Հոկտեմբերի 2-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանի հրավիրած ասուլիսը՝ նվիրված Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի` Եվրոպայի տարածաշրջանի 27-րդ նիստին:
Պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը տեղեկացրել է, որ սեպտեմբերի 28-ից հոկտեմբերի 1-ը Վարշավայում տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի` Եվրոպայի տարածաշրջանի 27-րդ հերթական նիստը, որի աշխատանքներին մասնակցել են Եվրոպայի տարածաշրջանի 40 երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչներ: Մարգարիտ Եսայանը նշել է, որ նիստից առաջ տեղի է ունեցել Եվրոպայի տարածաշրջանի նախագահների նիստը, որտեղ որոշվել է Եվրոպայի տարածաշրջանի նախագահների հաջորդ նիստի անցկացման վայրը:
Մարգարիտ Եսայանը գործընկերներին առաջարկել է 2015թ.-ի ապրիլին այցելել Հայաստան՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներին: Պատգամավորի հրավերը սիրով ընդունվել է եւ որոշվել, որ հաջորդ նիստը տեղի կունենա Հայաստանում:
Պատգամավորի խոսքով` Հայաստանում նիստի անցկացումը բացառիկ է եւ կարեւոր, քանի որ 2015-ին կլրանա ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը: Իսկ Հայաստան բազմաթիվ արտասահմանցի հյուրերի այցը կնպաստի, որպեսզի մեծանա այն երկրների թիվը, որոնք կընդունեն եւ կդատապարտեն Հայոց ցեղասպանությունը:

2 октября в НС состоялась пресс-конференция руководителя делегации НС РА в ПА Франкофонии М.Есаян, посвященная 27-му очередному заседанию ПА Франкофонии Европейского региона.
Глава делегации М.Есаян проинформировала, что с 28 сентября по 1 октября в Варшаве прошло 27-е очередное заседание ПА Франкофонии Европейского региона, в работе которого приняли участие представители парламентов 40 стран Европейского региона.
М.Есаян предложила коллегам посетить в апреле 2015 г. Армению – для участия в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян. Приглашение депутата было любезно принято, и решено, что следующее заседание состоится в Армении.
По словам депутата, проведение заседания в Армении – исключительное и важное явление, так как в 2015 г. исполняется 100-летие Геноцида армян, а посещение Армении многочисленными зарубежными гостями будет содействовать росту числа стран, признающих и осуждающих злодеяние ХХ века.
2 октября в рамках программы “Открытый урок” в парламенте гостили студенты и преподаватели факультета журналистики ЕГУ. Студенты присутствовали на заседании четырехдневки, затем их принял Председатель НС Г.Саакян.Тепло приветствуя гостей, спикер НС поздравил профессорско-преподавательский состав, вы...