Հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպել է ԵՄ խորհրդատվական խմբի շրջանակներում Հայաստան այցելած ԵՄ փորձագետների հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են այս տարիների ընթացքում ԵՄ խորհրդատվական խմբի գործունեությանը եւ նախանշել ԵՄ-ի հետ առաջիկա ծրագրերը, մասնավորապես ՀՀ-ԵՄ երկխոսությունը շարունակելու համար անհրաժեշտ օրակարգի ձեւավորման ուղիները:
Նաիրա Զոհրաբյանը, գնահատելով ԵՄ խորհրդատվական խմբի աշխատանքը, նշել է այն դրականը, որը կատարել է թիմը՝ մասնավորապես օգնելով Ասոցացման համաձայնագրի եւ դրա հիմնական բաղադրիչ հանդիսացող Խոր եւ համապարփակ ազատ առեւտրի պայմանագրի նախապատրաստման գործում, այդուհանդերձ հանձնաժողովի նախագահը բարձրաձայնել է այն խնդիրները, որոնք առաջիկայում պետք է անպայմանորեն վերանայի Եվրոպական միությունը՝ տարածաշրջանում եւ հատկապես Հայաստանում իր քաղաքականությունը մշակելիս։
Կողմերն անդրադարձել են բյուջետային վերահսկողության խնդրին՝ նշելով, որ ԵՄ-ից պետական բյուջեին հատկացվող գումարները լրջագույն վերահսկողության խնդիր ունեն: Նաիրա Զոհրաբյանը բարձրաձայնել է նաեւ ԵՄ-ից դրամաշնորհներ ստացող որոշ ՀԿ-ների հարցը, որոնց աշխատանքի արդյունքը տեսանելի չէ: Նա նշել է այն ուղղությունները, որտեղ պիտի հստակ նկատելի լինի ԵՄ-ի դիրքորոշումը հանրության մեջ եվրոպական արժեքների տարածման ճիշտ ու գրագետ լոբբինգ անելու հարցում: Այս առումով հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է ավելի լայն շրջանակների ներգրավվումը այս գործընթացում: Նա նշել է, որ նոյեմբերի 4-5-ին Բրյուսելում նախատեսված է «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի քաղաքական հանձնաժողովի նիստը, որի օրակարգում նաեւ Արեւելյան գործընկերության եւ Եվրոպական միության միջեւ հետագա համագործակցության խնդիրն է: Տիկին Զոհրաբյանն անդրադարձել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների առաջիկա օրակարգի ձեւավորման խնդրին՝ նշելով երկխոսությունն առաջ մղելու համար անհրաժեշտ հիմնական ուղղությունները:

On October 27 the Chair of the RA NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan met with the EU experts who had visited Armenia within the framework of the EU Advisory Group.
In the course of the meeting the parties touched upon the activity of the EU Advisory Group and pre-indicated the upcoming programmes with the EU, particularly the ways of formation of the necessary agenda for continuing the RA-EU dialogue.
Assessing the work of the EU Advisory Group, Naira Zohrabyan noted the positive side that the team had done, particularly, helping in preparation of the Association Agreement, and Deep and Comprehensive Free Trade Treaty as its main component, nevertheless the Committee Chair voiced the problems that the European Union should certainly revise while elaborating its policy in the region and especially in Armenia.
The sides have touched upon the problem of budgetary control, noting that the money being allocated to the state budget from the EU has the problem of the most serious control. Naira Zohrabyan has also voiced the issue of some NGOs receiving grants from the EU, as a result of which, the work is not visible. She has noted the directions, where the EU position will be distinctly noticeable in proliferating right and literate lobbying of the European values among the society. In this respect the Committee Chair has highlighted the involvement of the wider circles in this process. She has mentioned that the sitting of the Euronest PA Political Committee is scheduled on November 4-5, and the problem of the further cooperation between the Eastern Partnership and European Union is also on the agenda. Mrs Zohrabyan has referred to the problem of the formation of the upcoming agenda of the RA-EU relations, noting the main directions necessary for advancing the dialogue.