ԱՊՀ ՄԽՎ վերահսկիչ բյուջետային հանձնաժողովի նախագահ, Ղրղզստանի խորհրդարանի արտաքին գործերի հանձնաժողովի անդամ Մաքսատ Սաբիրովն ու հանձնաժողովի անդամները հոկտեմբերի 9-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Հյուրերը ծաղիկներ են դրել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հուշակոթողին, լռությամբ ու խոնարհումով հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը։
Մաքսատ Սաբիրովը, նշելով, որ առաջին անգամ է այցելում Երեւան եւ անչափ տպավորված է, ասել է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը երկու ժողովուրդների լուծելիք խնդիրն է։ Նա վստահություն է հայտնել, որ հայ ժողովուրդը միշտ վառ կպահի անմեղ զոհերի հիշատակը։
ԱՊՀ ՄԽՎ վերահսկիչ բյուջետային հանձնաժողովի նախագահն ու անդամները եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել են Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին։

On October 9 Maksat Sabirov, the Chairman of the IPA CIS Budgetary Oversight Commission, the member of the Committee on Foreign Affairs of the Kyrgyzstani Parliament, visited the Memorial Complex of Tsitsernakaberd.
The guests laid flowers at the monument of the 1915 Armenian Genocide, bowed and honoured with silence the memory of the innocent victims.
Maksat Sabirov, noting that he has visited Armenia for the first time and he is very impressed, has said that the issue of the Armenian Genocide is the problem of the two nations to be solved. He has expressed confidence that the Armenian people will always keep the memory of the innocent victims.
The Chairman of the IPA CIS Budgetary Oversight Commission and the members have been to the Armenian Genocide Museum-Institute, have got acquainted with the documents witnessing the Armenian Genocide.