Հուլիսի 22-ին ՀՀ-ում ԵՄ խորհրդատվական խմբի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ «Եվրոպական խորհրդարանի եւ ԵՄ անդամ պետությունների ազգային խորհրդարանների միջեւ համագործակցության մասին» թեմայով աշխատանքային քննարկում:
Բացման խոսքում ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սամվել Ֆարմանյանը նշեց, որ Եվրամիությունը մնում է ՀՀ կարեւորագույն գործընկերներից մեկը եւ Հայաստանը շահագրգռված է շարունակելու եւ խորացնելու համագործակցությունը ԵՄ հետ նաեւ խորհրդարանական ձեւաչափով: Ըստ պարոն Ֆարմանյանի՝ նման քննարկումները նպաստում են ավելի լավ հասկանալու միմյանց դիրքորոշումները, կատարելու եզրակացություններ, որոնք կարող են օգտակար լինել խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հետագա աշխատանքների համար:
Միջոցառման ընթացքում ելույթ ունեցան նաեւ ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հարցերի խորհրդատու Կայա Կրավչուկը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Անդրեյ Դիդենկոն եւ Եվրոպական Խորհրդարանի գլխավոր քարտուղարության Արտաքին քաղաքականության գծով տնօրինության Ընդլայնման եւ եվրոպական տնտեսական գոտու բաժնի ղեկավար Թոմաս Գրուները: Նշվեց, որ ներկայումս ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Եվրոպական խորհրդարանի միջեւ հարաբերությունները հիմնականում սահմանափակվում են Խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի եւ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում կազմակերպվող հանդիպումներով: Ուստի նշվեց, որ քննարկման նպատակն է զարգացնել ՀՀ Աժ-ի կարողությունները՝ բարձրացնելով իրազեկվածությունը ԵԽ գործելակերպի, մեխանիզմների եւ աշխատանքային մեթոդների վերաբերյալ:
Մասնակիցները քննարկեցին տարբեր մակարդակներում Եվրախորհրդարանի եւ ՀՀ ԱԺ-ի միջեւ առկա աշխատանքային հարաբերությունները խորացնելու հնարավորությունները:

22 июля по инициативе Консультативной группы ЕС в РА состоялось рабочее обсуждение на тему “О сотрудничестве между Европейским парламентом и национальными парламентами государств-членов ЕС”.
В вступительном слове депутат НС, сопредседатель Комиссии парламентского сотрудничества Армения – Евросоюз С.Фарманян отметил, что Евросоюз остается одним из важнейших партнеров РА и Армения заинтересована в продолжении и углублении сотрудничества с ЕС также в парламентском формате. По Фарманяну, подобные обсуждения позволяют лучше понять позиции друг друга, делать выводы, которые могут оказаться полезными для дальнейших работ парламентской комиссии сотрудничества.
В ходе мероприятия выступили также консультант по вопросам парламентского сотрудничества ЕС – Армения К.Кравчук, временный поверенный в делах делегации ЕС в Армении А.Диденко и руководитель отдела расширения и европейской экономической зоны дирекции внешней политики Генерального секретариата Европарламента   Т.Грюнер. Отмечено было, что ныне отношения между НС РА и Европарламентом ограничены встречами, организуемыми в рамках Комиссии парламентского сотрудничества и ПА “Евронест”. Поэтому указано, что цель обсуждения – развивать возможности НС РА посредством повышения осведомленности о функциях, механизмах и методах работы ЕС.
Участники обсудили возможности углубления на различных уровнях существующих рабочих отношений между Европарламентом и НС РА.