Նոյեմբերի 3-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը:
Հանձնաժողովի որոշմամբ առաջիկայում կանցկացվեն խորհրդարանական լսումներ «Հանրային ծառայությունների համարանիշի կիրառման վերաբերյալ» եւ «ՀՀ կողմից Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի «Քաղաքական բանտարկյալի սահմանումը» թիվ 1900 բանաձեւի կատարման վերաբերյալ» թեմաներով: Նիստի ընթացքում հանձնաժողովի անդամները քննարկել են նաեւ հաձնաժողովի առաջիկա գործունեությանը վերաբերող հարցեր:
Նույն օրը տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը՝ Մարտուն Գրիգորյանի նախագահությամբ: Քննարկման է դրվել ԱԺ պատգամավորներ Լյովա Խաչատրյանի, Արմեն Ավետիսյանի, Մարտուն Գրիգորյանի եւ Վահագն  Մախսուդյանի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կար•ով ներկայացված «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը: Հիմնական զեկուցող Լյովա Խաչատրյանը նշել է, որ նախագծով առաջարկվում է հստակեցնել եւ միջազգային կոնվենցիաներին համապատասխանեցնել գործող օրենքի 26-րդ հոդվածը: Մասնավորապես, առաջարկվում է հստակեցնել փորձաքննության եւ գնահատման ժամկետները, հանրության առաջարկները չընդունվելու դեպքում հնարավորություն ընձեռել դատական կարգով բողոքարկելու մերժման մասին որոշումը: Ըստ զեկուցողի՝ օրենքի նախագծով բնապահպանության ոլորտում պատասխանատվության ինստիտուտի ներդրման քայլ է առաջարկվում՝ շրջակա միջավայրին հասցվող վնասի չափը նվազեցնելու նպատակով:
Բնապահպանության նախարարի տեղակալ Սիմոն Պապյանը առաջարկել է ավելի ուշ անդրադառնալ օրենքի նախագծին՝ նախապես հանձնաժողովի հետ համագործակցելով եւ անհրաժեշտ լրացումները կատարելով: Հանձնաժողովի անդամների քվեարկության արդյունքում որոշվել է օրենքի նախագիծը հետաձգել մինչեւ մեկ տարի ժամկետով:
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ Աժ առողջապահության, մայրության եւ մանկության ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Արա Բաբլոյանի ու հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արծվիկ Մինասյանի նախագահությամբ քննարկվել են «ՀՀ 2015 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով առող...
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Հենրիետ Արենսի, հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Սարգսյանի եւ կրթական ծրագրերի ղեկավար Մերի Պողոսյանի հետ: Հյուրերը տեղեկացրել են, որ «Երեխայի իրավունքների մասին» կոնվենցիայի 25-ամյակի նախ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահականն այցելել է Եռաբլուր
Նոյեմբերի 3-ին լրանում է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության հիմնադիր, ազգային-քաղաքական գործիչ Աշոտ Նավասարդյանի մահվան 17-րդ տարելիցը: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը կուսակից եւ Աշոտ Նավասարդյանի մարտական ընկերների ու հարազատների հետ այցելել է Եռաբլուր` հարգանքի տուրք ...

At the Next Sittings of the NA Standing Committees
On November 3 the next sitting of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs moderated the Committee Chair Elinar Vardanyan was held.
By the decision of the Committee in the future parliamentary hearings will be held on the themes “On the Use of the Code Number of the Public Services” and “On the Fulfillment of the Resolution N 1900 ‘On Definition of the Political Prisoner’ of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe by the RA.” During the sitting the members of the Committee also debated issues concerning the upcoming activity of the Committee.
On the same day the next sitting of the RA NA Standing Committee on Agriculture and Environment moderated by Martun Grigoryan was held. The draft law “On Amending the RA Law on the Evaluation of the Influence and Expertise on the Environment” submitted by the order of the legislative initiative by the NA deputies Lyova Khachatryan, Armen Avetisyan, Martun Grigoryan and Vahagn Makhsudyan was put for debate.
The Deputy Minister of Nature Protection Simon Papyan proposed to refer to the draft law later, preliminarily cooperating with the Committee and making necessary amendments. As a result of voting of the Committee members, a decision was made to postpone the debate of the draft law up to one year.
On November 3 at the joint sitting of the RA National Assembly Standing Committees on Health Care, Maternity and Childhood and on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Ara Babloyan and the Deputy Chairman of the Committee Artsvik Minasyan the financial means to be allocated to the sphe...
On November 3 the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with Henriette Ahrens, UNICEF Representative in Armenia, Zara Sargsyan, Head of the Communications Project and Mary Poghosyan, Head of the Education Programs.The guests informed the attendees that on the eve of the 25th anniversary of the...
RA NA President Galust Sahakyan Visits Yerablur
On November 3 is the 16th death anniversary of the founder of the Republican Party of Armenia, national-political figure Ashot Navasardyan. The RA National Assembly President Galust Sahakyan together with party members and comrades-in-arms and Ashot Navasardyan’s family members visited Yerablur, pay...