ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել: Ուղերձում ասված է.
շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության 23-րդ տարեդարձի առթիվ:
Ավելի քան երկու տասնամյակ առաջ արդարացիորեն իրականացրեցինք մեզ տրված պատմական հնարավորությունը:
Անկախությունը շարունակում է կռվախնձոր ու փորձաքար մնալ մեծ ու փոքր երկրների եւ ժողովուրդների համար: Մեր օրերում մարդկությունը գտնվում է ինտենսիվ եւ հակասական վերափոխումների գործընթացներում: Ուստի եւ միշտ պետք է լինենք զգոն, խնամքով վերաբերվենք մեր ազգային ինքնագիտակցությանը, պետականությանը, լեզվին ու մշակույթին, ազգային արժեքներին:
որտեղ էլ որ ապրեն հայերը, նրանց սրտում անմար է հայրենիքի հանդեպ սիրո կրակը: Այսօր այդ կրակն ավելի վառ պահելու, հայրենիքի հանդեպ օրեցօր ավելի ջերմացող զգացմունքների, ավելի պինդ ձեռքսեղմումի եւ ավելի գործնական քայլերի կարիք կա: Գլխավորը միասնական մնալն է ու չընկրկելը, համերաշխ գործելը եւ հաստատակամությունը:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Անկախության տոնի առթիվ: Մաղթում եմ բոլորիս խաղաղություն եւ բարեկեցություն: Թող անկախության յուրաքանչյուր հաջորդ տարեդարձ արձանագրի նոր հաջողություններ ու ձեռքբերումներ Հայաստանի Հանրապետության ու համայն հայության կյանքում»:

Congratulatory Address by the RA National Assembly President Galust Sahakyan on the Occasion of Independence Day
On the occasion of Independence Day of the Republic of Armenia the President of the RA National Assembly Galust Sahakyan conveyed a congratulatory address.
I congratulate you on the 23rd anniversary of the Independence of the Republic of Armenia.
More than two decades ago we fairly realized the historical opportunity given to us.
The independence continues to remain an apple of discord and touchstone for big and small countries and nations. In our days the humanity is in the processes of intensive and contradictory changes. Hence, we should always be alert and caringly treat our national self-consciousness, statehood, language, culture and national values.
Wherever the Armenians live the fire of love towards the Motherland is inextinguishable in their hearts. Today there is a need of keeping that fire brighter, day by day increasingly warming feelings towards the Motherland, firm handshake, and more practical steps. The important thing is to remain united and not to retreat, to act in solidarity and be resolute.
I once again congratulate you on the occasion of Independence Day. I wish everybody peace and welfare. Let every next anniversary of Independence record new successes and achievements in the life of the Republic of Armenia and the whole Armenians.”