Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նոյեմբերի 6-ին Նովո-Օգարյովոյում ի թիվս ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի անդամների` ընդունել է նաեւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին, ով հանդես է եկել ելույթով.
«Ռուսաստանի Դաշնության հարգարժան Նախագահ,
հարգարժան Սերգեյ Եվգենիի,
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունն իր պատասխանատվության գոտում կայունության եւ անվտանգության ապահովման համար հանդիսանում է առանցքային գործիք, որն անվտանգության սպառնալիքի առաջացման դեպքում կոչված է ապահովելու հավաքական պաշտպանություն՝ միեւնույն ժամանակ նպատակներին հասնելու գործում առաջնահերթություն տալով քաղաքական, դիվանագիտական միջոցներին:
Խորհրդարանական վեհաժողովի հիմնական խնդիրն է հավաքական անվտանգության համակարգի ձեւավորման եւ զարգացման հարցում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ջանքերի համակարգման ապահովմանը նպաստելը, ինչը հնարավոր է վեհաժողովի գործունեության կատարելագործման դեպքում, հատկապես այլ բազմակողմ կազմակերպություններում խորհրդարանականների մասնակցության առումով:
Նման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նրանով, որ տարբեր միջազգային հարթակներում դաշնակիցների համար առանցքային նշանակություն ունեցող հարցերի առնչությամբ ՀԱՊԿ մի շարք գործընկերների դիրքորոշումը չի համապատասխանում ՀԱՊԿ-ի ոգուն, ինչպես նաեւ այն փաստաթղթերին, որոնք ընդունվել են կազմակերպության շրջանակներում:
Ենթադրում եմ, որ անցյալում կմնան այն դեպքերը, երբ որոշ անդամ պետությունների խորհրդարանականները երբեմն չեն պաշտպանել ՀԱՊԿ իրենց դաշնակիցների դիրքորոշումը:
Անվտանգության հարցերով որոշումների ընդունման հապաղումը բխում է նրանց շահերից, ովքեր հրահրել են լարվածություն՝ դառնալով մեր ուշադրության եւ մտահոգության առարկան:
Հարգարժան գործընկերներ,
Այս ամենը վերահաստատում է, որ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի դերը ոչ միայն կարեւոր է, այլեւ գտնվում է գործնական դրսեւորումների հարթությունում:
Այս առումով անհրաժեշտ է մեր ուշադրությունը սեւեռել այնպիսի կարեւոր հարցերի վրա, ինչպիսիք են ՀԱՊԿ-ի եւ կազմակերպության անդամ պետությունների շահերից բխող հարցերում միասնական դիրքորոշման դրսեւորումը, բազմակողմ հարթակներում համագործակցության հարցում դաշնակցային պարտավորությունների առաջնահերթություններից ելնելը, ինչպես նաեւ ստույգ որոշումների եւ հասցեական հայտարարությունների ընդունումը, որոնք բխում են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հավաքական հիմքի վրա անվտանգության ապահովման շահերից»:
Նոյեմբերի 7-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը վարել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են հինգերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ նոյեմբերի 10-13-ի չորսօրյա նիստերի օրակարգ...
Նոյեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հովհաննես Սահակյանի նախագահությամբ, առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ՀՀ կառավարության «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կառուցվածքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ՀՀ արդարադատության ...
Նոյեմբերի 7-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ-ԼՂՀ ԱԺ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի տասներորդ նիստը: Հոբելյանական նիստին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ եւ ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորներ: Բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ով, ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում, շնորհավորել է ներկան...
Նոյեմբերի 7-ին՝ ժամը 16:00-ին, ԱԺ 330 սենյակում տեղի կունենա ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի եւ ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի համատեղ մամուլի ասուլիսը: ...
ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ու ՀՀ ԱԺ-ի եւ ԼՂՀ ԱԺ-ի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները նոյեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի եւ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։ Արցախի խորհրդարանականները ԼՂՀ ...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոններ զբաղեցնելու համար մրցույթներ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆՆԵՐԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄՆԵՐԸ` 1. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության տեղեկատվ...

Выступление вице-спикера НС РА Э.Шармазанова на встрече с Президентом РФ В.Путиным в рамках заседания Совета ПА ОДКБ
6 ноября в Ново-Огареве Председатель Совета коллективной безопасности ОДКБ, Президент РФ В.Путин в числе членов Совета ПА ОДКБ принял также главу делегации НС РА в ПА ОДКБ, вице-спикера НС РА Э.Шармазанова, который выступил с речью:
“Уважаемый Президент Российской Федерации!
Уважаемый Сергей Евгеньевич!
Организация Договора о коллективной безопасности является ключевым инструментом обеспечения стабильности и безопасности в зоне её ответственности, призванным обеспечить коллективную защиту в случае возникновения угрозы безопасности, отдавая при этом  приоритет в достижении целей политическим, дипломатическим средствам.
Основная задача Парламентской Ассамблеи, а именно: содействие обеспечению координации усилий государств-членов Организации по формированию и развитию системы коллективной безопасности в условиях меняющихся реалий, решаема при совершенствовании деятельности самой Ассамблеи, где мы видим большой резерв, особенно по части участия наших парламентариев в деятельности других многосторонних организаций.
Такая необходимость обусловлена тем, что, к сожалению, на различных международных площадках позиция ряда партнёров по ОДКБ, проявляемая по отношению к вопросам, имеющих коренное значение для союзников, не соответствует духу ОДКБ, а также документам, принятым в рамках Организации.
Полагаю, что имевшие место случаи, когда парламентарии некоторых государств-членов иногда не поддерживали позицию своих союзников по ОДКБ, должны остаться в прошлом.
Медлительность при принятии решений по вопросам безопасности играет на руку тем, кто спровоцировал напряжённость, ставшую предметом нашего внимания и озабоченности.
Все это ещё раз подтверждает, что роль Парламентской Ассамблеи ОДКБ не только важна, но и находится в плоскости практического проявления.
В этом контексте нам необходимо сакцентировать внимание на ряде важных моментов: проявлять консолидированную позицию в вопросах, затрагивающих интересы ОДКБ, государств-членов Организации; во взаимодействии на многосторонних площадках исходить из приоритетности союзнических обязательств, задекларированных на высшем уровне; принимать конкретные решения и адресные заявления в интересах обеспечения безопасности государств-членов ОДКБ на коллективной основе”.
7 ноября состоялось рабочее совещание парламента, которое вел Председатель НС РА Г.Саакян.Oбсуждались проекты решений повесток дня шестой сессии НС пятого созыва и четырехдневных заседаний НС 10-13 ноября. В проект решения о внесении дополнений в повестку дня шестой сессии НС пятого созыва включено ...
7 ноября состоялись заседания постоянных комиссий НС – по государственно-правовым вопросам, по вопросам территориального управления и местного самоуправления, по экономическим вопросам - под председательством соответственно О.Саакяна, С.Маргаряна, В.Айвазяна, на которых рассматривались в различных ч...
7 ноября состоялось десятое заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству НС РА - НС НКР. В юбилейном заседании приняли участие депутаты НС РА и НС НКР.  С вступительным словом выступил Председатель НС РА Г.Саакян, который, приветствуя гостей в НС РА, поздравил присутствующих с созывом ...
7 ноября Председатель НС НКР А.Гулян и члены Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между  НС РА и НС НКР в сопровождении вице-спикера НС РА Э.Нагдалян и руководителя фракции РПА В.Багдасаряна посетили мемориал в Цицернакаберде.Арцахские парламентарии от имени властей НКР возложили венок и...