Հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ հանձնաժողովի անդամներ Արտաշես Գեղամյանը, Մհեր Շահգելդյանը, Թեւան Պողոսյանը հանդիպել են Ղազախստան-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամների հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել Հայաստանում Ղազախստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր, կարեւորվել է միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը, համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կառույցներում, տնտեսական գործակցության զարգացումը հատկապես Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Արտակ Զաքարյանն անհրաժեշտ է համարել զարգացնել հայ-ղազախական խորհրդարանական հարաբերություններն՝ ընդգծելով, որ երկու երկրներն էլ տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ գործակցությունն ակտիվացնելու մեծ հնարավորություններ ունեն, որոնք միայն համատեղ ջանքերով է հնարավոր իրականացնել:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ խազախական կողմը նույնպես կարեւորել է Հայաստանի եւ Ղազախստանի ինչպես երկկողմ հարաբերությունների, այնպես էլ միջազգային կառույցներում համագործակցության զարգացումը:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամները կարեւորել են միջխորհրդարանական կապերի խորացումը, հաճախակի փոխայցերը, մի շարք ոլորտներում փորձի փոխանակումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Հայաստանի` Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությանը, խոսել Ղազախստանում հայկական համայնքի գործունեությունից:
Ղազախստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամներին հրավիրել է Ղազախստանի խորհրդարան:

30 октября председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян и члены комиссии А.Гегамян, М.Шахгельдян и Т.Погосян встретились с членами группы дружбы Казахстан – Армения. На встрече присутствовал Чрезвычайный и Полномочный Посол Казахстана в РА А.Бозжигитов.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, касающихся развития отношений двух стран, подчеркнули важность активизации межпарламентских связей, сотрудничество в международных парламентских структурах, развитие экономического взаимодействия особенно в рамках ЕАЭС.
Приветствуя гостей в парламенте, А.Закарян подчеркнул необходимость развития армяно-казахских парламентских отношений, а также активизации взаимовыгодного сотрудничества двух стран в различных сферах.
Поблагодарив за теплый прием, казахская сторона также подчеркнула важность развития как двусторонних связей Армении и Казахстана, так и сотрудничества их в международных структурах.
Члены Постоянной комиссии НС по внешним сношениям особо выделили необходимость углубления межпарламентских связей, частых взаимных визитов, обмена опытом в ряде сфер.
Собеседники обратились также к членству Армении в ЕАЭС, коснулись деятельности армянской общины в Казахстане.
Руководитель группы дружбы Казахстан – Армения пригласил членов   Постоянной комиссии НС по внешним сношениям посетить парламент Казахстана.