Երեկ ուսումնավարժական թռիչքի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից խոցվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի ուղղաթիռը:
Սա պաշտոնական Բաքվի հերթական սադրիչ գործողությունն է՝ ուղղված տարածաշրջանի փխրուն խաղաղությանն ու անվտանգությանը: Այս տարվա օգոստոս ամսին տեղի ունեցած բացահայտ սադրիչ եւ ավանտյուրիստական ոտնձգություններից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության միջնորդական ջանքերը եւ հորդորները փաստորեն հերթական անգամ ընդգծված ցինիզմով անտեսվում են ադրբեջանական իշխանությունների կողմից: Սա բանակցային խաղաղ գործընթացը տապալելու եւս մեկ քայլ է, որով ոտնահարվում են խաղաղ կարգավորման, վստահության ամրապնդման եւ հրադադարի ռեժիմի պահպանման շուրջ բոլոր պայմանավորվածությունները: Իրավիճակի սրման եւ ապակայունացման փորձերի ողջ պատասխանատվությունը կրում են Բաքվի իշխանությունները, ուստի, հերթական անգամ կոչ եմ անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին դատապարտել եւ առավել հստակ, հասցեական ներգործություն ունենալ Ադրբեջանի վրա՝ խաղաղ կարգավորման գործընթացի ձախողման փորձերը կանխելու նպատակով:
Հարգելի պատգամավորներ, ուսումնավարժական թռիչքի ընթացքում իրենց զինվորական պարտքը կատարելիս զոհվել են ԼՂ պաշտպանական բանակի երեք զինծառայողներ՝ հրամանատար մայոր Սերգեյ Սահակյանը, ավագ լեյտենանտ Սարգիս Նազարյանը եւ լեյտենանտ Ազատ Սահակյանը: Մեկ րոպե լռությամբ հարգենք զոհված զինծառայողների հիշատակը»:
ԱԺ քառօրյա նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցները տեղի կունենան նոյեմբերի 14-ին՝ ժամը 11.00-ին, ԱԺ 330 սենյակում:...

Вчера во время учебно-тренировочного полета азербайджанскими вооруженными силами был поражен вертолет Армии Обороны НКР.
Поражение вертолета – очередное провокационное действие Баку, направленное против хрупкого мира и безопасности региона. После откровенно провокационных посягательств в августе текущего года приложенные МГ ОБСЕ посреднические усилия, призывы фактически в очередной раз с подчеркнутым цинизмом игнорируются азербайджанскими властями. Это очередной шаг по подрыву мирного переговорного процесса, которым попираются все договоренности вокруг мирного урегулирования, укрепления доверия и сохранения режима прекращения огня. Всю ответственность за попытки обострить и дестабилизировать ситуацию несет Баку. Поэтому еще раз призываю страны-сопредседатели МГ ОБСЕ осудить и оказать более четкое, адресное воздействие на Азербайджан с целью предотвращения попыток подорвать процесс мирного урегулирования.
Уважаемые депутаты, при исполнении своего воинского долга в ходе учебно-тренировочного полета погибли три военнослужащих Армии Обороны НКР – командир майор С.Саакян, старший лейтенант С.Назарян и лейтенант А.Саакян. Почтим память погибших военнослужащих минутой молчания”.