«Շնորհավորում եմ «Իրավունք» թերթի աշխատակազմին եւ ընթերցողներին՝ թերթի հիմնադրման 25-ամյակի առթիվ:
«Իրավունքը» ստեղծվեց մի ժամանակահատվածում, երբ մեր ժողովուրդը միասնության, արդարության ուժով վերստին սկսել էր պայքարել ազատ ու անկախ ապրելու իր իրավունքի համար, գործընթաց, որի արդյունքում ստեղծվեց Հայաստանի անկախ ու ինքնիշխան հանրապետությունը: Այդ ժամանակ տարիքի առումով «Իրավունքը» դեռ մանուկ էր, սակայն հաշվի առնելով ժամանակաշրջանը, որը համընկել էր թերթի առաջին քայլերի հետ, կարող ենք ասել, որ նա հասունացավ շատ կարճ ժամանակում: «Իրավունքն» անկախության ուղեկիցն է եւ ինչ-որ տեղ նաեւ անկախության խորհրդանիշերից մեկը:
Ավելի քան քառորդ դար «Իրավունք» թերթը լրագրողական տարբեր ժանրերի միջոցով տարեգրում է Հայաստանի նորօրյա պատմությունը՝ իրացնելով ազատ խոսքի սահմանադրական իրավունքը, հասարակությանը իրական հնարավորություն տալով օգտվել տեղեկացված եւ իրազեկված լինելու՝ կրկին սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունքից: «Իրավունքի» սեփական պատմությունն ամփոփող էջերում լրագրողական բարձր պրոֆեսիոնալիզմով ներկայացված է հայոց արդի պետականության կայացման ընթացքը, պետականություն, որի առաջին պտուղներից է նաեւ ժամանակակից հայ մամուլի ընտանիքը: Իսկ «Իրավունքը» վերջինիս հիմնադիր ու հաստատուն քայլերով առաջ շարժվող անդամներից է:
Ի դեպ, օրեր առաջ լրացավ այդ ընտանիքի հիմքը ավելի քան 200 տարի առաջ դրած մեր մամուլի առաջնեկի՝ «Ազդարարի» 220-ամյակը: Սկսելով լույս տեսնել «Ազդարարից» շուրջ երկու դար անց՝ «Իրավունքը», ինչպես «Ազդարարը», լուսավորչական պայքար հայտարարեց ընդդեմ խավարի, սակայն դա պայքար չէր լուսավորչականության ուղղակի եւ ազդարարյան իմաստով: «Իրավունքը» հասարակության համար լրատու էր եւ լրաքաղ, ուղեցույց եւ գործընկեր, ուղեկցող եւ իր հետեւից տանող: Նրա համայնապատկերում բոլոր ոլորտներն էին՝ որպես այդպիսին դիտարկելով նորանկախ պետության առջեւ կանգնած թե արտաքին, թե ներքին խնդիրները քաղաքական ու սոցիալական դաշտում, մշակույթի ու կրթության ոլորտում, մի խոսքով այնտեղ, որտեղ աչալուրջ աչքի, անկեղծ աջակցի եւ ազատ ու ճշմարիտ խոսքի միջամտության անհրաժեշտություն կար: Պատահական չէ, որ որոշակի մի ժամանակահատվածում այն առավելագույն տպաքանակն ուներ հայրենական մամուլի շուկայում, ինչն ընթերցողների գնահատականի լավագույն արտահայտությունն էր:
«Իրավունքն» իր պահանջարկված առաքելությունը արժանապատվորեն շարունակում է նաեւ այսօր, որովհետեւ պետության կայացմանն ու զարգացմանը զուգընթաց՝ մշտապես առկա են խնդիրներ, որոնք առանձնահատուկ լինելով որեւէ երկրի համար, միաժամանակ, համընդհանուր են բոլոր երկրների համար՝ նկատի ունենալով, որ մեր երկիրն ակտիվորեն ներգրավված է միջազգային գործընթացներում եւ միջազգային հանրության լիարժեք անդամ է: Նրա պատմությունը լրատվական-հրատարակչական հաջողված գործունեության ակնառու օրինակ է:
25 տարին լուրջ ժամանակ է մի լրատվամիջոցի համար, որը մշտապես իրադարձությունների կիզակետում է իր քաղաքական ու քաղաքացիական ակտիվ եւ հետք ու կնիք թողնող գործունեությամբ, քաղաքացիական հասարակության ձեւավորման գործընթացին ծանրակշիռ մասնակցությամբ: Որախալի է, որ «Իրավունքին» հաջողվել է պահպանել արդիականության սթափ զգացողությունը, իրականության ողջամիտ ընկալումը, իրավիճակը խորը վերլուծելու ձգտումը եւ միտումը:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով «Իրավունք» թերթին հոբելյանի առթիվ՝ ցանկանում եմ հաջողություններ, չնվազող եռանդ եւ շարունակական հաստատակամություն: Մաղթում եմ, որ թերթը պահպանի իր դեմքը, մշտապես պահանջարկ ունենա, իսկ նրա բովանդակությունից բավականություն ստանան եւ ընթերցողները, եւ նրանք, ովքեր ստեղծում են թերթը»:

“Поздравляю коллектив и читателей газеты “Иравунк” (“Право”) с 25-летием со дня основания.
“Иравунк” был создан в период, когда наш народ силой единства, справедливости вновь поднялся на борьбу за свое право жить свободно и независимо, – процесс, в результате которого возникла независимая и суверенная Республика Армения. В то время в плане возраста   “Иравунк” был малышом, однако учитывая период, совпавший с первыми шагами газеты, можем сказать, что она возмужала за очень короткий срок. “Иравунк” – спутник независимости и где-то также один из символов независимости.
За более чем четверть века газета “Иравунк” в различных журналистских жанрах фиксирует новейшую историю Армении, осуществляя конституционное право на свободное слово, давая обществу реальную возможность быть информированным и осведомленным – опять же гарантированным конституцией правом. На страницах, обобщающих собственную историю   “Иравунка”, с высоким профессионализмом представлено становление современной армянской государственности, государственности, одним из первых плодов которой является также семья современной армянской печати.   А “Иравунк” – один из членов этой семьи, уверенными и твердыми шагами продвигающийся вперед.
Кстати, днями раньше исполнилось 220-летие “Аздарара” – первенца нашей печати, заложившего 200 лет назад начало этой семьи. Начав выходить в свет почти два века спустя после “Аздарара”, “Иравунк”, как и “Аздарар”, объявил просветительскую борьбу против тьмы, однако это не было борьбой в плане лишь прямого просветительства и предоставления информации. “Иравунк” являлся для общества указующим пути информатором, партнером и ведущим за собой. В его панораме были все сферы, рассматриваемые как проблемы, стоящие перед  независимым государством в политическом и социальном поле, в области культуры и образования – одним словом везде, где была потребность в остром взгляде, искреннем помощнике и свободном и правдивом слове.   Не случайно, в определенный период газета имела максимальный тираж на рынке отечественной прессы, что было красноречивым свидетельством оценки читателей.
Свою востребованную миссию “Иравунк” достойно несет и сегодня, поскольку параллельно становлению и развитию государства   всегда есть проблемы, которые, будучи специфическими для какой-либо страны, в то же время присущи всем странам, - имея в виду, что наша страна активно вовлечена в международные процессы и является полноценным членом мирового сообщества. История “Иравунка” – яркий пример успешной информационно-издательской деятельности.
25 лет – серьезный срок для СМИ, которое постоянно в центре внимания событий своей активной, оставляющей след и печать политической и гражданской деятельностью, весомым участием в процессе формирования гражданского общества. Радует, что “Иравунку” удалось сохранить трезвое чувство современности, разумное восприятие реальности, стремление и тенденцию к глубокому анализу ситуации.
Еще раз поздравляя с юбилеем газеты “Иравунк”, желаю успехов, неисчерпаемой энергии и постоянной настойчивости. Желаю, чтобы газета сохранила свое лицо, всегда была востребованной, а от ее содержания получали бы удовлетворение и читатели, и сами создатели газеты”.