Երեկ ուսումնավարժական թռիչքի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից խոցվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի ուղղաթիռը:
Սա պաշտոնական Բաքվի հերթական սադրիչ գործողությունն է՝ ուղղված տարածաշրջանի փխրուն խաղաղությանն ու անվտանգությանը: Այս տարվա օգոստոս ամսին տեղի ունեցած բացահայտ սադրիչ եւ ավանտյուրիստական ոտնձգություններից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության միջնորդական ջանքերը եւ հորդորները փաստորեն հերթական անգամ ընդգծված ցինիզմով անտեսվում են ադրբեջանական իշխանությունների կողմից: Սա բանակցային խաղաղ գործընթացը տապալելու եւս մեկ քայլ է, որով ոտնահարվում են խաղաղ կարգավորման, վստահության ամրապնդման եւ հրադադարի ռեժիմի պահպանման շուրջ բոլոր պայմանավորվածությունները: Իրավիճակի սրման եւ ապակայունացման փորձերի ողջ պատասխանատվությունը կրում են Բաքվի իշխանությունները, ուստի, հերթական անգամ կոչ եմ անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին դատապարտել եւ առավել հստակ, հասցեական ներգործություն ունենալ Ադրբեջանի վրա՝ խաղաղ կարգավորման գործընթացի ձախողման փորձերը կանխելու նպատակով:
Հարգելի պատգամավորներ, ուսումնավարժական թռիչքի ընթացքում իրենց զինվորական պարտքը կատարելիս զոհվել են ԼՂ պաշտպանական բանակի երեք զինծառայողներ՝ հրամանատար մայոր Սերգեյ Սահակյանը, ավագ լեյտենանտ Սարգիս Նազարյանը եւ լեյտենանտ Ազատ Սահակյանը: Մեկ րոպե լռությամբ հարգենք զոհված զինծառայողների հիշատակը»:
ԱԺ քառօրյա նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցները տեղի կունենան նոյեմբերի 14-ին՝ ժամը 11.00-ին, ԱԺ 330 սենյակում:...

Yesterday during a training flight the helicopter of the Nagorno-Karabakh Defense Army has been shot down by the Azerbaijani armed forces.
This is the next provoking action of the official Baku directed at the fragile peace and security of the region. After the obvious provoking and adventurous encroachments occurred in August of this year the mediation efforts and exhortations of the OSCE Minsk Group activity in fact are ignored with stressed cynicism by the Azerbaijani authorities. This is one more step of failing the negotiation peaceful process, by which all the agreements over the peaceful settlement, strengthening of trust and preservation of ceasefire regime are violated. The whole responsibility of the escalation of the situation and efforts of destabilization bear the Baku authorities, thus, I call on once again to the OSCE Minsk Group Co-Chair countries to condemn and have more distinct, targeting influence on Azerbaijan for preventing the efforts of failing the peaceful settlement process.
Dear deputies, during a training flight while fulfilling their military duty three servicemen of the NK Defense Army, Commander Mayor Sergey Sahakyan, Senior Lieutenant Sargis Nazaryan and Lieutenant Azat Sahakyan, were killed. Let us honour with a minute of silence the killed servicemen’s memory.”