Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնած դիսկուսիոն ծրագրի մասնակիցների հետ: Նշենք, որ ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում երիտասարդներին ծանոթանալու Հայաստանի արդի քաղաքական հիմնական ուղղություններին:
Ողջունելով երիտասարդներին խորհրդարանում՝ Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ իրականացվող ծրագիրը, որը հնարավորություն է տալիս հասարակական եւս մեկ հարթակ ստեղծելու եւ արտաքին քաղաքականությանն առնչվող հարցեր քննարկելու: Հանձնաժողովի նախագահը երիտասարդներին ներկայացրել է Ազգային ժողովի հիմնական գործառույթները, անդրադարձել խորհրդարանական դիվանագիտության առանձնահատկություններին:
Այնուհետեւ ծավալվել է ջերմ եւ անկաշկանդ զրույց: Երիտասարդներին հետաքրքրող հարցերը հիմնականում վերաբերել են Հայաստանի ինտեգրման գործընթացներին, մասնավորապես Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությանը եւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, ինչպես նաեւ Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը եւ ժողովրդավարության զարգացմանը:
Խոսելով ՀՀ արտաքին քաղաքականությունից՝ պարոն Զաքարյանը նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց հետո էլ Հայաստանը շարունակելու է իրականացնել հավասարակշռված եւ բազմավեկտոր քաղաքականություն:
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Հերմինե Նաղդալյանը ցավակցական հեռագրեր են հղել Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային Ժողովի Պետդումայի պատգամավորներին Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային Ժողովի Պետդումայի փոխնախագահ Լյուդմիլա Շվեցովայի մահվան կապակցությամբ: ...
Հոկտեմբերի 29-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել հայ-ռուսական խորհրդարանական ակումբի՝ «Հայաստան.աշխարհաքաղաքական հարաբերություններ» թեմայով ութերորդ նիստը: Նիստին մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, փորձագետներ եւ տեղեկատվության միջոցների ներկայացուցիչներ: Միջոցառման հյուրն էր քաղաքագետ, ՌԴ Հանրային պալա...

29 октября председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретился с участниками дискуссионной программы, инициированной общественной организацией (ОО) “Европейская интеграция”. Программа дает молодежи возможность ознакомиться с современными основными политическими векторами Армении.
Приветствуя молодых людей в парламенте, А.Закарян подчеркнул важность реализуемой совместно с “Европейской интеграцией” программы, которая предоставляет возможности создания еще одной общественной площадки и обсуждения внешнеполитических вопросов. Председатель комиссии представил молодежи основные функции НС, обратился к особенностям парламентской дипломатии.
Затем развернулась теплая и непринужденная беседа. Вопросы молодых людей касались в основном процессов интеграции Армении, в частности членства РА в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) и отношений ЕС - РА, а также защиты прав человека и развития демократии в Армении.
Говоря о внешней политике РА, г-н Закарян отметил, что и после вхождения в ЕАЭС Армения продолжит свою сбалансированную и многовекторную политику.
Вице-спикеры НС Э.Шармазанов и Э.Нагдалян направили телеграммы соболезнования депутатам Государственной Думы Федерального Собрания РФ в связи с кончиной заместителя председателя Госдумы ФС РФ Л.Швецовой.    ...
29 октября в НС состоялось 8-е заседание Армяно-российского парламентского клуба на тему “Армения: геополитические отношения”. В заседании приняли участие депутаты НС, эксперты и представители СМИ. Гостем мероприятия был член первого и второго состава Общественной палаты РФ, кандидат исторических на...