Հուլիսի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քեթրին Լիչին:
Ողջունելով դեսպանին` ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց Հայաստանի հարաբերությունները Միացյալ Թագավորության հետ եւ կարեւորեց խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների սերտացումն ու հետագա ամրապնդումը՝ նշելով, որ հայ-բրիտանական միջխորհրդարանական կապերը հաստատվել են 1992 թվականին, երբ Միացյալ Թագավորության խորհրդարանում ստեղծվեց բրիտանա-հայկական համակուսակցական խորհրդարանական խումբը: Գալուստ Սահակյանը կարեւոր համարեց միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանականների համագործակցությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար ` դեսպան Քեթրին Լիչը նշեց, որ ՄԹ մեծ կարեւորություն է տալիս խորհրդարանների միջեւ համագործակցության զարգացմանը: Նրա խոսքով` հայ խորհրդարանականների՝ այս օրերին ընթացող այցը Մեծ Բրիտանիա նոր լիցք կհաղորդի միջխորհրդարանական կապերին եւ կամրապնդի փոխգործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց տարածաշրջանային խնդիրներին, հայ-թուրքական հարաբերություններին, Հայաստանի անդամակցությանը ԵՏՄ-ին, Հայաստան -ԵՄ համագործակցությանը, կարեւորվեց առեւտրատնտեսական կապերի զարգացումը: ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ բրիտանացի խորհրդարանականները կմասնակցեն 2015թ. ապրիլին Երեւանում կայանալիք Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:
«Քաղաքացիների առաջարկությունները, դիմումները եւ բողոքները քննարկելու կարգի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն` ԱԺ քարտուղարության ընդհանուր բաժինը հրապարակում է 2014 թ. 2-րդ եռամսյակի նամակների քննարկման արդյունքների համառոտ տեղեկատվությունը: Ընդունվել, գրանցվել եւ ԱԺ նախագահին է հանձնվել քաղաքացիների 272 նա...

On July 10 the RA NA President Galust Sahakyan received Katherine Leach, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom to the RA.
Welcoming the Ambassador the NA President highly assessed the relations of Armenia with the United Kingdom and highlighted the rapprochement of relations and their further strengthening, noting that the Armenian-British inter-parliamentary ties were established in 1992, when in the the United Kingdom Parliament the British-Armenian co-party Parliamentary Group was set up. Galust Sahakyan spotlighted the cooperation between the parliamentarians of the two countries on the international parliamentary platforms.
Thanking for the reception, Ambassador Katherine Leach has noted that the UK attaches a great importance to the cooperation development between the parliaments. In her word, the Armenian parliamentarians’ visit to Great Britain during these days will give a new impetus to the inter-parliamentary relations and will strengthen the interaction.
During the meeting the sides touched upon the regional problems, the Armenian-Turkish relations, Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union, Armenia-EU cooperation and emphasized the development of trade-economic ties. The NA expressed hope that the British parliamentarians would take part in the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide to be held in Yerevan in April 2015.
According to the Law on “The Procedure For Consideration of Citizens’ Proposals, Applications and Complaints,” the General Division of the NA Secretariat announces brief information for 2014 second quarter results of letter considerations.The citizens’ 272 letters have been accepted, registered and ...