ՀՀ Վերահսկիչ պալատի 2013 թվականի տարեկան հաշվետվության քննարկումը ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովում
Սեպտեմբերի 24-ին Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկել է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության կողմից պետական բյուջեի միջոցներով իրականացվող ծառայությունների եւ ապրանքների գնումների ուղղությամբ ՎՊ իրականացրած վերահսկողության արդյունքները: Նիստին մասնակցել են ՀՀ կրթության եւ գիտության փոխնախարար Մանուկ Մկրտչյանը եւ ՀՀ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանը:
ՎՊ մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը նշել է, որ ՎՊ կողմից ուսումնասիրվել են մի շարք ծրագրեր եւ վերահսկողության արդյունքներով որոշ խախտումներ ու անհամապատասխանություններ են արձանագրվել հիմնականում «Հատուկ կրթություն» եւ «Մասնագիտացված հանրակրթական ուսուցում» ծրագրերի մասով:
ՎՊ նախագահ Իշխան Զաքարյանը նշել է, որ վերահսկողության ընթացքում արձանագրված բոլոր խախտումների եւ թերությունների վերացման եւ հետագայում դրանց բացառման նպատակով ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունը, ի տարբերություն մյուս պետական մարմինների, ցուցաբերել է կառուցողական մոտեցում: Ըստ ՎՊ նախագահի՝ «Վերահսկիչ պալատ եւ վերահսկվող օբյեկտ» համագործակցության շնորհիվ բացահայտված շատ խնդիրներ վերահսկողության ընթացքում ստացել են իրենց լուծումները:
ՀՀ կրթության եւ գիտության փոխնախարար Մանուկ Մկրտչյանը անդրադարձել է ՎՊ բացահայտումներին եւ դպրոցներում առկա խնդիրներին:
ԱԺ պատգամավորները եւ ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչները եւս հաշվետվության վերաբերյալ ներկայացրել են իրենց նկատառումները: Նրանք անդրադարձել են «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի բացթողումներին, գնումների գործընթացում առկա խնդիրներին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդիպել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան դեսպանորդի հետ
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատան դեսպանորդ Անդրեյ Իվանովի հետ:  Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ռուսական միջխորհրդարանական կապերին առնչվող հարցեր: Կողմերն անդրադարձել են տնտեսական կապերի զարգացման ուղիներին եւ Հայաստանի...
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է «Հայոց Արծիվներ» հասարակական կազմակերպությանը
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է «Հայոց Արծիվներ» հասարակական կազմակերպության անդամներին: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, նշել է. «Դուք այսօր պատվով կատարում եք ձեր առջեւ դրված խնդիրը՝ նպաստելով երիտասարդության շրջանում ռազմահայրենասիրական ոգո...

Debate on the Annual Report of the RA Control Chamber for 2013 at the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport
On September 24 the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport moderated by Artak Davtyan debated the results of the services implemented through state budget by the RA Ministry of Education and Science, the results of the Control Chamber oversight, and public procurement. The RA Deputy Minister of Education and Science Manuk Mkrtchyan and the Chairman of the RA Control Chamber (COC) Ishkhan Zakaryan attended the sitting.
The Head of the COC Seventh Department Mesrop Hakobyan noted that they had studied a number of programmes and some breaches and discrepancies had been recorded based on the oversight outcome, mainly in Special Education and Professional General Teaching programmes.
The RA Deputy Minister of Education and Science touched upon the disclosures made by the COC and the problems existing in schools.
The NA deputies and the representatives of the educational institutions also presented their considerations on the report. They referred to the gaps in the RA Law “On Procurement” and the problems existing in the procurement process.
RA NA Deputy Speaker Meets with the Envoy of the RF Embassy to the RA
On September 24 the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with Andrey Ivanov, the Envoy of the Embassy of the Russian Federation to the RA. In the course of the meeting the parties discussed issues concerning the Armenian-Russian inter-parliamentary relations. They touched upon issues related ...
NA President Galust Sahakyan Receives Armenian Eagles NGO
On September 24 the RA NA President Galust Sahakyan received Armenian Eagles NGO members. The Head of the legislative body, welcoming the guests in the parliament, has noted: “You fulfill your task with honour, today, promoting the upbringing and spreading of ideas of the military-patriotic spirit a...