» թեմայով խորհրդարանական լսումների ընթացքում նշել է, որ ոստիկանական համակարգում առկա այն հիմնական խնդիրը, որի մասին ոստիկանությունը մշտապես բարձրաձայնում է, խոշտանգումների թեման է: Ըստ նրա` համակարգում բացթողում է համարվում նաեւ այն, որ կարգապահական հանձնաժողովը փաստացի չի գործում եւ կարող է քննել միայն հավաքների ընթացքում կոպիտ խախտումներ թույլ տված ոստիկանների գործերը, այն էլ այն դեպքում, երբ դրանցով ոստիկանությունում ծառայողական քննություն է սկսվել: Պարոն Կիրակոսյանը որպես բացթողում նշել է նաեւ, որ «02» հաղորդաշարը հաճախ խախտում է անմեղության կանխավարկածը:
ԵԱՀԿ փորձագետ Թորստեն Ստոդիեկն իր զեկույցով հորդորել է, որ քաղաքացիական հասարակությունն ու վերահսկողական մարմինները ոստիկանության հետ ավելի դինամիկ համագործակցություն ծավալեն` համակարգում առկա խնդիրներն ավելի շատ վերհանելու եւ դրանց համար լուծումներ առաջարկելու համար: Փորձագետը նշել է նաեւ, որ ԵԱՀԿ-ն մշտապես պատրաստակամ է օժանդակություն ցուցաբերելու եւ համագործակցելու ոստիկանության հետ:
Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի փորձագետ Սլավիշա Ժեկիչն էլ նշել է, որ ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ Հայաստանի ոստիկանությունն իր աշխատաոճով նման է Մոնտենեգրոյի ոստիկանությանը: Նա համակարգում առկա խնդիրների լուծման եւ իրականացվող տարբեր աշխատանքներն արդյունավետ ավարտելու համար առաջարկել է սերտ համագործակցել տեղական զանգվածային լրատվամիջոցների, քաղաքական եւ հասարակական կառույցների հետ:
18.11.2014
Նոյեմբերի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է արտահերթ նիստի աշխատանքը՝ ավարտելով առաջին ընթերցմամբ քննարկվող «Ֆինանսական համահարթեցման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը: Խորհրդարանը քվեարկությամբ ընդունել է նախորդ օրը քննարկված օրենքների նախագծեր...

Parliamentary Hearings in the RA National Assembly
On November 18 the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs moderated by Koryun Nahapetyan organized parliamentary hearings on the theme Accountability and Transparency of the Police and the Parliamentary Oversight.
Making opening remarks Koryun Nahapetyan has noted that the theme is highlighted in the context of the most important principles of the police activity: transparency, accountability, deepening of parliament-police practical relations, as well as the further strengthening of the parliamentary oversight. According to him, during the recent years a large scale changes are underway in the system of the police, which has not been left out of attention of the parliament. Mr Nahapetyan has mentioned that the parliamentary hearings serve as a very important platform, where it is possible to touch upon the key problems and reforms of the activity of the police, as well as present recommendations. To his observation, in the democratic society the police should be accountable before its citizens, community and state, and the principle of accountability is not only of state, but also of practical importance. Koryun Nahapetyan has stated that the police should be clear and accessible for different controlling bodies, and with this respect the parliamentary oversight should have its key role.
The RA Deputy Head of Police Vardan Yeghiazaryan has noted that the forming public relations have caused new problems for the police, which have made radically change the work style of the system and give new quality to the works underway, making a superior problem the protection of every citizen’s rights.
The RA NA deputy Khachatur Kokobelyan also referred to the accountability of the RA Police, the transparency and parliamentary oversight and has noted that the police is the law enforcement body standing next to the citizen, and this is the reason that the citizen assesses the state by police. To more increase the transparency in the system, to fill in the gaps and to solve the existing problems the deputy has proposed to hold concrete events directed to the rise public trust, to fix at the level of law or more strengthen the model of police and society, to work with the public and raise their legal conscience.
The Chair of the Board of the NGO Civil Society Institute Artak Kirakosyan has noted that the main problem existing in the police system, about which the police always mentions, is the theme of tortures. According to him, the Disciplinary Commission factually does not function and can only examine the policemen’s cases on gross violations during the assemblies, when office examination has begun in the police with that. Mr Kirakosyan has also mentioned as a gap that the 02 programme violates the presumption of innocence.
Thorsten Stodiek, Police Affairs Office, Adviser on Research and Analysis Strategic Police Matters Unit, OSCE Secretariat, in his report has urged that the civil society and the oversight bodies will cooperate more dynamically for more revealing the problems existing in the system and proposing solutions for them. The expert has also noted that the OSCE has always been ready to assist and cooperate with the police.
Slaviša Šćekić , Expert of the Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces, has noted that the studies have shown that the police of Armenia with its work style is similar with the police of Montenegro. She has proposed to closely cooperate with the local mass media, political and public structures for the solution of the problems existing in the system and effectively completing different works being underway.
18.11.2014
On November 18 the RA National Assembly continued the work of the extraordinary sitting, ending the debate of the draft law “On Amending the RA Law on Financial Equalization” being considered in the first reading.The parliament by voting passed the draft laws debated on the previous day, after which...