Հուլիսի 22-ին ՀՀ-ում ԵՄ խորհրդատվական խմբի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ «Եվրոպական խորհրդարանի եւ ԵՄ անդամ պետությունների ազգային խորհրդարանների միջեւ համագործակցության մասին» թեմայով աշխատանքային քննարկում:
Բացման խոսքում ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սամվել Ֆարմանյանը նշեց, որ Եվրամիությունը մնում է ՀՀ կարեւորագույն գործընկերներից մեկը եւ Հայաստանը շահագրգռված է շարունակելու եւ խորացնելու համագործակցությունը ԵՄ հետ նաեւ խորհրդարանական ձեւաչափով: Ըստ պարոն Ֆարմանյանի՝ նման քննարկումները նպաստում են ավելի լավ հասկանալու միմյանց դիրքորոշումները, կատարելու եզրակացություններ, որոնք կարող են օգտակար լինել խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հետագա աշխատանքների համար:
Միջոցառման ընթացքում ելույթ ունեցան նաեւ ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հարցերի խորհրդատու Կայա Կրավչուկը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Անդրեյ Դիդենկոն եւ Եվրոպական Խորհրդարանի գլխավոր քարտուղարության Արտաքին քաղաքականության գծով տնօրինության Ընդլայնման եւ եվրոպական տնտեսական գոտու բաժնի ղեկավար Թոմաս Գրուները: Նշվեց, որ ներկայումս ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Եվրոպական խորհրդարանի միջեւ հարաբերությունները հիմնականում սահմանափակվում են Խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի եւ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում կազմակերպվող հանդիպումներով: Ուստի նշվեց, որ քննարկման նպատակն է զարգացնել ՀՀ Աժ-ի կարողությունները՝ բարձրացնելով իրազեկվածությունը ԵԽ գործելակերպի, մեխանիզմների եւ աշխատանքային մեթոդների վերաբերյալ:
Մասնակիցները քննարկեցին տարբեր մակարդակներում Եվրախորհրդարանի եւ ՀՀ ԱԺ-ի միջեւ առկա աշխատանքային հարաբերությունները խորացնելու հնարավորությունները:

Workshop at the National Assembly
On July 22 at the initiative of the EU Advisory Group to the RA a workshop was held “On Cooperation between the European Parliament and the National Parliaments of the EU Member States.”
In the opening word the RA NA deputy, Co-Chair of the Committee on Armenia-European Union Parliamentary Cooperation Samvel Farmanyan has noted that the European Union remains one of the RA most important partners, and Armenia is concerned about continuing and deepening the cooperation with the EU also in parliamentary format. According to Mr Farmanyan, such discussions promote well understanding of each other’s positions, drawing conclusions, which can be useful for the further works of the Committee on Parliamentary Cooperation.
During the event Kaja Krawczyk, Advisor on EU-Armenia Parliamentary Cooperation, EUAG Andrej Didenko, Chargé d'Affaires, EU Delegation to Armenia, Dr. Thomas Grunert, Head of Unit for 'Enlargement and European Economic Area', Directorate General “External Policies,” General Secretariat of the European Parliament delivered speeches. It was noted that at present the relations between the RA National Assembly and the European Parliament are mainly limited to meetings in the framework of the Committee on Parliamentary Cooperation and Euronest Parliamentary Assembly. Hence, it was mentioned that the purpose of the workshop is to develop the capacities of the RA NA, raising knowledge on the CoE work style, mechanisms and working methods.
The participants discussed the possibilities of deepening the working relations existing between the European Parliament and the RA NA.