Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նոյեմբերի 6-ին Նովո-Օգարյովոյում ի թիվս ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի անդամների` ընդունել է նաեւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին, ով հանդես է եկել ելույթով.
«Ռուսաստանի Դաշնության հարգարժան Նախագահ,
հարգարժան Սերգեյ Եվգենիի,
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունն իր պատասխանատվության գոտում կայունության եւ անվտանգության ապահովման համար հանդիսանում է առանցքային գործիք, որն անվտանգության սպառնալիքի առաջացման դեպքում կոչված է ապահովելու հավաքական պաշտպանություն՝ միեւնույն ժամանակ նպատակներին հասնելու գործում առաջնահերթություն տալով քաղաքական, դիվանագիտական միջոցներին:
Խորհրդարանական վեհաժողովի հիմնական խնդիրն է հավաքական անվտանգության համակարգի ձեւավորման եւ զարգացման հարցում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ջանքերի համակարգման ապահովմանը նպաստելը, ինչը հնարավոր է վեհաժողովի գործունեության կատարելագործման դեպքում, հատկապես այլ բազմակողմ կազմակերպություններում խորհրդարանականների մասնակցության առումով:
Նման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նրանով, որ տարբեր միջազգային հարթակներում դաշնակիցների համար առանցքային նշանակություն ունեցող հարցերի առնչությամբ ՀԱՊԿ մի շարք գործընկերների դիրքորոշումը չի համապատասխանում ՀԱՊԿ-ի ոգուն, ինչպես նաեւ այն փաստաթղթերին, որոնք ընդունվել են կազմակերպության շրջանակներում:
Ենթադրում եմ, որ անցյալում կմնան այն դեպքերը, երբ որոշ անդամ պետությունների խորհրդարանականները երբեմն չեն պաշտպանել ՀԱՊԿ իրենց դաշնակիցների դիրքորոշումը:
Անվտանգության հարցերով որոշումների ընդունման հապաղումը բխում է նրանց շահերից, ովքեր հրահրել են լարվածություն՝ դառնալով մեր ուշադրության եւ մտահոգության առարկան:
Հարգարժան գործընկերներ,
Այս ամենը վերահաստատում է, որ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի դերը ոչ միայն կարեւոր է, այլեւ գտնվում է գործնական դրսեւորումների հարթությունում:
Այս առումով անհրաժեշտ է մեր ուշադրությունը սեւեռել այնպիսի կարեւոր հարցերի վրա, ինչպիսիք են ՀԱՊԿ-ի եւ կազմակերպության անդամ պետությունների շահերից բխող հարցերում միասնական դիրքորոշման դրսեւորումը, բազմակողմ հարթակներում համագործակցության հարցում դաշնակցային պարտավորությունների առաջնահերթություններից ելնելը, ինչպես նաեւ ստույգ որոշումների եւ հասցեական հայտարարությունների ընդունումը, որոնք բխում են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հավաքական հիմքի վրա անվտանգության ապահովման շահերից»:
Նոյեմբերի 7-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը վարել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են հինգերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ նոյեմբերի 10-13-ի չորսօրյա նիստերի օրակարգ...
Նոյեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հովհաննես Սահակյանի նախագահությամբ, առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ՀՀ կառավարության «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կառուցվածքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ՀՀ արդարադատության ...
Նոյեմբերի 7-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ-ԼՂՀ ԱԺ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի տասներորդ նիստը: Հոբելյանական նիստին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ եւ ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորներ: Բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ով, ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում, շնորհավորել է ներկան...
Նոյեմբերի 7-ին՝ ժամը 16:00-ին, ԱԺ 330 սենյակում տեղի կունենա ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի եւ ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի համատեղ մամուլի ասուլիսը: ...
ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ու ՀՀ ԱԺ-ի եւ ԼՂՀ ԱԺ-ի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները նոյեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի եւ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։ Արցախի խորհրդարանականները ԼՂՀ ...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոններ զբաղեցնելու համար մրցույթներ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆՆԵՐԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄՆԵՐԸ` 1. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության տեղեկատվ...

On November 6 in Novo-Ogaryovo the Chairman of the Collective Security Council of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), President of the Russian Federation Vladimir Putin among the members of the CSTO Parliamentary Assembly Council also received the Head of the RA National Assembly Delegation to CSTO PA, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, who delivered a speech:
“Distinguished President of the Russian Federation,
Distinguished Sergey Yevgenyevich,
The Collective Security Treaty Organization is a key instrument for the stability and provision of security in the zone of responsibility, which in case of occurring of security threat is called on ensuring collective defense, at the same time giving priority to political and diplomatic means in reaching goals.
The main problem of the Parliamentary Assembly is to promote the provision of the coordination of the efforts of the CSTO member states in the formation and development of the collective security system, which is possible in case of improving the activities of the Assembly, especially with respect to the parliamentarians’ participation in other multilateral organizations.
Such necessity is conditioned by the fact that the position of a number of the CSTO colleagues does not coincide with the CSTO spirit, as well as other documents passed within the framework of the organization, related to the issues of key importance for the allies at different international platforms.
I suppose that the cases when the parliamentarians of some member states sometimes have not defended the position of their CSTO allies will remain in the past.
The delay of the adoption of decisions on security stems from the interests of those who have instigated tension, becoming the subject of our attention and concern.
All this reaffirms that the role of the CSTO PA is not only important, but also is at the same plane of practical manifestations.
With regards to this it is necessary to focus our attention to such importasnt issues, as the manifestation of united position in the issues based on the interests of the CSTO and the member states of the Organization, stemming from the priorities of the ally obligations in the cooperation at multilateral platforms, as well as the adoption of the exact decisions and targeting statements, which come out in the interests of provision of security on the collective basis of the CSTO member states.”
On November 7 the RA NA working consultation presided over by the RA National Assembly Speaker Galust Sahakyan was held. During the working consultation the draft decisions on the making amendments to the agenda of the sixth session of the fifth convocation and on the agenda for the NA four-day...
On November 7 the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by Hovhannes Sahakyan in the first reading debated the draft law “On Amending the RA Law on the Structure of the Republic of Armenia” by the RA Government. The RA Minister of Justice Hovhannes Manukyan presented the goal...
On November 7 the tenth sitting of the RA NA-NKR NA Inter-Parliamentary Committee on Cooperation was held. The RA NA and the NKR NA deputies took part in the jubilee sitting. In his opening speech the RA NA Speaker Galust Sahakyan welcomed the guests in the RA National Assembly and congratulated the...
On November 7 he NKR NA Speaker Ashot Ghulyan and the members of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA NA and the NKR NA accompanied with the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan and the Head of the RPA Faction Vahram Baghdasaryan visited Tsitsernakaberd Memorial Complex...