Սեպտեմբերի 5-ին խորհրդարանի Ոսկեզօծ դահլիճում ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը պատանի սերնդի զարգացմանն աջակցելու համար ՀՀ ԱԺ Պատվո մեդալով պարգեւատրեց «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության տնօրեն Դավիթ Հակոբյանին, «Զարթոնքի սերունդ» խաղ-մրցույթի սցենարիստ, հաղորդավար Վարդան Օնանյանին եւ ՀՀ ԱԺ Պատվոգրով՝ «Սամուէլ Սարուխանեան» հիմնադրամի տնօրեն Նորայր Մելքոմյանին:
Միջոցառմանը ներկա էին ԱԺ պատգամավորներ, «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության «Զարթոնքի սերունդ» ինտելեկտուալ խաղ-մրցույթի ղեկավար կազմի, ստեղծագործական խմբի ներկայացուցիչներ, մրցույթին մասնակից աշակերտներ եւ ուսուցիչներ:
Ողջունելով ներկաներին եւ շնորհավորելով պարգեւատրվածներին՝ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը կարեւորեց նման մրցույթների անցկացումը եւ նշեց, որ դրանք հնարավորություն են տալիս աշակերտներին ցուցադրելու գիտելիքները:
Պարգեւատրվածները, շնորհակալություն հայտնելով ԱԺ նախագահին հրավերի համար, ի նշան երախտագիտության «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության ու հաղորդաշարի կողմից պարոն Սահակյանին նվիրեցին «Հայկի բերդը» խորհրդանշող նկար եւ Արեւմտյան Հայաստանի քաղաքների մասին պատմող ֆիլմաշար:
ԱԺ պատգամավորները, ողջունելով «Երկիր-մեդիա» հեռուստաընկերության կողմից անցկացվող հաղորդաշարը, կարեւորեցին նաեւ մարզերում նման մրցաշարերի կազմակերպման անհրաժեշտությունը:
Նշենք, որ «Զարթոնքի սերունդ» խաղ-մրցույթի հաղթող աշակերտներին հնարավորություն է ընձեռնվել մեկնել Արեւմտյան Հայաստան:

On September 5 in the Gilded Hall of the parliament the RA NA President Galust Sahakyan for supporting the development of the young generation awarded the NA Medal of Honour the Director of Yerkir Media TV Company Davit Hakobyan, the scriptwriter of the Zartonki Serund /The Generation of Revival/ Vardan Onanyan and the RA NA Diploma to the Director of the Norayr Melkumyan, Samuel Sarukhanyan Foundation.
The NA deputies, the Head Staff of the “The Generation of Revival” intellectual game-competition of Yerkir Media TV Company, representatives of the creative group and participant pupils and teachers of the competition were present at the ceremony.
Welcoming and congratulating those awarded the NA President Galust Sahakyan highlighted the holding of such competitions and noted that they give an opportunity to the pupils to show their knowledge.
Thanking the NA President for the invitation those awarded from Yerkir Media TV Company and the series of programme as a sign of appreciation presented Mr Sahakayan a painting symbolizing “Hayk’s Fortress” and a series of films telling about the cities of the Western Armenia.
Welcoming the series of programme by Yerkir Media TV Company, the NA deputies emphasized the necessity of organizing similar competitions also in marzes.
Let us note that the pupils, who won the “The Generation of Revival” game-competition, were given an opportunity to travel to the Western Armenia.