«Շնորհավորում եմ «Իրավունք» թերթի աշխատակազմին եւ ընթերցողներին՝ թերթի հիմնադրման 25-ամյակի առթիվ:
«Իրավունքը» ստեղծվեց մի ժամանակահատվածում, երբ մեր ժողովուրդը միասնության, արդարության ուժով վերստին սկսել էր պայքարել ազատ ու անկախ ապրելու իր իրավունքի համար, գործընթաց, որի արդյունքում ստեղծվեց Հայաստանի անկախ ու ինքնիշխան հանրապետությունը: Այդ ժամանակ տարիքի առումով «Իրավունքը» դեռ մանուկ էր, սակայն հաշվի առնելով ժամանակաշրջանը, որը համընկել էր թերթի առաջին քայլերի հետ, կարող ենք ասել, որ նա հասունացավ շատ կարճ ժամանակում: «Իրավունքն» անկախության ուղեկիցն է եւ ինչ-որ տեղ նաեւ անկախության խորհրդանիշերից մեկը:
Ավելի քան քառորդ դար «Իրավունք» թերթը լրագրողական տարբեր ժանրերի միջոցով տարեգրում է Հայաստանի նորօրյա պատմությունը՝ իրացնելով ազատ խոսքի սահմանադրական իրավունքը, հասարակությանը իրական հնարավորություն տալով օգտվել տեղեկացված եւ իրազեկված լինելու՝ կրկին սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունքից: «Իրավունքի» սեփական պատմությունն ամփոփող էջերում լրագրողական բարձր պրոֆեսիոնալիզմով ներկայացված է հայոց արդի պետականության կայացման ընթացքը, պետականություն, որի առաջին պտուղներից է նաեւ ժամանակակից հայ մամուլի ընտանիքը: Իսկ «Իրավունքը» վերջինիս հիմնադիր ու հաստատուն քայլերով առաջ շարժվող անդամներից է:
Ի դեպ, օրեր առաջ լրացավ այդ ընտանիքի հիմքը ավելի քան 200 տարի առաջ դրած մեր մամուլի առաջնեկի՝ «Ազդարարի» 220-ամյակը: Սկսելով լույս տեսնել «Ազդարարից» շուրջ երկու դար անց՝ «Իրավունքը», ինչպես «Ազդարարը», լուսավորչական պայքար հայտարարեց ընդդեմ խավարի, սակայն դա պայքար չէր լուսավորչականության ուղղակի եւ ազդարարյան իմաստով: «Իրավունքը» հասարակության համար լրատու էր եւ լրաքաղ, ուղեցույց եւ գործընկեր, ուղեկցող եւ իր հետեւից տանող: Նրա համայնապատկերում բոլոր ոլորտներն էին՝ որպես այդպիսին դիտարկելով նորանկախ պետության առջեւ կանգնած թե արտաքին, թե ներքին խնդիրները քաղաքական ու սոցիալական դաշտում, մշակույթի ու կրթության ոլորտում, մի խոսքով այնտեղ, որտեղ աչալուրջ աչքի, անկեղծ աջակցի եւ ազատ ու ճշմարիտ խոսքի միջամտության անհրաժեշտություն կար: Պատահական չէ, որ որոշակի մի ժամանակահատվածում այն առավելագույն տպաքանակն ուներ հայրենական մամուլի շուկայում, ինչն ընթերցողների գնահատականի լավագույն արտահայտությունն էր:
«Իրավունքն» իր պահանջարկված առաքելությունը արժանապատվորեն շարունակում է նաեւ այսօր, որովհետեւ պետության կայացմանն ու զարգացմանը զուգընթաց՝ մշտապես առկա են խնդիրներ, որոնք առանձնահատուկ լինելով որեւէ երկրի համար, միաժամանակ, համընդհանուր են բոլոր երկրների համար՝ նկատի ունենալով, որ մեր երկիրն ակտիվորեն ներգրավված է միջազգային գործընթացներում եւ միջազգային հանրության լիարժեք անդամ է: Նրա պատմությունը լրատվական-հրատարակչական հաջողված գործունեության ակնառու օրինակ է:
25 տարին լուրջ ժամանակ է մի լրատվամիջոցի համար, որը մշտապես իրադարձությունների կիզակետում է իր քաղաքական ու քաղաքացիական ակտիվ եւ հետք ու կնիք թողնող գործունեությամբ, քաղաքացիական հասարակության ձեւավորման գործընթացին ծանրակշիռ մասնակցությամբ: Որախալի է, որ «Իրավունքին» հաջողվել է պահպանել արդիականության սթափ զգացողությունը, իրականության ողջամիտ ընկալումը, իրավիճակը խորը վերլուծելու ձգտումը եւ միտումը:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով «Իրավունք» թերթին հոբելյանի առթիվ՝ ցանկանում եմ հաջողություններ, չնվազող եռանդ եւ շարունակական հաստատակամություն: Մաղթում եմ, որ թերթը պահպանի իր դեմքը, մշտապես պահանջարկ ունենա, իսկ նրա բովանդակությունից բավականություն ստանան եւ ընթերցողները, եւ նրանք, ովքեր ստեղծում են թերթը»:

“I congratulate the staff and the readers of the “Iravunk” newspaper on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of the newspaper.
The “Iravunk” was created in a  period when our people once again by force of unity and justice has begun the struggle for its right of living free and independent, a process, as a result of which the independent and self-sovereign Republic of Armenia was created. At that time in terms of age the “Iravunk” was still a baby, but taking into consideration the period which coincided with the first steps of the newspaper, we can say, that it matured in a short period of time. The “Iravunk” is the guide of independence, and, to some extent, also one of the symbols of independence.
For more than a quarter of a century the “Iravunk” newspaper gives chronicles of Armenia’s history of nowadays through different journalistic genres, exercising the constitutional right of free speech, giving a real opportunity to the society to exercise its right of being informed and aware, again guaranteed by Constitution. In the pages summing up its own history through high journalistic professionalism the “Iravunk” presented the procedure of the establishment of the Armenian modern statehood; statehood, one of the first fruits of which is also considered to be the modern Armenian press family. And the “Iravunk” is one of the members, founder of the latter, advancing with stable steps.
By the way, a few days ago was the 220th anniversary of the “Azdarar,” the first newspaper of our press, which laid the basis of that family more than 200 years ago. Beginning to be released in about two centuries after the “Azdarar”, the “Iravunk,” announced an enlightenment struggle against darkness like “Azdarar,” however, it was not a struggle in the direct and “Azdararian” sense. The “Iravunk” was a means to give and get news for the society, a guideline and a partner, a guide and a leader. All the spheres were involved in its panorama, observing both the foreign and inner problems as such, which the newly independent state was facing in the political and social field, in the sphere of culture and education, in one word, there, where there was a need of intervention of a watchful eye, sincere supporter, and free and true word. It is not accidental that for a certain period of time it had the maximum circulation in the market of local press, which was the best expression of readers’ assessment.
The “Iravunk” continues its demanded mission with dignity also today, because in parallel with the establishment and development of the state, problems permanently exist, which being special for a certain country, at the same time are universal for all the countries, taking into consideration that our country is actively involved in the international processes and is a full member of the international community. Its history is an obvious example of a successful information-publishing activity.
25 years is a serious period for a media, which is constantly at the centre of events with its political and civil activity, which leaves its trace and stamp, with its weighty participation in the civil society formation processes. It is joyful that the “Iravunk” succeeded to preserve the somber feeling of topicality, the due perception of reality, the aspiration and tendency of deeply analyzing the situation.
Once again congratulating the “Iravunk” newspaper on the occasion of the jubilee, I wish you success, increasing energy and continuous resoluteness. I wish the newspaper to maintain its face, let it permanently have demand, and the readers and those, who create the newspaper, admire its content.”
On October 25 at the Tekeyan Centre the next seminar-gathering of the “Union of School-Centres” and the presentation of the manuals “School Development Programme” and “Teacher’s Ethics Norms” was held.The RA NA deputies, the members of the fund, directors and teachers of the schools of Yerevan ...
On October 25 on the occasion of the 25th anniversary of “Iravunk” newspaper the RA NA President Galust Sahakyan awards the RA NA Medal of Honour to the RA NA deputy Hayk Babukhanyan, the RA NA diplomas to the Editor-in-Chief of the “Iravunk” newspaper Hovhannes Galajyan, to the responsible officer ...