Հոկտեմբերի 2-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանի հրավիրած ասուլիսը՝ նվիրված Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի` Եվրոպայի տարածաշրջանի 27-րդ նիստին:
Պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը տեղեկացրել է, որ սեպտեմբերի 28-ից հոկտեմբերի 1-ը Վարշավայում տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի` Եվրոպայի տարածաշրջանի 27-րդ հերթական նիստը, որի աշխատանքներին մասնակցել են Եվրոպայի տարածաշրջանի 40 երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչներ: Մարգարիտ Եսայանը նշել է, որ նիստից առաջ տեղի է ունեցել Եվրոպայի տարածաշրջանի նախագահների նիստը, որտեղ որոշվել է Եվրոպայի տարածաշրջանի նախագահների հաջորդ նիստի անցկացման վայրը:
Մարգարիտ Եսայանը գործընկերներին առաջարկել է 2015թ.-ի ապրիլին այցելել Հայաստան՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներին: Պատգամավորի հրավերը սիրով ընդունվել է եւ որոշվել, որ հաջորդ նիստը տեղի կունենա Հայաստանում:
Պատգամավորի խոսքով` Հայաստանում նիստի անցկացումը բացառիկ է եւ կարեւոր, քանի որ 2015-ին կլրանա ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը: Իսկ Հայաստան բազմաթիվ արտասահմանցի հյուրերի այցը կնպաստի, որպեսզի մեծանա այն երկրների թիվը, որոնք կընդունեն եւ կդատապարտեն Հայոց ցեղասպանությունը:

On October 2 in the National Assembly the press conference convened by Margarit Yesayan, the Head of the RA NA Delegation to the Parliamentary Assembly of Francophonie, was held dedicated to the 27th session of the European Region of the Parliamentary Assembly of Francophonie.
The Head of the delegation Margarit Yesayan has informed that from September 28 to October 1 in Warsaw the 27th Session of the European Region of the Parliamentary Assembly of Francophonie was held, where representatives of the parliaments of 40 countries of the European Region took part. Margarit Yesayan has noted that before the session, the meeting of the Chairs of the European Region was held, where a decision was made for the venue of the next meeting.
Margarit Yesayan proposed her colleagues to visit Armenia in April, 2015 to take part in the events of the Centennial of the Armenian Genocide. The deputy’s invitation was gladly accepted, and a decision was made to hold the next session in Armenia.
In the deputy’s word, the holding of the session in Armenia is unique and important, as the Centennial of the Genocide will be in 2015. And many foreign guests’ visit to Armenia will promote the increase the number of countries, which will accept and condemn the Armenian Genocide.