Սեպտեմբերի 16-ին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսին եւ Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գավրիլ Ավրամիդիսին:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ փոխնախագահը բարձր գնահատեց հայ եւ հույն ժողովուրդների դարավոր եւ բարեկամական հարաբերությունները, կարեւորեց դրանց առավել սերտացումն ու ընդլայնումը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձան ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրին, ինչպես նաեւ երկու ժողովուրդներին պատուհասած ցեղասպանության թեմային: Էդուարդ Շարմազանովը շնորհակալություն հայտնեց Հունաստանի խորհրդարանին՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձեւի ընդունման համար:
Անդրադառնալով խորհրդարանական համագործակցությանը՝ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորեց տարբեր միջազգային հարթակներում միմյանց սատարելու անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ տարակուսելի է հույն որոշ պատգամավորների վարքագիծը, որոնք, անտեսելով Հունաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը, խորհրդարանական վեհաժողովներում փորձում են ստվեր գցել հայ-հունական հարաբերությունների վրա:
Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գավրիլ Ավրամիդիսը, իր հերթին եղբայրական գնահատելով հայ-հունական հարաբերությունները, նշեց, որ ողջունում է ԼՂՀ բնակչության ինքնորոշման իրավունքի իրացումը: Հույն պատգամավորը նկատեց, որ Հունաստանը պաշտոնապես սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հույն գործընկերոջը հրավիրեց ներկա գտնվելու 2015թ.-ին Երեւանում կազմակերպվելիք միջոցառումներին՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին:  Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Հայաստանում Չինաստանի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 16-ին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Չանչունին, ում դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետությունում մոտենում է ավարտին: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Չինաստանի Ժողովր...
Ազգային ժողովում կայացավ ՍԾՏՀ ԽՎ մշակույթի, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 43-րդ նիստը
Սեպտեմբերի 16-ին Ազգային ժողովում անցկացվեց Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի մշակույթի, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 43-րդ նիստը: Հանձնաժողովում Հայաստանը ներկայացնում է ԱԺ պատգամավոր Արամ Մանուկյանը: Նիստը ողջույնի խոսքով բացեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ...

16 сентября вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Греческой Республики в РА И.Таисом и депутатом парламента Греции Г.Аврамидисом.
Приветствуя гостей, вице-спикер высоко оценил вековые и дружественные отношения армянского и греческого народов, подчеркнул важность их еще большего углубления и расширения.
В ходе встречи собеседники обратились к проблеме урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, а также к теме постигшего оба народа геноцида. Г-н Шармазанов поблагодарил парламент Греции за принятие резолюции о криминализации отрицания Геноцида армян.
Обратившись к парламентскому сотрудничеству, вице-спикер НС особо выделил необходимость поддержки друг друга на различных международных площадках, отметив, что вызывает недоумение поведение некоторых греческих депутатов, которые, игнорируя официальную позицию Греции, на парламентских ассамблеях пытаются бросить тень на армяно-греческие отношения.
Депутат парламента Греции Г.Аврамидис, в свою очередь, оценивая армяно-греческие отношения как братские, отметил, что приветствует реализацию права населения НКР на самоопределение. Греческий депутат заметил, что Греция официально поддерживает деятельность Минской группы ОБСЕ.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов пригласил греческого коллегу на мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян в 2015 г. в Ереване.
16.09.2014
Председатель НС Г.Саакян принял посла Китая в Армении
16 сентября Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Китайской Народной Республики в РА Т.Чанчуня, чья дипломатическая миссия в Армении подходит к концу. Председатель НС РА отметил, что сотрудничество с КНР является одним из приоритетов Армении, а в последнее время оно все ...
В НС состоялось 43-е заседание Комиссии ПАЧЭС по культуре, образованию и социальным вопросам
16 сентября в НС состоялось 43-е заседание Комиссии ПАЧЭС по культуре, образованию и социальным   вопросам. Армению в комиссии представляет депутат НС А.Манукян.Заседание приветственным словом открыл вице-спикер НС РА Э.Шармазанов. Он подчеркнул, что парламент осознает важность укрепления ...