ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի ելույթը «Հայաստան-Սփյուռք» համաժողովի մասնակիցների հետ հանդիպմանը
«Սիրելի հայրենակիցներ, հարգելի հյուրեր,
ուրախ եմ ողջունել ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում: Խորհրդանշական է, որ մեր հանդիպումը ձեզ՝ Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովի մասնակիցներիդ հետ, տեղի է ունենում Հայաստանի Հանրապետության անկախության 23-րդ տարեդարձի նախօրյակին: Ուստի եւ թույլ տվեք նախ բոլորիդ սրտանց շնորհավորել Անկախության տոնի առթիվ:
1991թ. սեպտեմբերի 21-ի Անկախության հանրաքվե անցկացվեց Հայաստանում՝ Հայաստանի քաղաքացիների մասնակցությամբ, սակայն այն էությամբ համահայկական էր՝ որպես համահայկական երազանքների ու ձգտումների մարմնավորում: Որովհետեւ անկախ մեր գտնվելու կամ բնակվելու վայրից, մեզ միավորում են ոչ թե հայրենիքները, ոչ թե երկրները, այլ  մեկ հայրենիք՝ Հայաստանը, մեկ պետություն՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, մեկ լեզու՝ հայերենը, մեկ մշակույթ՝ մեր ազգայինը: Սակայն դուք կամրջում եք երկրներ ու լեզուներ, մշակույթներ ու պետություններ, կամրջում եք այնքան ամուր, որ նաեւ ձեր՝ աշխարհի տարբեր պետությունների օրինապահ ու արժանապատիվ քաղաքացիներիդ շնորհիվ Հայաստանի Հանրապետությունն ունի բարեկամների լայն շրջանակ, վստահելի գործընկերներ եւ միաժամանակ, հուսալի գործընկերոջ համբավ միջազգային հանրության բազմանդամ ընտանիքում: Մենք բարձր ենք գնահատում հայրենիքի հանդեպ ձեր նվիրումն ու աջակցությունը, ինչպես նաեւ հայրենիքում եւ սփյուռքում իրականացվող գործունեությունը: Հայաստանն ու սփյուռքը փոխկապակցված են ու փոխլրացնող, հարազատներ են ու գործընկերներ: Մենք հզոր ենք միմյանց շնորհիվ, միմյանց միջոցով, միմյանց համար, հանուն համահայկական միացյալ շահերի, ի հեճուկս բոլոր նրանց, ովքեր դեմ են այդ շահերին: Հայաստանն ու սփյուռքը հարուստ են միմյանցով, սակայն միասին մենք ունենք մեկ ամբողջական անհերքելի հարստություն ու անկորնչելի ձեռքբերում՝ անկախությունը, որը գուրգուրում ենք ու սիրում անկախ աշխարհագրական տարածքից:
մեզ միացնում է ոչ միայն ուրախությունը՝ տվյալ դեպքում ի դեմս Հայաստանի անկախության հերթական տարեդարձի, այլեւ ցավը: Մի քանի ամիս է մեզ բաժանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը եւ հիշողություն է, եւ հիշեցում, ընդ որում, հիշեցում համայն մարդկությանը: Քանի դեռ մարդու իրավունքների մասին տարբեր ատյաններում եւ տարբեր ամբիոններից բարձրաձայնողները լիարժեք չեն գիտակցել կամ չեն ուզում գիտակցել հայոց մեծ եղեռնի ամբողջ ողբերգականությունը, մարդկությունը շարունակելու է կանգնած մնալ ժողովուրդների կյանքի ու ճակատագրի դեմ ուղղված սպառնալիքների առաջ:
Հայոց ցեղասպանությունը մեր ժողովրդի ցավն ու ողբերգությունն է, որի մասին ճշմարտությունն ամբողջությամբ՝ էջ առ էջ մարդկությանը հասանելի եւ հասկանալի դարձնելը նախեւառաջ մեր՝ հայերիս, հայկական պետության, հայկական կազմակերպությունների, կառույցների եւ անհատների գործն ու պարտքն է, պարտք անցյալի ու հիշատակի, ցեղասպանության զոհերի ու նրանց հարազատների առաջ, հոգու, սրտի պարտք, որը մեծ հաշվով թեպետ երբեք էլ հատուցելի չէ, սակայն մեծապես կնպաստի կարծրացած ուղեղները շարժելուն, կուրացած աչքերը բացելուն, մեռնող խղճերին հարություն տալուն, այսինքն՝ պատմական արդարությունը վերականգնելուն, ցեղասպանությունն իրագործած պետության երեկվա ու այսօրվա դեմքը բացահայտելուն: Հուսով եմ, որ որպես կատարած ծանրագույն հանցանքն ընդունելու եւ ապաշխարելու առաջին քայլերից մեկը, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի տարելիցին, ի թիվս բազմաթիվ մարդկանց, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր կայցելեն ոչ միայն թուրք արժանապատիվ մտավորականներ, այլեւ Թուրքիայի իշխանությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ՝ առանց կեղծարարի դիմակի:
Օգտվելով առիթից, շնորհակալությունս եւ երախտագիտությունս եմ ուզում հայտնել ձեզ, եւ ի դեմս ձեզ, սփյուռքի մեր բոլոր հայրենակիցներին այն ջանքերի ու նվիրվածության համար, որ գործադրում եք հայոց ցեղասպանության միջազգայնացման, հայոց արդար դատը տրամաբանական ավարտին հասցնելու, հայ մնալու, հայկականությունը պահելու եւ պահպանելու համար: Սփյուռքի կազմակերպություններն ու կառույցներն այն օջախն են, որտեղ մխացող ցավի, չսպիացող վերքի հետ մեկտեղ մշտապես վառ է արդարության կրակը, ճշմարտության հասնելու արդարացված ձգտումը: Վստահ եմ, որ մեր միասնական ջանքերը հանգեցնելու են պարբերաբար հիվանդացող, սակայն համառորեն չմահացող ճշմարտության վերջնական վերականգնմանը, երբ Ծիծեռնակաբերդի համալիրը կլինի ոչ միայն հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի, այլեւ վերականգնված արդարության խորհրդանիշ՝ իր բարձունքից Արաքսի այն ափին նայելով նոր ու հաղթանակած հայացքով:
Հիշենք, թե ինչ էր ասել արեւմտահայ մեր մեծագույն մտավորականներից մեկը? գրող, Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր, թուրքական իշխանությունների կողմից ծրագրված հայոց ցեղասպանությանը զոհ գնացած Գրիգոր Զոհրապն այդ ցեղասպանության գլխավոր պատասխանատուներից մեկին՝ Թալեաթ փաշային.«Օր մը, ապահով եղեք, որ հաշիվ պիտի պահանջվի ձեզմե, եւ դուք չպիտի կարենաք արդարացնել ձեր արարքները»: Համոզված եմ, որ հաշիվ պահանջելու գործընթացը մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ իր արդարացի վերջաբանին է հասնելու, եւ Թուրքիայի նվազագույն արդարացումը լինելու է հայոց ցեղասպանության ընդունումն ու ճանաչումը: Իսկ նվազագույնն առավելագույնի վերածելը կախված է նախեւառաջ մեզնից, մեր նահատակված հայրենակիցների հիշատակի առջեւ մեր պատասխանատվությունից, մեր հաստատակամությունից ու միասնությունից:  Ուրեմն, ամուր պահենք մեր անկախությունը, ամուր պահենք միմյանց թիկունքը, հաստատակամ լինենք համահայկական խնդիրների լուծման ճանապարհին եւ հանդուրժող՝ միմյանց հանդեպ: Վստահ եմ, որ մեզ սպասում են նոր հաղթանակներ»:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպեց «Հայաստան-Սփյուռք» համաժողովի մասնակիցների հետ
Սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հանդիպեց «Հայաստան-Սփյուռք» հինգերորդ համաժողովի մասնակիցների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը եւ աշխարհի տարբեր պետություններից համաժողովի ժամանած սփյուռքահայեր: ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ողջո...
Սեպտեմբերի 19-ին Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հովհաննես Սահակյանը եւ խմբի անդամները հանդիպեցին Լեհաստան-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Լուկաշ Աբգարովիչի հետ: Հանդիպման ընթացքում կարեւորվեց միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնումը եւ փոխադարձ այցեր կազմակերպելու անհրաժեշտությունը՝ որպե...
Սեպտեմբերի 19-ին Ոսկեզօծ դահլիճում ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ աշխատանքային պարտականությունները բարեխիղճ կատարելու համար ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի 28 աշխատակիցների պարգեւատրեց ՀՀ Ազգային ժողովի պատվոգրերով: Ողջունելով ներկաներին եւ շնորհավորելով պարգեւատրվ...
Սեպտեմբերի 22-ին` ժամը 16.00-ին, ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի կունենա Հայ-ռուսական բարեկամության խորհրդարանական ակումբի յոթերորդ նիստը, որի քննարկման թեման է՝ «Հայ եւ ռուս ժողովուրդների մշակութային կապերը. զարգացումներ եւ հեռանկարներ»: Նիստին կմասնակցեն ՌԴ նախագահի միջազգային եւ մշակութային համագործակցո...

Speech by the RA National Assembly President Galust Sahakyan in the Meeting with the Participants of Armenia-Diaspora Conference
I am glad to welcome you in the National Assembly of the Republic of Armenia. It is symbolic that our meeting with you, the participants of the 5th Armenia-Diaspora conference, takes place on the eve of the 23rd anniversary of the Independence of the Republic of Armenia. Hence, let me, first of all, cordially congratulate all of you on the occasion of Independence Day.
The referendum of independence on September 21, 1991 was held in Armenia with the participation of the citizens of Armenia, but in its essence, it was pan-Armenian as an embodiment of pan-Armenian desires and strivings. As regardless of our location or place of residence, it is not motherlands, not countries that unite us, but one Motherland, Armenia, one state, the Republic of Armenia, one language, the Armenian, one culture, our national. However, you bridge countries and languages, cultures and states; you bridge them so firmly that due to decent and dignified citizens of different states of the world the Republic of Armenia has a wide frame of friends, trustworthy partners and at the same time, a fame of a reliable partner in the multi-member family of the international community.
We highly appreciate your devotion and support towards the Motherland, as well as your activity in the Motherland and Diaspora. Armenia and Diaspora are inter-connected and inter-related; they are close friends and partners. We are powerful thanks to each other, with the help of each other, for each other, for the pan-Armenian united interests, and for all of those, who are against those interests. Armenia and Diaspora are rich with each other, but together we have one whole undeniable wealth and undying achievement, the Independence, which we cherish and love regardless of geographical territory.
Not only joy, in this case in the face of the next anniversary of Armenia’s independence, but the pain joins us. Several months are left to the centenary of the Armenian Genocide. The centenary of the Armenian Genocide is both a memory and a reminder, in fact, a reminder to the whole humanity. Unless in different instances on human rights and those loudly voicing from different tribunes have not fully realized or don’t want to realize the whole tragedy of the Armenian Genocide, the humanity will continue standing before the threats aimed at the peoples’ life and destiny.
The Armenian Genocide is our people’s pain and tragedy, and making accessible and understandable page by page to the humanity the truth on it, first of all, is the work and duty of us, the Armenians, the Armenian state, Armenian organizations, structures and individuals, a duty before the past and memory, the Genocide victims and their close relatives, a duty of soul and heart, which, when it all comes down, though is never compensable, but will greatly promote changing the stereotyped brains, opening the blinded eyes, resurrecting the dying consciences, that is, restoring the historical justice, disclosing the yesterday’s and today’s face of the state perpetrated the Genocide. I hope that as one of the steps for accepting the committed grave crime and repenting, on the centenary of the Armenian Genocide not only Turk dignified intellectuals will visit Tsitsernakaberd Memorial Complex, but also high-ranking representatives of the Turkish authorities without false masks, among scores of people.
Taking the advantage, I would like to express my appreciation and gratitude to you and in the person of you, to all our compatriots of Diaspora for the efforts and devotion that you make for internationalization of the Armenian Genocide, taking to a logical end the Armenian fair Cause, for remaining an Armenian, for keeping and preserving the Armenian identity. The organizations and structures of Diaspora are centres, where together with the smoking pain, never-healing wound the fire of justice and the justified aspiration of reaching justice is bright. I am confident that our united efforts will result in the final restoration of regularly falling ill, but stubbornly non-dying truth, when the Tsitsernakaberd Memorial Complex will be not only a symbol of the memory of the Armenian Genocide innocent victims, but also a symbol of restored justice looking from its height to the bank of Arax River with new and victorious glance.
Let us remember the words said by one of our Western Armenian great intellectuals, writer, member of the Turkish Parliament Grigor Zohrap, who has fallen a victim of the planned Armenian Genocide by the Turkish authorities to one of the main responsible officials of the Genocide Taleat Pasha: “One day, be sure that you will be asked., and you will not be able to justify your deeds.” I am confident that the process of demanding for deeds due to our united efforts will reach its fair end and the minimum justification of Turkey will be the accession and recognition of the Armenian Genocide. And the turning of the minimum to maximum depends, first of all, on us, our responsibility before our martyred compatriots’ memory, our resoluteness and unity. Thus, let us keep firm our independence, keep firm each other’s back, be resolute on the way of solution of pan-Armenian problems and tolerant towards each other. I am sure that new victories are waiting for us.”
RA NA President Meets with the Participants of the Armenia-Diaspora Conference
On September 19 the RA NA President Galust Sahakyan met with the participants of the fifth Armenia-Diaspora conference. The RA NA deputies, the RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and the Diaspora Armenians, who arrived from different states of the world to take part in the conference, attended...
On September 19 the Head of the Armenia-Poland Friendship Group Hovhannes Sahakyan and the members of the group met with the Head of the Poland-Armenia Friendship Group Lukasz Abgarowicz. In the course of the meeting the expansion of inter-parliamentary relations and the necessity of organizing mutu...
On September 19 in the Gilded Hall on the occasion of Independence Day of the Republic of Armenia the RA NA President Galust Sahakyan awarded 28 employees of the RA NA Staff with the RA National Assembly diplomas for the conscientious performance of their duties.Welcoming the attendees and congratul...