Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնած դիսկուսիոն ծրագրի մասնակիցների հետ: Նշենք, որ ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում երիտասարդներին ծանոթանալու Հայաստանի արդի քաղաքական հիմնական ուղղություններին:
Ողջունելով երիտասարդներին խորհրդարանում՝ Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ իրականացվող ծրագիրը, որը հնարավորություն է տալիս հասարակական եւս մեկ հարթակ ստեղծելու եւ արտաքին քաղաքականությանն առնչվող հարցեր քննարկելու: Հանձնաժողովի նախագահը երիտասարդներին ներկայացրել է Ազգային ժողովի հիմնական գործառույթները, անդրադարձել խորհրդարանական դիվանագիտության առանձնահատկություններին:
Այնուհետեւ ծավալվել է ջերմ եւ անկաշկանդ զրույց: Երիտասարդներին հետաքրքրող հարցերը հիմնականում վերաբերել են Հայաստանի ինտեգրման գործընթացներին, մասնավորապես Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությանը եւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, ինչպես նաեւ Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը եւ ժողովրդավարության զարգացմանը:
Խոսելով ՀՀ արտաքին քաղաքականությունից՝ պարոն Զաքարյանը նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց հետո էլ Հայաստանը շարունակելու է իրականացնել հավասարակշռված եւ բազմավեկտոր քաղաքականություն:
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Հերմինե Նաղդալյանը ցավակցական հեռագրեր են հղել Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային Ժողովի Պետդումայի պատգամավորներին Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային Ժողովի Պետդումայի փոխնախագահ Լյուդմիլա Շվեցովայի մահվան կապակցությամբ: ...
Հոկտեմբերի 29-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել հայ-ռուսական խորհրդարանական ակումբի՝ «Հայաստան.աշխարհաքաղաքական հարաբերություններ» թեմայով ութերորդ նիստը: Նիստին մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, փորձագետներ եւ տեղեկատվության միջոցների ներկայացուցիչներ: Միջոցառման հյուրն էր քաղաքագետ, ՌԴ Հանրային պալա...

On October 29 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan met with the participants of discussion programme initiated by the European Integration NGO. Let us note that the programme gives an opportunity to the young people to get acquainted with today’s political main directions of Armenia.
Welcoming the young people in the parliament Artak Zakaryan has highlighted the programme being jointly implemented with the European Integration NGO, which gives an opportunity to create one more tribune and discuss issues concerning the foreign policy. The Committee Chairman presented to the young people the main functions of the National Assembly, and has touched upon the peculiarities of the parliamentary diplomacy.
Then a warm and sincere talk was held. The young people were interested in the issues mainly relating to the integration processes of Armenia, particularly Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union and the RA-EU relations, as well as the protection of the human rights in Armenia and the development of democracy.
Talking about the RA foreign policy Mr Zakaryan has noted that after the accession to the Eurasian Economic Union Armenia will continue to pursue a balanced and multivector policy.
The RA National Assembly Deputy Speakers Eduard Sharmazanov and Hermine Naghdalyan send telegrams of condolences to the deputies of the State Duma of the Russian Federation over the death of the Deputy Speaker of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation Lyudmila Shvetsova....
On October 29 in the National Assembly the eight sitting on the theme “Armenia: Geopolitical Relations” was held.The NA deputies, experts and representatives of mass media took part in the sitting.The guest of the event was Andranik Mihranyan, the member of the first and second composition of the RF...