Սեպտեմբերի 5-ին խորհրդարանի Ոսկեզօծ դահլիճում ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը պատանի սերնդի զարգացմանն աջակցելու համար ՀՀ ԱԺ Պատվո մեդալով պարգեւատրեց «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության տնօրեն Դավիթ Հակոբյանին, «Զարթոնքի սերունդ» խաղ-մրցույթի սցենարիստ, հաղորդավար Վարդան Օնանյանին եւ ՀՀ ԱԺ Պատվոգրով՝ «Սամուէլ Սարուխանեան» հիմնադրամի տնօրեն Նորայր Մելքոմյանին:
Միջոցառմանը ներկա էին ԱԺ պատգամավորներ, «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության «Զարթոնքի սերունդ» ինտելեկտուալ խաղ-մրցույթի ղեկավար կազմի, ստեղծագործական խմբի ներկայացուցիչներ, մրցույթին մասնակից աշակերտներ եւ ուսուցիչներ:
Ողջունելով ներկաներին եւ շնորհավորելով պարգեւատրվածներին՝ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը կարեւորեց նման մրցույթների անցկացումը եւ նշեց, որ դրանք հնարավորություն են տալիս աշակերտներին ցուցադրելու գիտելիքները:
Պարգեւատրվածները, շնորհակալություն հայտնելով ԱԺ նախագահին հրավերի համար, ի նշան երախտագիտության «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության ու հաղորդաշարի կողմից պարոն Սահակյանին նվիրեցին «Հայկի բերդը» խորհրդանշող նկար եւ Արեւմտյան Հայաստանի քաղաքների մասին պատմող ֆիլմաշար:
ԱԺ պատգամավորները, ողջունելով «Երկիր-մեդիա» հեռուստաընկերության կողմից անցկացվող հաղորդաշարը, կարեւորեցին նաեւ մարզերում նման մրցաշարերի կազմակերպման անհրաժեշտությունը:
Նշենք, որ «Զարթոնքի սերունդ» խաղ-մրցույթի հաղթող աշակերտներին հնարավորություն է ընձեռնվել մեկնել Արեւմտյան Հայաստան:

5 сентября в Позолоченном зале парламента Председатель НС Г.Саакян за содействие   развитию молодого поколения наградил Почетной медалью НС РА директора телекомпании “Еркир медиа” Д.Акопяна, сценариста и ведущего игры-конкурса “Поколение пробуждения” В.Онаняна, а Почетной грамотой НС РА – директора фонда “Самуэл Саруханеан” Н.Мелкумяна.
На мероприятии присутствовали депутаты НС, руководящего состава интеллектуальной игры-конкурса “Поколение пробуждения”, представители творческой группы, учащиеся – участники   конкурса и учителя.
Приветствуя присутствующих и поздравив награжденных, спикер НС Г.Саакян подчеркнул важность подобных конкурсов и отметил, что они дают возможность учащимся проявить свои знания.
Награжденные, поблагодарив Председателя НС за приглашение, в знак признательности подарили ему от имени телекомпании “Еркир Медиа” символическую картину “Армянская крепость” и цикл фильмов о Западной Армении.
Депутаты НС, приветствуя цикл, проводимый телекомпанией “Еркир Медиа”, подчеркнули необходимость организации таких конкурсов также в областях страны.
Учащимся-победителям игры-конкурса “Поколение пробуждения” предоставлена возможность посетить Западную Армению.