ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստին
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում (ՀԱՊԿ ԽՎ) ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 6-ին Մոսկվայում մասնակցել է ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստի աշխատանքերին: ՀՀ ԱԺ պատվիրակության կազմում են ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ներկայացուցիչներ Խոսրով Հարությունյանը եւ Կորյուն Նահապետյանը:
Խորհրդի նիստին քննարկվել են խորհրդարանական դիվանագիտությանը, միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության ապահովմանը, ինչպես նաեւ 1941-1945 թվականների Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 70-ամյա տարելիցին առնչվող հարցեր: Կողմերը կարեւորել են միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ամրապնդման եւ խորացման անհրաժեշտությունը:
ՌԴ պատվիրակությունը հայտարարել է, որ համաձայն է ՀՀ պատվիրակության դիրքորոշման հետ, որը վերաբերում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի՝ Հարավային Կովկասի իրավիճակի եւ ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտուն հարող տարածաշրջանների մասին հայտարարությանը:
ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահ, ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինն ընդունել է ՀՀ ԱԺ պատվիրակության առաջարկը՝ պատրաստակամություն հայտնելով հարցը քննարկել առաջիկա նիստին:
Հայկական պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովն առաջարկել է ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստը 2015 թվականի աշնանն անցկացնել Երեւանում:
Նոյեմբերի 6-ին Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստ: Գագիկ Մինասյանի ներկայացմամբ պատգամավորներն ամփոփել են ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում «ՀՀ 2015թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկման արդյունքները...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄԸ` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության միջխորհրդարանական կապերի եւ եվրաինտեգրման բաժնի գլխավոր մասնագետ...

RA NA Delegation Takes Part in the Sitting of the CSTO PA
On November 6 in Moscow the Delegation led by the Head of the RA National Assembly, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov took part in the works of the CSTO PA Council sitting. The representatives of the RA NA Delegation to the CSTO PA Khosrov Harutyunyan and Koryun Nahapetyan are in the RA NA Delegation.
At the sitting of the Council issues relating to the parliamentary diplomacy, the provision of the international and regional security, as well as the 70th anniversary of the 1941-1945 Great Patriotic War were discussed. The sides highlighted the necessity of further strengthening and deepening of inter-parliamentary cooperation.
The RF Delegation has announced that agrees with the position of the RA Delegation, which refers to the statement of the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA) on the situation of the South Caucasus and on the regions adjacent to the CSTO responsibility zone.
The CSTO PA Chairman, the Speaker of the RF State Duma Sergey Narishkin accepted the recommendation of the RA NA Delegation, expressing readiness to discuss the issue at the upcoming sitting.
The Head of the Armenian Delegation Eduard Sharmazanov proposed the participants to hold the sitting of the CSTO PA Council in Yerevan in autumn of 2015.
On November 6 a next sitting of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Gagik Minasyan was held.By Gagik Minasyan’s presentation the deputies summed up the results of the debate of the RA draft law “On the RA State Budget for 2015.”The Committee endorsed t...