Սեպտեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել Չեխիայի Հանրապետության Սենատի փոխնախագահ Միլուշե Հորսկայի հրավերով սեպտեմբերի 22-ից 26-ը պաշտոնական այցով Չեխիա մեկնած ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակության մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում պատվիրակության անդամները ներկայացրել են այցի մանրամասներն ու արդյունքները:
Պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը, այցը գնահատելով արդյունավետ, նշել է, որ խորհրդարանական պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Չեխիայի Սենատի նախագահի, Սենատի փոխնախագահի, Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի փոխնախագահի, Չեխիայի հոգեւոր առաջնորդի, Մորավո-Սիլեզյան երկրամասի նահանգապետի, Չեխիայի փոխարտգործնախարարի, Սենատի ԵՄ հարցերով հանձնաժողովի, Չեխիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի ներկայացուցիչների, Պրահայի փոխքաղաքապետի, հայկական համայնքի ներկայացուցիչների եւ այլ պաշտոնատար անձանց հետ: Նա շնորհակալություն է հայտնել իր գլխավորած պատվիրակությանը ու Չեխիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանին միասնական ու պետականամետ դիրքորոշման համար:
ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ բոլոր հանդիպումների ընթացքում իրենք բարձրացրել են օրերս Դեյր Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցման հարցը: Չեխիայի հոգեւոր առաջնորդ Դոմինիկ Կարդինալ Դուկան առաջիններից մեկն է եղել, ով դատապարտել է Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցումը: Չեխիայի Սենատի եւ Պատգամավորների պալատի անդամները եւս այդ բարբարոսությունը խստորեն դատապարտել են:
Պարոն Շարմազանովը նշել է, որ պատվիրակությունը թե Սենատում, թե Պատգամավորների պալատում հանդիպումների ժամանակ բարձրացրել է Հայոց ցեղասպանության դատապարտման խնդիրը, ինչին ի պատասխան չեխ պատգամավորները Չեխիայի խորհրդարանում հայտարարությամբ հանդես գալու եւ հարցը բարձրացնելու պատրաստակամություն են հայտնել: Հայ պատգամավորները չեխ գործընկերներին հրավիրել են մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ կազմակերպվելիք միջոցառումներին: Չեխական կողմը Երեւան այցելելու պատրաստակամություն է հայտնել: Պարոն Շարմազանովը տեղեկացրել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի հովանու ներքո Պատգամավորների պալատում Հայոց ցեղասպանության թանգարանի մի շարք ցուցանմուշներ ներկայացնելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:
Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է, որ Չեխիան ԼՂ հիմնահարցի լուծումը տեսնում է խաղաղ կարգավորման ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում: Հանդիպումների ընթացքում հայկական կողմը ներկայացրել է վերջերս Շոտլանդիայում անկախության հանրաքվեի անցկացման օրինակը: Չեխական կողմը համաձայնել է, որ այլեւս կրկնակի ստանդարտներն անթույլատրելի են եւ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հիմքում պետք է լինեն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը եւ այդ իրավունքի իրացումը, ինչն անքննելի փաստ է:
Պատվիրակության անդամ Մարգարիտ Եսայանը մասնավորապես անդրադարձել է հայ-չեխական հարաբերությունների զարգացման գործում Չեխիայում ՀՀ դեսպանի ներդրած ջանքերին ու նկատելի արդյունքներին: Մարգարիտ Եսայանը նշել է, որ հանդիպումների ընթացքում միջազգային կառույցներում համատեղ աշխատելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել: Նա տեղեկացրել է նաեւ, որ Չեխիայի կարդինալի հետ հանդիպման ընթացքում Պրահայում հայկական եկեղեցի եւ դպրոց կառուցելու հարցն է քննարկվել:
Պատվիրակության անդամ Տաճատ Վարդապետյանը նույնպես տպավորված էր այցով: Նա այցը որակել է իբրեւ խորհրդարանական դիվանագիտության աննախադեպ ձեռքբերում: Պարոն Վարդապետյանը համոզմունք է հայտնել, որ Չեխիայի Հանրապետությունը Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին կհայտնի իր դիրքորոշումը, որը կլինի արդյունավետ ու հայանպաստ:
Պատվիրակության անդամ Արծվիկ Մինասյանն անդրադարձել է ներդրումային ծրագրերի իրականացմանն առնչվող քննարկումներին եւ հույս է հայտնել, որ թե խորհրդարանականները, թե կառավարությունը եւ թե գործարարները իրենց ներդրումը կունենան հայ-չեխական հարաբերություններն առավել զարգացնելու գործում:

27 сентября состоялась пресс-конференция делегации, возглавляемой вице-спикером НС РА Э.Шармазановым, которая по приглашению   вице-спикера Сената   Чешской Республики М.Горска 22-26 сентября находилась в Чехии с официальным визитом. В ходе пресс-конференции члены делегации представили подробности и итоги поездки.
Глава делегации Э.Шармазанов, оценив визит как эффективный, отметил, что парламентская делегация провела встречи с председателем и вице-спикером Сената Чехии, заместителем председателя Палаты депутатов Чехии, духовным предводителем страны, губернатором земли Моравия-Силезия, заместителем министра иностранных дел Чехии, представителями комиссии по вопросам ЕС Сената Чехии, межпарламентской группы дружбы Чехия – Армения, вице-мэром Праги, представителями местной армянской общины, другими должностными лицами.   Он поблагодарил возглавляемую им делегацию и Чрезвычайного и Полномочного посла РА в Чехии за единую и прогосударственную позицию.
Вице-спикер НС проинформировал, что в ходе всех встреч они поднимали вопрос недавно взорванной армянской церкви Сурб Наатакац   (Св.Мучеников) в Дейр-Зоре. Духовный предводитель Чехии Доминик Кардинал Дука был одним из первых, кто осудил взрыв армянской церкви. Члены Сената и Палаты депутатов Чехии также сурово осудили это варварство.
Г-н Шармазанов отметил, что делегация во время встреч как в Сенате, так и в Палате депутатов поднимала вопрос осуждения Геноцида армян, в ответ на что чешские депутаты выразили готовность выступить с соответствующим заявлением в парламенте Чехии. Армянские депутаты пригласили чешских коллег принять участие в намечаемых мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян. Чешская сторона выразила готовность посетить Ереван.   Вице-спикер НС сообщил, что навстречу мероприятиям к столетней годовщине преступления достигнута договоренность о представлении в Палате депутатов под патронатом комиссии по вопросам ходатайств ряда экспонатов Музея Геноцида армян.
Э.Шармазанов подчеркнул, что Чехия видит решение Нагорно-Карабахского вопроса на пути мирного урегулирования в формате Минской группы ОБСЕ. В ходе встреч армянская сторона коснулась недавнего проведения в Шотландии референдума о независимости. Чешская сторона согласилась, что отныне двойные стандарты неприемлемы и в основе урегулирования НК-проблемы должны быть признание права народа НКР на самоопределение и реализация этого права, что является неоспоримым фактом.
На пресс-конференции с освещением различных аспектов визита в Чехию выступили также члены делегации НС М.Есаян, Т.Вардапетян и А.Минасян.