Շարունակվում է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Վրաստան
Շարունակվում է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Վրաստան: ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Հրայր Թովմասյանը, ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Վոլոդյա Բադալյանը, Հրանտ Գրիգորյանը, Արծվիկ Մինասյանը, Վարդան Այվազյանը, Տաճատ Վարդապետյանը, Նիկոլ Փաշինյանը եւ Թեւան Պողոսյանը:
Հոկտեմբերի 7-ի առավոտյան ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ծաղկեպսակ է դրել Վրաստանի տարածքային ամբողջականության համար զոհված հերոսների հրապարակում: Այնուհետեւ պատվիրակությունն ուղեւորվել է Վրաստանի Նախագահի նստավայր:
Վրաստանի Նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մշակութային, քաղաքական եւ տնտեսական ոլորտներում միջպետական համագործակցությանն առնչվող բազմաթիվ հարցեր: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը Վրաստանի Նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում իր մտահոգությունն է հայտնել տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքի վերաբերյալ, որը վտանգ է ներկայացնում բոլոր երկրների համար: «Այն ահռելի գումարները, որոնք Ադրբեջանը եւ Թուրքիան ծախսում են հարձակողական զենք ձեռք բերելու համար, կարող են ուղղվել կայունություն հաստատելուն եւ վստահության մթնոլորտ ձեւավորելուն` ներգրավելով տարածաշրջանի բոլոր երկրները»,-նշել է Գալուստ Սահակյանը:
Այնուհետեւ միջպետական համագործակցության ոլորտներին վերաբերող հարցերը քննարկվել են նաեւ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ: Վարչապետի հետ հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը գոհունակությամբ նշել է, որ երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական համագործակցության ոլորտում վերջին տարիներին ձեւավորվել են հստակ ուղղություններ: Դրանք ներառում են տրանսպորտի եւ էներգետիկայի, զբոսաշրջության եւ գյուղատնտեսության բնագավառները: Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Վերին Լարսի սահմանային անցակետի անխափան գործունեությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, արձագանքելով բազմաթիվ վիրահայերի խնդրանքներին, դիմել է Վրաստանի վարչապետին. «Ցանկանում եմ Ձեր ուշադրությունը հրավիրել եւ աջակցությունը խնդրել՝ դյուրացնելու մշտական կացության իրավունքի տրամադրումը հայազգի վրաստանաբնակ այն քաղաքացիներին, որոնք, մեկնելով արտագնա աշխատանքի, ստացել են այլ երկրների քաղաքացիություն: Վրաստանում օրենսդրական փոփոխությունների հետեւանքով նրանք հայտնվել են դժվար կացության մեջ` հնարավորություն չունենալով մշտապես բնակվել իրենց ընտանիքների հետ»:
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, ողջունելով պատվիրակության անդամներին խորհրդարանում, փաստել է, որ ՀՀ ԱԺ պատվիրակության պաշտոնական այցը Վրաստան երկու երկրների բարեկամության եւ եղբայրության վկայությունն է: Անդրադառնալով Վրաստանում վիզային ռեժիմին առնչվող օրենսդրական փոփոխություններին` Վրաստանի վարչապետը տեղեկացրել է. «Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման կապակցությամբ մենք ստացել ենք աշխատանքային պլան: Դրանով է պայմանավորված վիզային ռեժիմի նոր կարգավորումները, որոնցից ելնելով՝ հարկ եղավ օրենսդրությունը ենթարկել որոշակի փոփոխության: Պետությանն իրավունք է վերապահված որոշ երկրների կամ քաղաքացիների նկատմամբ արտոնություններ սահմանելու: Այդ հարցին անպայման լուծում կտրվի»,-վստահեցրել է վարչապետը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորությամբ պատվիրակությունն այցելել է նաեւ Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատուն, որից հետո Վրաստանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յուրի Վարդանյանի ուղեկցությամբ պատվիրակության անդամներն այցելել են Թբիլիսիի Կոմիտասի անվան պանթեոն եւ ծաղիկներ դրել հայ մեծերի շիրիմներին:
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը հանդիպել է «Ապագան քոնն է» հասարակական կազմակերպության «Երիտասարդները երիտասարդների համար» ծրագրի մասնակիցների հետ: Ողջունելով երիտասարդներին Ազգային ժողովում՝ պարոն Դ...
Կկայանա Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական խմբերի համատեղ նիստը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության՝ Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում հոկտեմբերի 8-ին կկայանա Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական խմբերի համատեղ նիստը: Նիստը կբացեն ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, համագործակցության խմբի համան...
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը հանդիպել է «Ժողովրդավարական կրթության հայկական կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ: ՀԿ գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Շագաֆյանը ներկայացրել է կազմակե...
Հոկտեմբերի 7-ին ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը հանդիպել է «Զեյթուն» հաշմանդամ երեխաների ծնողների հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ: Ողջունելով հյուրերին՝ Էլինար Վարդանյանը կարեւորել է կազմակերպության գործունեութ...

Продолжается официальный визит в Грузию делегации во главе с Председателем НС Г.Саакяном
Продолжается официальный визит в Грузию делегации во главе с Председателем НС Г.Саакяном. В составе делегации – вице-спикер НС Э.Нагдалян, руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Г.Товмасян, депутаты В.Багдасарян, Г.Григорян, А.Минасян, В.Айвазян, Т.Вардапетян, Н.Пашинян и Т.Погосян.
Утром 7 октября Председатель НС Г.Саакян возложил венок на площади Героев, павших за территориальную целостность Грузии. Затем делегация направилась в резиденцию Президента Грузии.
В ходе встречи с Президентом Грузии Г.Маргвелашвили обсуждено множество вопросов, касающихся межгосударственного сотрудничества в культурной, политической и экономической сферах. Председатель НС Г.Саакян на встрече с Президентом Грузии выразил свою озабоченность гонкой вооружений, угрожающей всем странам региона. “Огромные суммы, расходуемые Азербайджаном и Турцией на приобретение наступательного оружия, могут быть направлены на обеспечение стабильности и создание атмосферы доверия, с вовлечением всех стран региона”, - отметил Г.Саакян.
Вопросы, касающиеся сфер межгосударственного сотрудничества, были обсуждены также с премьер-министром Грузии И.Гарибашвили. В ходе встречи с премьером Председатель НС Г.Саакян с удовлетворением отметил, что в области торгово-экономического сотрудничества между двумя странами в последние годы   наметились четкие векторы. Они включают сферы транспорта и энергетики, туризма и сельского хозяйства. Г-н Саакян подчеркнул важность бесперебойного функционирования контрольно-пропускного пункта Верхний Ларс.
Председатель НС Г.Саакян, откликаясь на множество просьб армян Грузии, обратился к премьер-министру Грузии: “Хочу привлечь Ваше внимание и просить содействия в облегчении процедуры получения вида на жительство гражданам Грузии армянского происхождения, которые, выехав на заработки за рубеж, получили гражданство других стран. В результате законодательных изменений в Грузии они оказались в сложной ситуации, не имея возможности постоянно жить со своими семьями”.
Премьер-министр И.Гарибашвили, приветствуя членов делегации в парламенте, подчеркнул, что официальный визит делегации НС РА в Грузию – свидетельство дружбы и братства двух стран. Коснувшись законодательных изменений в визовом режиме Грузии, премьер принформировал: “С подписанием Соглашения об ассоциации мы получили рабочий план. С ним связаны новые упорядочения визового режима, исходя из коих возникла необходимость в определенных изменениях законодательства. В компетенции государства устанавливать льготы в отношении некоторых стран или граждан. Данному вопросу обязательно будет дано решение”, - заверил премьер-министр.
Делегация, возглавляемая Председателем НС Г.Саакяном, посетила также Посольство РА в Грузии, после чего в сопровождении Чрезвычайного и Полномочного Посла РА в Грузии Ю.Варданяна побывала в тбилисском Пантеоне им. Комитаса и возложила цветы к могилам выдающихся армянских деятелей.
7 октября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян встретился с участниками программы “Молодежь для молодежи” общественной организации (ОО) “Будущее – твое”.    Приветствуя молодежь в парламенте, г-н Давтян отметил, что х...
8 октября в рамках официального визита в Грузию делегации, возглавляемой Председателем НС Г.Саакяном, состоится совместное заседание межпарламентских групп сотрудничества НС Армении и Парламента Грузии.  Заседание откроют вице-спикер НС РА, сопредседатель группы сотрудничества Э.Нагдалян и вице...
7 октября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян встретился с представителями общественной организации (ОО) “Армянский центр демократического образования”.Исполнительный директор ОО А.Шагафян представил разработанный их организацией п...
7 октября председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Э.Варданян встретилась с представителями общественной организации (ОО)  родителей детей-инвалидов “Зейтун”.Приветствуя гостей, Э.Варданян подчеркнула важность деятельности организации, отметив, что име...