ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդիպել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչների հետ
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Հենրիետ Արենսի, հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Սարգսյանի եւ կրթական ծրագրերի ղեկավար Մերի Պողոսյանի հետ:
Հյուրերը տեղեկացրել են, որ «Երեխայի իրավունքների մասին» կոնվենցիայի 25-ամյակի նախաշեմին ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը տարբեր երկրների խորհրդարանների, այդ թվում ՀՀ Ազգային ժողովի հետ համատեղ երեխաների իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող միջոցառումների շարք է ձեռնարկել: Հանդիպմանը քննարկվել են այդ միջոցառումների անցկացման ձեւաչափին ու օրակարգին առնչվող հարցեր:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանը կարեւորել է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ակտիվ գործունեությունը երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում: Տիկին Նաղդալյանը նշել է, որ երեխաների իրավունքների պաշտպանության խնդիրը մշտապես ՀՀ Ազգային ժողովի ուշադրության կենտրոնում է: Նա համոզմունք է հայտնել, որ երեխաների հիմնախնդիրներին վերաբերող համատեղ միջոցառումներն ու ծրագրերը շարունակական կլինեն եւ կարեւորել է առաջիկայում ոլորտի պատասխանատուների մասնակցությամբ կրթության ոլորտի բարեփոխումներին վերաբերող քննարկման կազմակերպումը:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Հենրիետ Արենսը նշել է, որ ինքը համոզվել է, որ երեխաների իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող օրենսդրությունը Հայաստանի խորհրդարանի ուշադրության կենտրոնում է եւ այդ համատեքստում կարեւորել է ՀՀ Ազգային ժողովի ու ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի միջեւ համագործակցության ակտիվացումը: Նա նշել է, որ իրենք համագործակցում են ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների հետ երեխաների իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող օրենսդրական հարցերի շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ նախադպրոցական եւ միջին մասնագիտական կրթության, երեխաների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված օրենսդրական բարեփոխումներին:
Նոյեմբերի 3-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը: Հանձնաժողովի որոշմամբ առաջիկայում կանցկացվեն խորհրդարանական լսումներ «Հանրային ծառայությունների համարանիշի կիրառման վերաբ...
Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներում շարունակվել են «ՀՀ 2015 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումները
Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ Աժ առողջապահության, մայրության եւ մանկության ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Արա Բաբլոյանի ու հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արծվիկ Մինասյանի նախագահությամբ քննարկվել են «ՀՀ 2015 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով առող...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահականն այցելել է Եռաբլուր
Նոյեմբերի 3-ին լրանում է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության հիմնադիր, ազգային-քաղաքական գործիչ Աշոտ Նավասարդյանի մահվան 17-րդ տարելիցը: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը կուսակից եւ Աշոտ Նավասարդյանի մարտական ընկերների ու հարազատների հետ այցելել է Եռաբլուր` հարգանքի տուրք ...

RA NA Deputy Speaker Meets with the Representatives of the UNICEF Armenia
On November 3 the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with Henriette Ahrens, UNICEF Representative in Armenia, Zara Sargsyan, Head of the Communications Project and Mary Poghosyan, Head of the Education Programs.
The guests informed the attendees that on the eve of the 25th anniversary of the Convention on Rights of the Child the UNICEF together with the parliaments of the different countries, including the RA National Assembly had undertaken a series of events concerning the protection of children’s rights. At the meeting issues regarding the format of holding those events and the agenda were discussed.
Welcoming the guests the RA NA Deputy Speaker Hermien Naghdalyan highlighted the activity of the UNICEF Armenia Office in the sphere of protection of children’s rights. Mrs Naghdalyan has noted that the problem of the protection of children’s rights is always at the center of attention of the RA National Assembly. She has expressed conviction that the joint events and programs relating to the children’s problems will be continuous and has highlighted in the near future the organization of the discussion concerning the reforms of the education sphere with the participation of those responsible for the sphere.
The Representative of UNICEF Armenia Henriette Ahrens has noted that she has been convinced that the legislation relating to the protection of children’s rights is at the center of attention of the Armenian Parliament, and in that context has highlighted the activation of cooperation between the RA National Assembly and the UNICEF. She has noted that they cooperate over the legislative issues on protection of children’s rights with the RA NA Standing Committees.
In the course of the meeting the sides also touched upon the legislative reforms aimed at the pre-school and secondary professional education and the protection of children’s rights.
At the Next Sittings of the NA Standing Committees
On November 3 the next sitting of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs moderated the Committee Chair Elinar Vardanyan was held.By the decision of the Committee in the future parliamentary hearings will be held on the themes “On the Use of the Code Number of t...
On November 3 at the joint sitting of the RA National Assembly Standing Committees on Health Care, Maternity and Childhood and on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Ara Babloyan and the Deputy Chairman of the Committee Artsvik Minasyan the financial means to be allocated to the sphe...
RA NA President Galust Sahakyan Visits Yerablur
On November 3 is the 16th death anniversary of the founder of the Republican Party of Armenia, national-political figure Ashot Navasardyan. The RA National Assembly President Galust Sahakyan together with party members and comrades-in-arms and Ashot Navasardyan’s family members visited Yerablur, pay...