ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հանդիպեց ՌԴ ԴԺ Դաշնության Խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ
Հուլիսի 7-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հանդիպեց Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության Խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ:
ՌԴ Դաշնության Խորհրդի նախագահը, շնորհավորելով ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ բարձր գնահատելով երկու երկրների բարեկամական եւ ռազմավարական հարաբերությունները,  փոխշահավետ գործակցությունը տարբեր բնագավառներում, վստահություն հայտնեց, որ երկու խորհրդարանների համագործակցության շրջանակը հետայսու եւս կընդլայնվի, փոխգործակցությունը կխորանա թե երկկողմ, թե բազմակողմ ձեւաչափերով: Նա կարեւոր համարեց առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը, ռազմատեխնիկական համագործակցության ամրապնդումը, հումանիտար ոլորտում փոխգործակցության հետագա զարգացումը: Տիկին Մատվիենկոն գոհունակությամբ փաստեց միջռեգիոնալ հաջող համագործակցությունը` նշելով, որ ՌԴ 70 սուբյեկտներ փոխգործակցում են Հայաստանի մարզերի եւ քաղաքների հետ: Անդրադառնալով Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուն` Վալենտինա Մատվիենկոն բարձր գնահատեց այդ ուղղությամբ Հայաստանի կողմից կատարվող ակտիվ քայլերը: Նա ողջունեց 2013թ. Հայաստանի խորհրդարանում ռուսական գրադարանի եւ հայ-ռուսական բարեկամության ակումբի բացումը: Դաշնության Խորհրդի նախագահը կարեւոր եւ անհրաժեշտ համարեց համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կառույցներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Ռուսաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների ողջ սպեկտրի հետագա ընդլայնումն ու խթանումը, ինչը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն ուղղություններից է: «Յուրաքանչյուր այց, պաշտոնական հանդիպում կարեւոր ուղենիշ է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման եւ ամրապնդման գործում»,-ասաց Գալուստ Սահակյանը: Նրա համոզմամբ՝ երկու երկրների ղեկավարների, խորհրդարանականների եւ պաշտոնյաների հանդիպումների պարբերական բնույթը, խորհրդարանական երկխոսությունը, ինչպես նաեւ համագործակցության լայն շրջանակները վերստին հաստատում են քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար եւ ռազմավարական ոլորտներում փոխգործակցության դաշնակցային մակարդակը: ԱԺ նախագահի խոսքով` երկկողմ փոխգործակցության, ինչպես նաեւ ազգային օրենսդրությունների ներդաշնակեցման եւ ինտեգրացիոն գործընթացների ամուր իրավական հիմքի ձեւավորման գործում մեծ դերակատարություն ունի միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը: «Վստահորեն կարող եմ նշել, որ խորհրդարանական համագործակցությունը կրում է վերընթաց եւ պարբերական բնույթ: Այդ համատեքստում իր կարեւոր դերն ունի Հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովը»,- նշեց ԱԺ նախագահը: Ըստ ԱԺ նախագահի` երկկողմ համագործակցության կարեւորագույն ուղղություններից է նաեւ առեւտրատնտեսական փոխգործակցության խթանումը, եւ Հայաստանն անհրաժեշտ քայլեր է ձեռնարկում առեւտրատնտեսական համագործակցության հետագա ընդլայնման համար՝ առաջնահերթ ստեղծելով բարենպաստ ներդրումային մթնոլորտ: Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ վերընթաց բնույթ է կրում նաեւ միջտարածաշրջանային համագործակցությունը, կայուն փոխգործակցություն է նկատվում ռազմաքաղաքական եւ ռազմատեխնիկական ոլորտներում:
Տարածաշրջանային հարցերի համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորեց Ռուսաստանի ակտիվ դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:
Պարոն Սահակյանը տիկին Մատվիենկոյին հրավիրեց մասնակցելու 2015թ. ապրիլին Երեւանում կայանալիք Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներին:
Հանդիպման վերջում ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը գրառում կատարեց ՌԴ Դաշնության Խորհրդի պատվավոր հյուրերի գրքում եւ տիկին Մատվիենկոյի ուղեկցությամբ շրջայց կատարեց Դաշնության Խորհրդի շենքում:
Հուլիսի 7-ին շարունակվեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Ռուսաստանի Դաշնություն: Առավոտյան ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության անդամները Մոսկվայի Ալեքսանդրյան այգում ծաղկեպսակ եւ ծաղիկներ դրեցին Անհայտ զինվորի հուշակոթողին: Այնուհետեւ պատվիրակությունը ուղեւո...

RA NA President Galust Sahakyan Meets the Chairperson of the RF FA Council of the Federation Valentina Matviyenko
On July 7 the RA NA President Galust Sahakyan met with Valentina Matviyenko, Chairperson of the Council of the Federation of the Federal Assembly of the Russian Federation.
Congratulating Galust Sahakyan on being elected the NA President and highly assessing the relations between the two countries, the Chairperson of the RF Council of the Federation expressed confidence that the cooperation framework of the two parliaments henceforth will be also extended, and the interaction will deepen both in bilateral and multilateral formats. She attached importance to the expansion of trade-economic ties, reinforcement of military-technical cooperation, further collaboration development in the humanitarian sphere. Mrs Matvieyenko documented with satisfaction the inter-regional successful cooperation, noting that the RF 70 entities cooperate with the marzes and cities of Armenia. Touching upon the Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union, Valentina Matviyenko highly assessed the active steps taken by Armenia in that direction. She welcomed the opening of Russian library and Armenian-Russian Friendship Club in the Armenian parliament in 2013. The Chairperson of the Council of the Federation deemed important and necessary the cooperation in the international parliamentary structures.
Thanking for the warm reception, the NA President has noted that Armenia greatly highlights the further expansion and promotion of the whole spectrum of bilateral relations with Russia, which is one of the most important directions of foreign policy of the Republic of Armenia. “Each visit, every official meeting is an important guideline for the development and reinforcement of the relations between the two countries,” mentioned Galust Sahakyan. To his conviction, the regular character of the meetings of heads, parliamentarians and officials of the two countries, parliamentary dialogue, as well as the wide scope of cooperation reaffirms the level of interaction between allies in the political, economic, humanitarian and strategic sphere. In the NA Speaker’s word, the inter-parliamentary collaboration has a great role in the bilateral cooperation, as well as in the formation of sound legal basis for the integration processes and the harmonization of national legislations. “I can assure you that the parliamentary cooperation is of progressive and regular character. In that context the Armenian-Russian Inter-parliamentary Committee has its significant role,” stated the NA Speaker. According to the NA Speaker, the boosting of trade-economic interaction is also one of the most important directions of bilateral cooperation; and Armenia takes necessary steps for the further expansion of trade-economic cooperation, primarily creating a favourable investment climate. Galust Sahakyan has noted that the inter-regional cooperation is also of upward character, and stable interaction is observed in the military-political and military-technical spheres.
In the context of the regional issues the NA Speaker highlighted the active role of Russia in the process of the Nagorno Karabakh conflict settlement within the framework of the OSCE Minsk Group.
Mr Sahakyan invited Mrs Matviyenko to take part in the events dedicated to the memory of the Armenian Genocide victims to be held in Yerevan in April 2015.
At the end of the meeting the NA Speaker Galust Sahakyan left a note in the Book of Honourable Guests of the RF Council of the Federation and accompanied by Mrs Matviyenko took a tour in the building of the Council of the Federation.
On July 7 the official visit of the delegation led by the RA NA Speaker Galust Sahakyan to the Russian Federation continues.In the morning the members of the delegation headed by the RA NA Speaker laid a wreath and flowers at the Tomb of the Unknown Soldier in the Alexander Garden. Then the delegati...