Հոկտեմբերի 2-ին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում Ազգային ժողովը հյուրընկալել էր Երեւանի պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դասախոսներին եւ ուսանողներին: Ուսանողները ներկա են գտնվել ԱԺ քառօրյա նիստին, ապա նրանց ընդունել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
Ջերմորեն ողջունելով ներկաներին` ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորել է ֆակուլտետի ուսանողներին, պրոֆեսորադասախոսական կազմին եւ շրջանավարտներին` ժուռնալիստիկայի բաժնի 65 -ամյակի եւ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի 15-ամյակի կապակցությամբ:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ինքը նույնպես ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանը եւ ուսանելու տարիներին հաճախ է լսել լրագրությանը վերաբերող դասախոսություններ: Նա ապագա լրագրողներին հորդորել է զինվել գիտելիքներով եւ ճիշտ օգտագործել «բեղմնավոր» գրիչը իրենց ընտրած բարդ մասնագիտական ճանապարհում: ԱԺ նախագահի կարծիքով` եկող սերունդն է, որ պետք է նորություն եւ թարմություն մտցնի թե մամուլում, թե հասարակական կյանքում:
Ծավալված ջերմ եւ անկաշկանդ զրույցի ընթացքում ԱԺ նախագահը պատասխանել է ուսանողների բազմաբնույթ հարցերին, որոնք վերաբերել են Երիտասարդական խորհրդարան ընդգրկվելու կարգին, մամուլում խորհրդարանական աշխատանքի լուսաբանման խնդիրներին, «Խորհրդարանական շաբաթ» հաղորդման եթերային հաճախականությանը:
ԵՊՀ-ի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանը շնորհակալություն է հայտնել օրենսդիր մարմնի ղեկավարին ընդունելության համար:

2 октября в рамках программы “Открытый урок” в парламенте гостили студенты и преподаватели факультета журналистики ЕГУ. Студенты присутствовали на заседании четырехдневки, затем их принял Председатель НС Г.Саакян.
Тепло приветствуя гостей, спикер НС поздравил профессорско-преподавательский состав, выпускников и студентов факультета с 65-летием создания отделения журналистики и 15-летием факультета журналистики.
Глава парламента заметил, что он также выпускник ЕГУ и часто слушал лекции по журналистике. Будущим журналистам он посоветовал вооружаться знаниями и правильно использовать “плодотворное перо” в выбранной сложной профессии. По мнению спикера, именно новое поколение должно внести новизну и   свежесть как в печать, так и в общественную жизнь.
В ходе теплой и непринужденной беседы Председатель НС ответил на многочисленные вопросы студентов, которые касались порядка членства в Молодежном парламенте, вопросов освещения парламентской работы в прессе, эфирной частоты передачи “Парламентский час”.
Декан факультета журналистики ЕГУ Н.Мартиросян поблагодарил руководителя законодательного органа за прием.
После беседы спикер НС в зале заседаний парламента сфотографировался с студентами.
2 октября в НС состоялась пресс-конференция руководителя делегации НС РА в ПА Франкофонии М.Есаян, посвященная 27-му очередному заседанию ПА Франкофонии Европейского региона.Глава делегации М.Есаян проинформировала, что с 28 сентября по 1 октября в Варшаве прошло 27-е очередное заседание ПА Франкофо...