Հոկտեմբերի 7-ին ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը հանդիպել է «Զեյթուն» հաշմանդամ երեխաների ծնողների հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Էլինար Վարդանյանը կարեւորել է կազմակերպության գործունեությունը՝ նշելով, որ հաշմանդամություն ունեցող երեխաները հասարակության խոցելի խավն են, եւ նրանց խնդիրները մշտապես պետք է լինեն պետության ու հանրության ուշադրության կենտրոնում: Նա նշել է, որ հանձնաժողովը խորհրդակցում է տարբեր հասարակական կազմակերպությունների հետ, եւ նրանց առաջարկները հաշվի է առնում օրենսդրական աշխատանքում:
ՀԿ ներկայացուցիչները բարձրացրել են հաշմանդամություն ունեցող երեխաների սոցիալական խնդիրների լուծմանը, մասնագիտական կրթության ապահովմանը, նրանց ծնողների զբաղվածությանը, անգործունակ ճանաչված եւ մտավոր խնդիրներ ունեցող հաշմանդամություն ունեցող երեխաների խնամքի կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձել են «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության եւ սոցիալական ներառման մասին» օրենքի նախագծի դրույթներին, հանդես եկել ոլորտի կանոնակարգմանն ուղղված բազմաթիվ առաջարկներով:
Էլինար Վարդանյանը հանդիպման ավարտին նշել է, որ հանձնաժողովն իր իրավասության շրջանակներում հետամուտ կլինի բարձրացված խնդիրների լուծմանը, կներկայացնի առաջարկներ, որոնք միտված կլինեն ոլորտի օրենսդրության բարեփոխմանը:
Շարունակվում է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Վրաստան
Շարունակվում է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Վրաստան: ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Հրայր Թովմասյանը, ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Վոլ...
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը հանդիպել է «Ապագան քոնն է» հասարակական կազմակերպության «Երիտասարդները երիտասարդների համար» ծրագրի մասնակիցների հետ: Ողջունելով երիտասարդներին Ազգային ժողովում՝ պարոն Դ...
Կկայանա Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական խմբերի համատեղ նիստը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության՝ Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում հոկտեմբերի 8-ին կկայանա Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական խմբերի համատեղ նիստը: Նիստը կբացեն ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, համագործակցության խմբի համան...
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը հանդիպել է «Ժողովրդավարական կրթության հայկական կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ: ՀԿ գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Շագաֆյանը ներկայացրել է կազմակե...

7 октября председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Э.Варданян встретилась с представителями общественной организации (ОО)  родителей детей-инвалидов “Зейтун”.
Приветствуя гостей, Э.Варданян подчеркнула важность деятельности организации, отметив, что имеющие инвалидность дети – уязвимый слой общества, и их проблемы постоянно должны находиться в центре внимания государства и общественности. Она отметила, что комиссия консультируется с различными ОО и учитывает их предложения в законодательной работе.
Представители ОО подняли ряд проблем, касающихся детей-инвалидов, – о решении социальных вопросов,  обеспечении профессионального образования, занятости их родителей, организации ухода за недееспособными и имеющими умственные отклонения детьми, выступили с предложениями о внесении поправок в некоторые положения соответствующего законодательства, об урегулировании сферы.
В завершение встречи Э.Варданян отметила, что комиссия в рамках своих полномочий проследит за разрешением поднятых вопросов, представит предложения, направленные на законодательное совершенствование сферы.
Продолжается официальный визит в Грузию делегации во главе с Председателем НС Г.Саакяном
Продолжается официальный визит в Грузию делегации во главе с Председателем НС Г.Саакяном. В составе делегации – вице-спикер НС Э.Нагдалян, руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Г.Товмасян, депутаты В.Багдасарян, Г.Григорян, А.Минасян, В.Айвазян, Т.Вардапетян, Н.Пашинян и Т.Погосян.Утром 7 о...
7 октября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян встретился с участниками программы “Молодежь для молодежи” общественной организации (ОО) “Будущее – твое”.    Приветствуя молодежь в парламенте, г-н Давтян отметил, что х...
8 октября в рамках официального визита в Грузию делегации, возглавляемой Председателем НС Г.Саакяном, состоится совместное заседание межпарламентских групп сотрудничества НС Армении и Парламента Грузии.  Заседание откроют вице-спикер НС РА, сопредседатель группы сотрудничества Э.Нагдалян и вице...
7 октября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян встретился с представителями общественной организации (ОО) “Армянский центр демократического образования”.Исполнительный директор ОО А.Шагафян представил разработанный их организацией п...