Աշխատանքային այցով Ժնեւում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Միջխորհրդարանական միության 131-րդ վեհաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 13-ին հանդիպում է ունեցել Ավստրալիայի խորհրդարանի ներկայացուցիչների պալատի նախագահ, Միջխորհրդարանական միությունում Ավստրալիայի պատվիրակության ղեկավար Բրոնվին Բիշոփի հետ:
ԱԺ փոխնախագահն արձանագրել է, որ միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում այսօր իր ուրույն տեղն ունի միջխորհրդարանական համագործակցությունը: Նա նկատել է, որ միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնման եւ ամրապնդման գործում լավ հիմք կարող են ծառայել փոխայցերը: Բրոնվին Բիշոփն իր հերթին կարեւորել է երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խորացումը:
Էդուարդ Շարմազանովը դրական է գնահատել Ավստրալիայի հավասարակշռված եւ անկողմնակալ դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում: Նա իր երախտագիտությունն է հայտնել Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի օրենսդիր մարմնին 2012 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության եւ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման համար:
ԱԺ փոխնախագահը գոհունակությամբ նշել է, որ 1997 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը համապատասխան բանաձեւով դատապարտվել է Նոր Հարավային Ուելսի օրենսդիր մարմնի կողմից: Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ողջ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն էր, եւ նման ոճրագործությունների ճանաչումը եւ դատապարտումը կարեւոր է դրանց hետագա կանխարգելման համար: Էդուարդ Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ Ավստրալիայի խորհրդարանը կքննարկի Հայոց ցեղասպանության դատապարտման հարցը:

13 октября находящийся в Женеве с рабочим визитом в рамках 131-й ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) вице-спикер НС РА Э.Шармазанов встретился с председателем Палаты представителей парламента Австралии, руководителем делегации Австралии в МПС Б.Бишоп.
Вице-спикер НС отметил, что в развитии межгосударственных отношений сегодня особое место занимает межпарламентское сотрудничество. Он заметил, что хорошей основой расширения и упрочения межпарламентских связей могут служить взаимные визиты. В свою очередь Б.Бишоп также подчеркнула важность углубления сотрудничества между двумя парламентами.
Э.Шармазанов положительно оценил взвешенную и беспристрастную позицию Австралии в вопросе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта. Он выразил свою признательность законодательному органу штата Новый Южный Уэльс за признание в 2012 г. независимости НКР и права народа Арцаха на самоопределение.
Вице-спикер НС с удовлетворением отметил, что в 1997 г. Геноцид армян соответствующей резолюцией был осужден законодательным органом Нового Южного Уэльса. Он подчеркнул, что Геноцид армян – преступление не только против армянского народа, но и всего человечества, и признание и осуждение подобных злодеяний важно для предотвращения их впредь. Э.Шармазанов выразил надежду, что парламент Австралии обсудит вопрос осуждения Геноцида армян.
В Женеве проходят заседания Союза генеральных секретарей парламентов, в которых, в числе других государств, участвует также Республика Армения.  От РА принимает участие руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Г.Товмасян. В повестке дня предстоящих заседаний – выборы председателя, вице-пр...