«Քաղաքացիների առաջարկությունները, դիմումները եւ բողոքները քննարկելու կարգի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն` ԱԺ քարտուղարության ընդհանուր բաժինը հրապարակել է 2014 թ. 3-րդ եռամսյակի նամակների քննարկման արդյունքների համառոտ տեղեկատվությունը:
Ընդունվել, գրանցվել եւ ԱԺ նախագահին է հանձնվել քաղաքացիների 171 նամակ, փոխնախագահներին` 37 նամակ: ԱԺ նախագահը եւ փոխնախագահները պատասխանել են բոլոր նամակներին:
ԱԺ մշտական հանձնաժողովներին է հանձնվել քաղաքացիների 470 նամակ. պատասխանել են բոլորին: ԱԺ խմբակցություններին է հանձնվել քաղաքացիների 168 նամակ. պատասխանել են բոլորին: Ազգային ժողովին է հանձնվել 9 նամակ. պատասխանել են բոլորին: ԱԺ նախագահի աշխատակազմին հանձնվել է 2 նամակ: ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարին նույնպես հանձնվել է 2 նամակ:

According to the Law on "The Procedure for Consideration of Citizens’ Proposals, Applications and Complaints", the General Department of the RA National Assembly Secretariat announces brief information for 2014 third quarter results of letter considerations.
The citizens’ 171 letters have been accepted, registered and delivered to the NA Speaker, 37 letters have been delivered to the Deputy Speakers. The NA Speaker and the Deputy Speakers have answered all the letters.
470 letters have been delivered to the NA Standing Committees: all of them have been answered.
The citizens’ 168 letters have been delivered to the NA Factions: all of them have been answered. 9 letters have been addressed to the National Assembly: all of them have been answered. 2 letters have been delivered to the NA Speaker’s Staff. 2 letters have also been delivered to the NA Chief of Staff.
Legislative, legal, healthcare, social, educational, financial and everyday problems have been raised in the letters.