Սեպտեմբերի 5-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամներ Վահրամ Բաղդասարյանի, Արմեն Ռուստամյանի եւ Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային Ժողովի Սոցիալիստական կուսակցության խմբակցության նախագահ Բրյունո լը Ռուի գլխավորած պատվիրակության անդամների համատեղ մամլո ասուլիսը:
Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամներ Վահրամ Բաղդասարյանը եւ Արմեն Ռուստամյանը կարեւորեցին ֆրանսիացի գործընկերների այցը Հայաստան, որին նախորդել է Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Ֆրանսուա Օլանդի հանդիպումը Նյուպորտում, որտեղ այլ հարցերի հետ մեկտեղ քննարկվել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցը:
Վահրամ Բաղդասարյանը գոհունակությամբ ընդգծեց, որ եւ նախագահների հանդիպման ընթացքում, եւ խորհրդարանականների հետ հանդիպումների շրջանակում կարեւորվել է երկու երկրների եւ խորհրդարանների միջեւ համագործակցության հետագա խորացումն ու ընդլայնումը: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը կարեւորեց այն հանգամանքը, որ Ֆրանսիայի իշխող քաղաքական մեծամասնության ղեկավարը դատապարտում է Ադրբեջանի ընդգծված քաղաքականությունը, որը խանգարում է խաղաղ բանակցություններին: Վահրամ Բաղդասարյանը ողջունելի համարեց ֆրանսիացի գործընկերների այն հայտարարությունը, ըստ որի՝ Լեռնային Ղարաբաղը ապագայում պետք է դառնա խնդրի կարգավորման բանակցային կողմ:
Արմեն Ռուստամյանը եւս կարեւորելով ֆրանսիացի սոցիալիստների այցը Հայաստան, նշեց, որ նրանք մշտապես հանդես են եկել Հայ դատի պաշտպանությամբ եւ Հայոց ցեղասպանության դատապարտման ուղղությամբ գործուն քայլեր իրականացրել: ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը բարձր գնահատեց ֆրանսիացի հասարակական-քաղաքական գործիչ, «Հումանիտե» թերթի հիմնադիր, Սոցիալիստական կուսակցության հիմնադիր Ժան Ժորեսի՝ 20-րդ դարի սկզբից իրականացրած հայանպաստ գործունեությունն ու Հայոց ցեղասպանության դատապարտմանն ուղղված նրա ջանքերը:
Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Սոցիալիստական կուսակցության խմբակցության նախագահ Բրյունո լը Ռուն անհրաժեշտ համարեց Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքի ընդունումը մինչ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին, պատվիրակության ղեկավարը համոզմունք հայտնեց, որ այն պետք է խաղաղ կարգավորում ստանա:

5 сентября в НС состоялась совместная пресс-конференция членов группы дружбы Армения – Франция НС РА В.Багдасаряна, А.Рустамяна и членов делегации, возглавляемой председателем фракции Социалистической партии НС Французской Республики Брюно Ле Ру.
Члены группы дружбы Армения – Франция НС РА В.Багдасарян и А.Рустамян подчеркнули важность визита французских коллег в Армению, чему предшествовала встреча президентов Армении и Франции С.Саргсяна и Ф.Олланда в Ньюпорте, где в числе прочих вопросов был обсуждено также урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта.
В.Багдасарян с удовлетворением подчеркнул, что и в ходе встречи президентов, и в рамках встреч с парламентариями особо было выделено дальнейшее углубление и расширение сотрудничества двух стран и парламентов. Руководитель фракции РПА подчеркнул, что глава правящего политического большинства Франции осуждает подчеркнутую политику Азербайджана, которая мешает мирным переговорам. В.Багдасарян приветствует заявление французских коллег о том, что в будущем Нагорный Карабах должен стать переговорной стороной урегулирования проблемы
А.Рустамян также подчеркнул важность визита французских социалистов в Армению, отметил, что они всегда выступали с защитой Ай Дата и осуществили действенные шаги по осуждению Геноцида армян. Руководитель фракции АРФД высоко оценил армянофильскую деятельность с начала ХХ века и усилия в осуждении Геноцида армян французского общественно-политического деятеля, основателя газеты “Юманите”, учредителя Социалистической партии Жан Жореса.
Председатель фракции Социалистической партии НС Французской Республики Брюно Ле Ру считает необходимым принятие Национальным Собранием Франции закона о криминализации отрицания Геноцида армян до 100-й годовщины Геноцида армян.