Շարունակվում է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Վրաստան
Շարունակվում է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Վրաստան: ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Հրայր Թովմասյանը, ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Վոլոդյա Բադալյանը, Հրանտ Գրիգորյանը, Արծվիկ Մինասյանը, Վարդան Այվազյանը, Տաճատ Վարդապետյանը, Նիկոլ Փաշինյանը եւ Թեւան Պողոսյանը:
Հոկտեմբերի 7-ի առավոտյան ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ծաղկեպսակ է դրել Վրաստանի տարածքային ամբողջականության համար զոհված հերոսների հրապարակում: Այնուհետեւ պատվիրակությունն ուղեւորվել է Վրաստանի Նախագահի նստավայր:
Վրաստանի Նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մշակութային, քաղաքական եւ տնտեսական ոլորտներում միջպետական համագործակցությանն առնչվող բազմաթիվ հարցեր: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը Վրաստանի Նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում իր մտահոգությունն է հայտնել տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքի վերաբերյալ, որը վտանգ է ներկայացնում բոլոր երկրների համար: «Այն ահռելի գումարները, որոնք Ադրբեջանը եւ Թուրքիան ծախսում են հարձակողական զենք ձեռք բերելու համար, կարող են ուղղվել կայունություն հաստատելուն եւ վստահության մթնոլորտ ձեւավորելուն` ներգրավելով տարածաշրջանի բոլոր երկրները»,-նշել է Գալուստ Սահակյանը:
Այնուհետեւ միջպետական համագործակցության ոլորտներին վերաբերող հարցերը քննարկվել են նաեւ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ: Վարչապետի հետ հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը գոհունակությամբ նշել է, որ երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական համագործակցության ոլորտում վերջին տարիներին ձեւավորվել են հստակ ուղղություններ: Դրանք ներառում են տրանսպորտի եւ էներգետիկայի, զբոսաշրջության եւ գյուղատնտեսության բնագավառները: Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Վերին Լարսի սահմանային անցակետի անխափան գործունեությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, արձագանքելով բազմաթիվ վիրահայերի խնդրանքներին, դիմել է Վրաստանի վարչապետին. «Ցանկանում եմ Ձեր ուշադրությունը հրավիրել եւ աջակցությունը խնդրել՝ դյուրացնելու մշտական կացության իրավունքի տրամադրումը հայազգի վրաստանաբնակ այն քաղաքացիներին, որոնք, մեկնելով արտագնա աշխատանքի, ստացել են այլ երկրների քաղաքացիություն: Վրաստանում օրենսդրական փոփոխությունների հետեւանքով նրանք հայտնվել են դժվար կացության մեջ` հնարավորություն չունենալով մշտապես բնակվել իրենց ընտանիքների հետ»:
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, ողջունելով պատվիրակության անդամներին խորհրդարանում, փաստել է, որ ՀՀ ԱԺ պատվիրակության պաշտոնական այցը Վրաստան երկու երկրների բարեկամության եւ եղբայրության վկայությունն է: Անդրադառնալով Վրաստանում վիզային ռեժիմին առնչվող օրենսդրական փոփոխություններին` Վրաստանի վարչապետը տեղեկացրել է. «Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման կապակցությամբ մենք ստացել ենք աշխատանքային պլան: Դրանով է պայմանավորված վիզային ռեժիմի նոր կարգավորումները, որոնցից ելնելով՝ հարկ եղավ օրենսդրությունը ենթարկել որոշակի փոփոխության: Պետությանն իրավունք է վերապահված որոշ երկրների կամ քաղաքացիների նկատմամբ արտոնություններ սահմանելու: Այդ հարցին անպայման լուծում կտրվի»,-վստահեցրել է վարչապետը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորությամբ պատվիրակությունն այցելել է նաեւ Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատուն, որից հետո Վրաստանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յուրի Վարդանյանի ուղեկցությամբ պատվիրակության անդամներն այցելել են Թբիլիսիի Կոմիտասի անվան պանթեոն եւ ծաղիկներ դրել հայ մեծերի շիրիմներին:
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը հանդիպել է «Ապագան քոնն է» հասարակական կազմակերպության «Երիտասարդները երիտասարդների համար» ծրագրի մասնակիցների հետ: Ողջունելով երիտասարդներին Ազգային ժողովում՝ պարոն Դ...
Կկայանա Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական խմբերի համատեղ նիստը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության՝ Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում հոկտեմբերի 8-ին կկայանա Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական խմբերի համատեղ նիստը: Նիստը կբացեն ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, համագործակցության խմբի համան...
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը հանդիպել է «Ժողովրդավարական կրթության հայկական կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ: ՀԿ գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Շագաֆյանը ներկայացրել է կազմակե...
Հոկտեմբերի 7-ին ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը հանդիպել է «Զեյթուն» հաշմանդամ երեխաների ծնողների հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ: Ողջունելով հյուրերին՝ Էլինար Վարդանյանը կարեւորել է կազմակերպության գործունեութ...

Official Visit of the Delegation of the RA National Assembly Speaker Galust Sahakyan to Georgia Continues
The official visit of the delegation headed by the RA National Assembly Speaker Galust Sahakyan continues. The delegation headed by the RA NA Speaker comprises of the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan, the Chief of the RA NA Staff-General Secretary Hrayr Tovmasyan, the NA deputies Vahram Baghdasaryan, Hrant Grigoryan, Artsvik Minasyan, Vardan Ayvazyan, Tatshat Vardapetyan, Nikol Pashinyan and Tevan Poghosyan.
In the morning of October 7 the RA NA Speaker Galust Sahakyan laid a wreath in the Square of the Heroes Deceased for the territorial integrity of Georgia. Then the delegation set off for the Residence of the President of Georgia.
During the meeting with the President of Georgia Giorgi Margvelashvili numerous issues regarding the inter-state cooperation in the cultural, political and economic spheres were discussed. The RA National Assembly Speaker Galust Sahakyan has expressed his concern over the armament race in the region, which presents danger for all the countries. “The huge amount of money that Azerbaijan and Turkey spend for acquiring offensive weapon, can be directed to the establishment of stability and forming an atmosphere of confidence, involving all the countries of the region,” Galust Sahakyan has noted.
Then the issues relating to the spheres of inter-state cooperation have also been discussed with the Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili. In the course of the meeting with the Prime Minister the RA NA Speaker Galust Sahakyan has noted with satisfaction that distinct directions have been formed during the recent years in the sphere of trade-economic cooperation. They include the spheres of transport and energy, tourism and agriculture. Galust Sahakyan has highlighted the uninterrupted activity of Upper Lars border checkpoint.
Responding to the scores of Georgian Armenians’ requests the RA NA Speaker Galust Sahakyan addressed the Prime Minister of Georgia: “I would like to draw your attention and ask for your support to facilitate the provision the permanent residence permit for the Armenian citizens residing in Georgia, who leaving for work abroad, have received other countries’ citizenship and to ask your support on this occasion. As a consequence of legislative amendments in Georgia they have appeared in a hard situation, having no opportunity to reside permanently with their families.”
Welcoming the members of the delegation in the parliament the Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili has documented that the official visit of the RA NA Delegation to Georgia is the evidence of friendship and brotherhood of the two countries. Touching upon the legislative amendments regarding the visa regime, the Prime Minister of Georgia has informed those present: “We have received a working plan concerning the signing of Association Agreement. The new regulations of the visa regime are conditioned by that, and stemming from it certain amendment to the law was required. The state is reserved the right to establish privileges towards some countries or citizens. That issue would be certainly solved,” the Prime Minister assured.
The delegation headed by the RA National Assembly Speaker Galust Sahakyan also visited the Embassy of the Republic of Armenia in Georgia, after which the members of the delegation accompanied by Yuri Vardanyan, the RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Georgia, have been to Komitas Pantheon of Tbilisi and have laid flowers at the tombs of the great Armenian artists and writers.
Meeting with the Participants of the Program ‘Youth for the Youth’
On October 7 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan met with the participants of the program ‘The Youth for the Youth’ of the  “The Future is Yours” NGO. Welcoming the young people in the National Assembly, Mr Davtyan has noted...
Joint Session of the Inter-Parliamentary Cooperation Groups between the National Assembly of Armenia and the Parliament of Georgia is to be Held
On October 8 the joint session of the Armenia-Georgia Inter-Parliamentary Cooperation Group of the delegation headed by the RA NA Speaker Galust Sahakyan being in Georgia within the framework of the official visit will be held. The RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan and the Deputy Speaker of th...
On October 7 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan met with the representatives of the Armenian Center for Democratic Education NGO. The Executive Director of the NGO Alexander Shagafyan has presented the draft law of the educ...
Meeting in the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs
On October 7 the Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Elinar Vardanyan met with the representatives of the Zeytun Disabled Children’s parents NGO. Welcoming the guests Elinar Vardanyan has highlighted the activity of the organization, noting that t...