Սեպտեմբերի 16-ին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսին եւ Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գավրիլ Ավրամիդիսին:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ փոխնախագահը բարձր գնահատեց հայ եւ հույն ժողովուրդների դարավոր եւ բարեկամական հարաբերությունները, կարեւորեց դրանց առավել սերտացումն ու ընդլայնումը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձան ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրին, ինչպես նաեւ երկու ժողովուրդներին պատուհասած ցեղասպանության թեմային: Էդուարդ Շարմազանովը շնորհակալություն հայտնեց Հունաստանի խորհրդարանին՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձեւի ընդունման համար:
Անդրադառնալով խորհրդարանական համագործակցությանը՝ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորեց տարբեր միջազգային հարթակներում միմյանց սատարելու անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ տարակուսելի է հույն որոշ պատգամավորների վարքագիծը, որոնք, անտեսելով Հունաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը, խորհրդարանական վեհաժողովներում փորձում են ստվեր գցել հայ-հունական հարաբերությունների վրա:
Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գավրիլ Ավրամիդիսը, իր հերթին եղբայրական գնահատելով հայ-հունական հարաբերությունները, նշեց, որ ողջունում է ԼՂՀ բնակչության ինքնորոշման իրավունքի իրացումը: Հույն պատգամավորը նկատեց, որ Հունաստանը պաշտոնապես սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հույն գործընկերոջը հրավիրեց ներկա գտնվելու 2015թ.-ին Երեւանում կազմակերպվելիք միջոցառումներին՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին:  Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Հայաստանում Չինաստանի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 16-ին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Չանչունին, ում դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետությունում մոտենում է ավարտին: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Չինաստանի Ժողովր...
Ազգային ժողովում կայացավ ՍԾՏՀ ԽՎ մշակույթի, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 43-րդ նիստը
Սեպտեմբերի 16-ին Ազգային ժողովում անցկացվեց Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի մշակույթի, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 43-րդ նիստը: Հանձնաժողովում Հայաստանը ներկայացնում է ԱԺ պատգամավոր Արամ Մանուկյանը: Նիստը ողջույնի խոսքով բացեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ...

On September 16 the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with Ioannis Tayis, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Greece to Armenia and Gavriil Avramidis, member of the Hellenic Parliament.
Welcoming the guests the NA Deputy Speaker highly assessed the centuries-old and friendly relations of the Armenian and Greek peoples, highlighted their further rapprochement and expansion.
During the meeting the interlocutors touched upon the problem of the NK conflict settlement, as well as the genocides of the two peoples. Eduard Sharmazanov thanked the Hellenic Parliament for adopting the resolution criminalizing the denial of the Armenian Genocide.
Touching upon the parliamentary cooperation, the NA Deputy Speaker highlighted the necessity of supporting each other in different international platforms, noting that the behaviour of some Greek MPs is doubtful, who try to cast a shadow on the Armenian-Greek relations, ignoring Greece’s official position in the Parliamentary Assemblies.
In his turn assessing the Armenian-Greek relations brotherly, the member of the Hellenic Parliament Gavriil Avramidis has noted that he welcomes the execution of the right of self-determination of the NKR population. The Greek deputy has noticed that Greece officially supports the activities of the OSCE Minsk Group.
The NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov invited his Greek counterpart to attend the events dedicated to the centenary of the Armenian Genocide to be organized in Yerevan in 2015. In the course of the meeting the sides also discussed other issues of bilateral interest.
16.09.2014
RA NA President Galust Sahakyan Receives the Ambassador of China to Armenia
On September 16 the President of the RA National Assembly Galust Sahakyan received Tian Changchun, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the People’s Republic of China to the Republic of Armenia, whose diplomatic mission comes to an end in the Republic of Armenia.The RA NA President has no...
43rd Meeting of PABSEC Cultural, Educational and Social Affairs Committee is Held in the National Assembly
On September 16 the 43rd meeting of the Cultural, Educational and Social Affairs Committee of the Parliamentary Assembly of Black Sea Economic Cooperation (PABSEC) was held in the National Assembly. The NA deputy Aram Manukyan represents Armenia in the Committee. The RA NA Deputy Speaker Eduard Shar...