Օգոստոսի 26-ին Կանադայի խորհրդարանական պատվիրակությունը Ազգային ժողովում հանդիպեց ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Կանադա բարեկամական խմբի անդամների հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ խմբի ղեկավար Հովհաննես Սահակյանը նշեց, որ հայ-կանադական հարաբերությունները երկար տարիների պատմություն ունեն եւ բնորոշվում են որպես ջերմ-բարեկամական ու գործընկերային: Հյուրերի խնդրանքով Հովհաննես Սահակյանն անդրադարձավ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված արձանագրություններին եւ Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությանը: Նա ընդգծեց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Թուրքիան նախապայմաններ է առաջադրում, որոնք Հայաստանի համար անընդունելի են: Անդրադարձ կատարելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին՝ խմբի ղեկավարը կարեւորեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը, ինչը հնարավորություն կտա բացառել նոր ցեղասպանությունների իրականացումը: Բարեկամական խմբի անդամները նշեցին, որ 2009 թ. հայ-թուրքական արձանագրությունները սառեցվել են Թուրքիայի ղեկավարության կողմից: Խմբի անդամները, անդրադառնալով Հայաստանի շրջափակմանը, կարծիք հայտնեցին, որ 21-րդ դարում փակ սահմաններ չպետք է լինեն: Հովհաննես Սահակյանն անդրադարձավ վերջին շրջանում ԼՂ ու Ադրբեջանի միջեւ շփման գծի եւ հայ-ադրբեջանական սահմանի ամբողջ երկայնքով զինադադարի ռեժիմի բազմակի խախտումներին եւ ադրբեջանական զինուժի կողմից սադրիչ-դիվերսիոն գործողությունների աճին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաեւ Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու գործընթացին, Հայաստան-ԵՄ հետագա համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությանը, տարածաշրջանային եւ աշխարհաքաղաքական խնդիրներին:
Նույն օրը Կանադայի խորհրդարանականների պատվիրակությունն այցելեց Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Կանադացի խորհրդարանականները ծաղիկներ դրեցին 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հուշակոթողին եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգեցին մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը: Հյուրերը եղան Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, դիտեցին ցուցանմուշները:

On August 26 the Parliamentary Delegation of Canada met with the members of the RA NA Armenia-Canada Friendship Group in the National Assembly.
Welcoming the guest, the Head of the Delegation Hovhannes Sahakyan noted that the Armenian-Canadian relations share a long history and are characterized as warm, friendly and cooperative. By the guests’ request Hovhannes Sahakyan touched upon the protocols aimed at the rapprochement of the Armenian-Turkish relations and Turkey's policy of denial. He has underscored that in the rapprochement process of the Armenian-Turkish relations Turkey sets preconditions, which are unacceptable for Armenia. Touching upon the issue of international recognition of the Armenian Genocide, the Head of the Delegation highlighted the recognition and condemnation of the Armenian Genocide, which will give an opportunity to exclude the perpetration of new genocides. The members of the Friendship Group mentioned that the Armenian–Turkish Protocols 2009 had been frozen by the Turkish leadership. The Group members, touching upon the Armenia's blockade, expressed a view that there shouldn’t be close borders in the 21st century. Hovhannes Sahakyan touched upon the recent multiple violations of ceasefire regime along Nagorno Karabakh and Azerbaijan contact line and the Armenian–Azerbaijani border, and the growth of provocative and subversive activities by the Azerbaijani Armed Forces.
At the meeting the process of Armenia ’s membership to the Eurasian Economic Union, necessity of developing the Armenian-EU further cooperation, regional and geopolitical issues were also touched upon.
On the same day the Parliamentary Delegation of Canada visited the Armenian Genocide Memorial Complex of Tsitsernakaberd.
The Canadian MPs laid flowers at the Memorial of the 1915 Armenian Genocide, and bowed and honored with silence the memory of one and a half million innocent victims. The guests visited the Armenian Genocide Museum-Institute, watched the exhibits.