Հուլիսի 8-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպեց Նիդեռլանդների Թագավորության արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի եւ Արեւելյան գործընկերության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Դըրք Յան Կոպի հետ:
Հյուրի խնդրանքով անդրադառնալով Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը՝ Արտակ Զաքարյանը նշեց, որ ՀՀ արտաքին քաղաքականության համար քաղաքական, սոցիալական եւ այլ ոլորտներում համագործակցության նկատմամբ հավասարակշռված մոտեցումները  շարունակում են օրակարգային մնալ:
Պարոն Զաքարյանը ներկայացրեց Հայաստանի` Մաքսային Միությանը եւ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու որոշումից հետո ԵՄ «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրի շրջանակներում համագործակցության հետագա հնարավորությունները: Հայաստանի՝ Մաքսային միությանն անդամակցելը չի կարող բացասաբար անդրադառնալ Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցության վրա, քանի որ Հայաստանը պատրաստակամ է շարունակել եւ զարգացնել Եվրամիության անդամ երկրների հետ ձեւավորված փոխգործակցությունը՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ունեցող ոլորտներում:
Դեսպանը կարեւորեց ՀՀ հետ ԵՄ համագործակցության խնդիրները: Նա նշեց, որ հասկանում, կիսում եւ հարգանքով է վերաբերվում ՀՀ որոշմանը, ինչպես նաեւ անդրադարձավ Արեւելյան գործընկերության ներկայիս հիմնախնդիրներին:
Անդրադառնալով Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցության ներկա փուլին՝ պարոն Զաքարյանը նշեց, որ ՀՀ-ն ամբողջությամբ իրականացրել է Մաքսային միությանն անդամակցելու քարտեզով նախատեսված միջոցառումները եւ այլ նոր խնդիրներ չպետք է ի հայտ գան եւ խոչընդոտ հանդիսանան այդ գործընթացին: Նշվեց, որ այժմ խնդիրը գտնվում է ՄՄ անդամ գործընկեր երկրների քննարկման դաշտում:
Հանդիպման ընթացքում պարոն Զաքարյանը ներկայացրեց ԼՂՀ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում Ադրբեջանի ապակառուցողական եւ տարածաշրջանը վտանգող քաղաքականությունը, ինչպես նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների վերականգնման գործում Թուրքիայի ոչ ադեկվատ պահվածքը:
Նշվեց նաեւ այն հանգամանքը, որ ՀՀ-ն կարող է կամրջող դեր ունենալ տնտեսական տարբեր միությունների միջեւ՝ հաշվի առնելով ճկուն եւ հավասարակշռված հարաբերությունները:

8 июля председатель Постоянной комиссии по внешним сношениям НС А.Закарян встретился со специальным представителем по вопросам Европы и Восточного партнерства МИД Королевства Нидерландов, послом Дирком Яном Копом.
Обратившись по просьбе гостя к внешней политике Армении, А.Закарян отметил, что для внешнеполитического курса РА остаются повесточными взвешенные подходы к сотрудничеству в политической, социальной и прочих сферах.
Г-н Закарян представил возможности дальнейшего сотрудничества Армении в рамках Восточного партнерства после решения о присоединении к Таможенному союзу (ТС) и Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС). Членство РА в ТС не может негативно повлиять на двустороннее и многостороннее сотрудничество Армения – Евросоюз, так как РА готова к продолжению и развитию сложившегося взаимодействия с   странами-членами ЕС в сферах, представляющих обоюдный интерес.
Дирк Ян Коп подчеркнул важность сотрудничества Армении с ЕС. Отметив, что он понимает, разделяет и с уважением относится к решению РА, посол обратился к сегодняшним задачам Восточного партнерства.
Коснувшись нынешнего состояния процесса членства в ЕАЭС, г-н Закарян заметил, что РА полностью реализовала меры, намеченные “дорожной картой” членства в ТС, посему других новых проблем и препятствий в этом процессе не должно возникнуть. Отмечено, что сегодня вопрос в поле обсуждения стран-партнеров – членов ТС.
В ходе встречи А.Закарян представил неконструктивную и подвергающую опасности весь регион политику Азербайджана в вопросе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, а также неадекватное поведение Турции в деле нормализации армяно-турецких отношений.
Отмечено также, что РА может сыграть роль моста между двумя разными экономическими союзами, учитывая свои гибкие и сбалансированные отношения с ними.