ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստին
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում (ՀԱՊԿ ԽՎ) ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 6-ին Մոսկվայում մասնակցել է ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստի աշխատանքերին: ՀՀ ԱԺ պատվիրակության կազմում են ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ներկայացուցիչներ Խոսրով Հարությունյանը եւ Կորյուն Նահապետյանը:
Խորհրդի նիստին քննարկվել են խորհրդարանական դիվանագիտությանը, միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության ապահովմանը, ինչպես նաեւ 1941-1945 թվականների Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 70-ամյա տարելիցին առնչվող հարցեր: Կողմերը կարեւորել են միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ամրապնդման եւ խորացման անհրաժեշտությունը:
ՌԴ պատվիրակությունը հայտարարել է, որ համաձայն է ՀՀ պատվիրակության դիրքորոշման հետ, որը վերաբերում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի՝ Հարավային Կովկասի իրավիճակի եւ ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտուն հարող տարածաշրջանների մասին հայտարարությանը:
ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահ, ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինն ընդունել է ՀՀ ԱԺ պատվիրակության առաջարկը՝ պատրաստակամություն հայտնելով հարցը քննարկել առաջիկա նիստին:
Հայկական պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովն առաջարկել է ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստը 2015 թվականի աշնանն անցկացնել Երեւանում:
Նոյեմբերի 6-ին Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստ: Գագիկ Մինասյանի ներկայացմամբ պատգամավորներն ամփոփել են ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում «ՀՀ 2015թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկման արդյունքները...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄԸ` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության միջխորհրդարանական կապերի եւ եվրաինտեգրման բաժնի գլխավոր մասնագետ...

Делегация НС РА приняла участие в заседании Совета ПА ОДКБ
6 ноября в Москве делегация НС РА, возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым,   приняла участие в заседании Совета ПА ОДКБ. В составе делегации – представители делегации НС РА в ПА ОДКБ Х.Арутюнян и К.Нагапетян.
На заседании Совета обсуждались   вопросы, касающиеся парламентской дипломатии, обеспечения   международной и региональной безопасности, а также 70-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг. Стороны подчеркнули необходимость дальнейшего развития и углубления межпарламентского сотрудничества.
Делегация РФ заявила, что согласна с позицией делегации РА по Заявлению Парламентской Ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности – в связи с ситуацией на Южном Кавказе и в прилегающих к зоне ответственности ОДКБ регионах.
Председатель ПА ОДКБ, председатель Госдумы РФ С.Нарышкин принял предложение делегации НС РА, выразив готовность обсудить его на предстоящем заседании.
Руководитель армянской делегации Э.Шармазанов предложил провести заседание Совета ПА ОДКБ осенью 2015 г. в Ереване.
6 ноября под председательством Г.Минасяна состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.  В представлении Г.Минасяна обобщены итоги обсуждений проекта Закона РА “О Государственном бюджете РА на 2015 г.”. Комиссия вынесла положительное заключен...