Հուլիսի 2-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Ուկրաինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Կուխտային:
Բարձր գնահատելով հայ-ուկրաինական բարեկամական հարաբերությունները` ԱԺ նախագահը կարեւոր համարեց միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացումը եւ խորացումը, երկկողմ շփումները: Գալուստ Սահակյանը կարեւորեց հայ եւ ուկրաինական համայնքների դերը հայ-ուկրաինական հարաբերությունների սերտացման գործում: ԱԺ նախագահը մտահոգություն հայտնեց Ուկրաինայում տիրող քաղաքական բարդ իրավիճակով՝ հույս հայտնելով, որ առկա խնդիրները խաղաղ ու համապարփակ լուծում կստանան:
Շնորհավորելով Գալուստ Սահակյանին ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ` դեսպան Կուխտան նշեց, որ Ուկրաինան շահագրգիռ է Հայաստանի հետ զարգացնել եւ ամրապնդել հարաբերությունները: Նա կարեւոր համարեց միջխորհրդարանական կապերի հետագա խորացումը, ինչպես նաեւ համագործակցության զարգացումը տարբեր ոլորտներում:

On July 2 the RA NA President Galust Sahakyan received Ivan Kukhta, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Ukraine to the RA.
Highly assessing the Armenian-Ukrainian friendly relations, the NA President highlighted the further development and deepening of the inter-parliamentary relations and the bilateral contacts. Galust Sahakyan emphasized the role of the Armenian and Ukrainian communities in the rapprochement of the Armenian-Ukrainian relations. The NA President expressed concern about the tough political situation in Ukraine, expressing hope that the existing problems would be solved in a peaceful and comprehensive way.
Congratulating Galust Sahakyan on being elected the NA President, Ambassador Kukhta noted that Ukraine is interested in developing and strengthening the relations with Armenia. He deemed important the further deepening of the inter-parliamentary relations, as well as the development of cooperation in different spheres.