ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հանդիպեց ՌԴ ԴԺ Դաշնության Խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ
Հուլիսի 7-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հանդիպեց Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության Խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ:
ՌԴ Դաշնության Խորհրդի նախագահը, շնորհավորելով ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ բարձր գնահատելով երկու երկրների բարեկամական եւ ռազմավարական հարաբերությունները,  փոխշահավետ գործակցությունը տարբեր բնագավառներում, վստահություն հայտնեց, որ երկու խորհրդարանների համագործակցության շրջանակը հետայսու եւս կընդլայնվի, փոխգործակցությունը կխորանա թե երկկողմ, թե բազմակողմ ձեւաչափերով: Նա կարեւոր համարեց առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը, ռազմատեխնիկական համագործակցության ամրապնդումը, հումանիտար ոլորտում փոխգործակցության հետագա զարգացումը: Տիկին Մատվիենկոն գոհունակությամբ փաստեց միջռեգիոնալ հաջող համագործակցությունը` նշելով, որ ՌԴ 70 սուբյեկտներ փոխգործակցում են Հայաստանի մարզերի եւ քաղաքների հետ: Անդրադառնալով Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուն` Վալենտինա Մատվիենկոն բարձր գնահատեց այդ ուղղությամբ Հայաստանի կողմից կատարվող ակտիվ քայլերը: Նա ողջունեց 2013թ. Հայաստանի խորհրդարանում ռուսական գրադարանի եւ հայ-ռուսական բարեկամության ակումբի բացումը: Դաշնության Խորհրդի նախագահը կարեւոր եւ անհրաժեշտ համարեց համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կառույցներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Ռուսաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների ողջ սպեկտրի հետագա ընդլայնումն ու խթանումը, ինչը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն ուղղություններից է: «Յուրաքանչյուր այց, պաշտոնական հանդիպում կարեւոր ուղենիշ է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման եւ ամրապնդման գործում»,-ասաց Գալուստ Սահակյանը: Նրա համոզմամբ՝ երկու երկրների ղեկավարների, խորհրդարանականների եւ պաշտոնյաների հանդիպումների պարբերական բնույթը, խորհրդարանական երկխոսությունը, ինչպես նաեւ համագործակցության լայն շրջանակները վերստին հաստատում են քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար եւ ռազմավարական ոլորտներում փոխգործակցության դաշնակցային մակարդակը: ԱԺ նախագահի խոսքով` երկկողմ փոխգործակցության, ինչպես նաեւ ազգային օրենսդրությունների ներդաշնակեցման եւ ինտեգրացիոն գործընթացների ամուր իրավական հիմքի ձեւավորման գործում մեծ դերակատարություն ունի միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը: «Վստահորեն կարող եմ նշել, որ խորհրդարանական համագործակցությունը կրում է վերընթաց եւ պարբերական բնույթ: Այդ համատեքստում իր կարեւոր դերն ունի Հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովը»,- նշեց ԱԺ նախագահը: Ըստ ԱԺ նախագահի` երկկողմ համագործակցության կարեւորագույն ուղղություններից է նաեւ առեւտրատնտեսական փոխգործակցության խթանումը, եւ Հայաստանն անհրաժեշտ քայլեր է ձեռնարկում առեւտրատնտեսական համագործակցության հետագա ընդլայնման համար՝ առաջնահերթ ստեղծելով բարենպաստ ներդրումային մթնոլորտ: Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ վերընթաց բնույթ է կրում նաեւ միջտարածաշրջանային համագործակցությունը, կայուն փոխգործակցություն է նկատվում ռազմաքաղաքական եւ ռազմատեխնիկական ոլորտներում:
Տարածաշրջանային հարցերի համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորեց Ռուսաստանի ակտիվ դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:
Պարոն Սահակյանը տիկին Մատվիենկոյին հրավիրեց մասնակցելու 2015թ. ապրիլին Երեւանում կայանալիք Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներին:
Հանդիպման վերջում ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը գրառում կատարեց ՌԴ Դաշնության Խորհրդի պատվավոր հյուրերի գրքում եւ տիկին Մատվիենկոյի ուղեկցությամբ շրջայց կատարեց Դաշնության Խորհրդի շենքում:
Հուլիսի 7-ին շարունակվեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Ռուսաստանի Դաշնություն: Առավոտյան ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության անդամները Մոսկվայի Ալեքսանդրյան այգում ծաղկեպսակ եւ ծաղիկներ դրեցին Անհայտ զինվորի հուշակոթողին: Այնուհետեւ պատվիրակությունը ուղեւո...

7 июля Председатель НС РА Г.Саакян встретился с Председателем Совета Федерации Федерального Собрания РФ В.Матвиенко.
Председатель СФ РФ, поздравив главу армянского парламента с избранием Председателем НС и высоко оценив отношения двух стран, выразила надежду, что рамки сотрудничества парламентов РА и РФ и впредь будут расширяться, взаимодействие углубится как в двустороннем, так и многостороннем форматах. Она сочла важным расширение торгово-экономических связей, укрепление военно-технического сотрудничества, дальнейшее развитие взаимодействия в гуманитарной области. Г-жа Матвиенко с удовлетворением констатировала успешное межрегиональное сотрудничество, отметив, что 70 субъектов РФ взаимодействуют с областями и городами Армении. Обратившись к членству РА в Евразийском экономическом союзе, В.Матвиенко высоко оценила активные шаги Армении в этом направлении. Она приветствовала открытие в 2013 г. Русской библиотеки в НС РА и Армяно-российского парламентского клуба. Председатель СФ сочла важным и необходимым сотрудничество в международных парламентских структурах.
Поблагодарив за теплый прием, Председатель НС отметил, что Армения всецело осознает важность дальнейшего расширения и упрочения всего спектра двусторонних отношений с Россией, что является одним из важнейших векторов внешней политики РА. “Каждый визит, официальная встреча – важный ориентир в развитии и укреплении отношений между двумя странами”, - заметил Г.Саакян. Он убежден, что регулярный характер встреч глав двух стран, парламентариев и должностных лиц, парламентский диалог, а также широкие рамки сотрудничества вновь подтверждают союзнический уровень в политической, экономической, гуманитарной и стратегической сферах. По словам Председателя НС, в двустороннем сотрудничестве, равно как и в формировании прочной правовой базы для гармонизации национальных законодательств и интеграционных процессов весомую роль играет межпарламентское взаимосотрудничество. “С уверенностью могу отметить, что парламентское сотрудничество переживает подъем и носит регулярный характер. В этом контексте свою важную роль играет Армяно-российская межпарламентская комиссия”, - отметил спикер НС. По Саакяну, одним из важнейших направлений двустороннего сотрудничества является также стимулирование торгово-экономического взаимосотрудничества, и Армения предпринимает необходимые шаги для расширения такого сотрудничества – созданием в первую очередь благоприятной инвестиционной среды. Спикер НС отметил, что на подъеме также межрегиональное сотрудничество, стабильное взаимодействие наблюдается в военно-политической и военно-технической сферах.
В контексте региональных вопросов Председатель НС выделил активную роль России в процессе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта – в рамках Минской группы ОБСЕ.
Г.Саакян пригласил В.Матвиенко в Ереван – на мероприятия в память жертв Геноцида армян в апреле 2015 г.
В завершение встречи Г.Саакян внес запись в Книгу почетных гостей СФ и в сопровождении г-жи Матвиенко ознакомился с зданием Совета Федерации.