Գիտելիքի օրվա առթիվ ՀՀ ԱԺ նախագահն այցելեց Երեւանի դպրոցներ
Սեպտեմբերի 1-ին՝ Գիտելիքի օրը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը «Քվանտ» վարժարան ուղեկցեց թոռնուհուն, ով առաջին անգամ դպրոց էր գնում:
Օրվա առթիվ ՀՀ ԱԺ նախագահն այցելեց նաեւ Երեւանի համար 185 հիմնական դպրոց: Նշենք, որ ԱԺ նախագահը երկար տարիներ եղել է այս դպրոցի հիմնադիր տնօրենը:
Դպրոցի ուսուցիչներն ու աշակերտները հուզմունքով եւ առանձնահատուկ ջերմությամբ դիմավորեցին իրենց նախկին տնօրենին: Տոնական միջոցառման ընթացքում առաջին դասարանցիները հանդես եկան բանաստեղծական եւ երաժշտական կատարումներով:
Ողջունելով մանկավարժներին եւ դպրոցականներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ նոր ուսումնական տարին իր հետ բերում է նոր ծրագրեր, նոր մտորումներ եւ նոր երազանքներ: Նա նշեց, որ չնայած խնդիրներին՝ պետությունը կարեւորում է գիտելիքն ու կրթությունը եւ ապագա սերնդի ներկայացուցիչների համար ջանք ու եռանդ չի խնայում այս հարցում: Պարոն Սահակյանի խոսքով՝ հայ ծնողները եւս, գնահատելով կրթության եւ դպրոցի դերը իրենց երեխաների կյանքում, ձգտում են լավագույն պայմաններ ստեղծել կրթվելու համար: ԱԺ նախագահը նշեց, որ հաջորդ տարի դպրոցի անձնակազմի համար հոբելյանական տարի է լինելու, քանի որ դպրոցի հիմնադրման 30-ամյակն է:
ՀՀ ԱԺ նախագահը լուսանկարվեց առաջին դասարանցիների հետ, որից հետո շրջեց դասասենյակներով: Նշենք, որ ԱԺ նախագահը դպրոց դատարկաձեռն չէր գնացել. երեխաները օրվա առթիվ նվերներ ստացան:
«Սիրելի հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ Գիտելիքի օրվա առթիվ:  Սեպտեմբերի մեկին հերթական անգամ բացվում են կրթօջախների դռները, դռներ, որոնցից այն կողմ սկսվում է ապագայի ճանապարհը: Որքան վստահ ու հաստատուն քայլերով հաղթահարվի այդ ճանապարհը, այնքան խոստումնալից ու հուսալի կլինի վաղվա օրը: Այդ ճանապա...

Председатель НС посетил школы Еревана в связи с Днем знаний
1 сентября, в День знаний,   Председатель НС  Г.Саакян сопроводил в колледж “Квант” внучку,   которая впервые пошла в школу.
В связи с Днем знаний спикер парламента посетил также ереванскую основную школу N 185. Кстати, Председатель НС долгие годы был директором-учредителем этой школы.
Учителя и учащиеся школы с волнением и особой теплотой встретили своего бывшего директора. В ходе праздничного мероприятия первоклассники выступили с декламацией и музыкальными номерами.
Приветствуя учителей и школьников, Председатель НС Г.Саакян отметил, что новый учебный год приносит с собой новые планы, новые мысли и новые мечты. Он заметил, что, несмотря на существующие проблемы, государство придает важность знаниям и науке и в этом плане для нового поколения не жалеет сил и средств. По словам Саакяна, армянские родители также, ценя роль образования и школы в жизни их детей, стремятся создать им наилучшие условия для получения образования.   Спикер НС отметил, что для коллектива школы будущий год – юбилейный, так как исполняется ее 30-летие.
Председатель НС сфотографировался с первоклассниками, после чего ознакомился с условиями школы. Кстати, спикер парламента посетил школу не с пустыми руками – дети получили подарки к Дню знаний.
“Дорогие соотечественники, поздравляю с Днем знаний! 1 сентября в очередной раз открываются двери очагов образования, двери, за которыми  начинается дорога в будущее. Чем более уверенными и твердыми шагами будет преодолен этот путь, тем более многообещающим будет грядущий день. Этот путь проход...