Մայիսի 13-ին ՀՀ ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Արա Բաբլոյանի նախագահությամբ քննարկեց «Մարդու արյան եւ դրա բաղադրամասերի դոնորության եւ փոխներարկումային բժշկական օգնության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրեց առողջապահության փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը:
Նախագծի նպատակն է բարելավել Հայաստանի Հանրապետությունում դոնորության, փոխներարկումային բժշկական օգնության եւ սպասարկման տրամադրման գործընթացը, ինչպես նաեւ նախատեսել լրացուցիչ երաշխիք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների առողջության պահպանման նպատակով` վերջիններիս հանարավորություն ընձեռելով իրենց ախտորոշումը ճշտելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետությունից արտահանելու արյունը եւ դրանց բաղադրամասերը:
Հանձնաժողովը օրենքի նախագծին տվեց դրական եզրակացություն՝ ընդգրկելու նստաշրջանի եւ մայիսի 19-22-ի չորսօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերում:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 13-ին ընդունեց «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի տարածաշրջանային ղեկավար Ջանան Աթիլգանին: Էդուարդ Շարմազանովը դրական գնահատեց «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի գործունեությունը, որն ուղղված է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, արդարության գաղափարնե...
Մայիսի 13-ին Ազգային ժողովը շարունակեց արտահերթ նիստի աշխատանքը: Մինչ աշխատանքն սկսելը՝ պատգամավորներն ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի առաջարկով ողջունեցին ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում խորհրդարանում հյուրընկալված ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ուսանողներին: Պատգամավորները շարունակեցին նախորդ ն...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Չեխիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը
Մայիսի 13-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Չեխիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը Պատգամավորների պալատի միջնորդության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Զուզկա Բեբարովա-Ռույբրովայի գլխավությամբ: Հանդիպմանը ներկա էր ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամության խմբի նախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Տ...
Մայիսի 13-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում հանդիպեց ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ուսանողների հետ: Նշենք, որ մինչ հանդիպումը ուսանողները ներկա գտնվեցին ԱԺ արտահերթ նիստին, հետեւեցին օրենսդրական աշխատանքին: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ողջունեց ուսանողների այցը խ...
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Չեխիա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 13-ին հանդիպեց Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավորների պալատի միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի պատվիրակության հետ, որը գլխավորում էր Զուզկա Բեբարովա-Ռույբրովան: Հանդիպմանը մ...
Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պատվիրակությունը այցելեց Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
Մայիսի 13-ին Երեւանում գտնվող Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավորների պալատի միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի պատվիրակությունը Զուզկա Բեբարովա-Ռույբրովայի գլխավորությամբ այցելեց Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր։ Չեխ խորհրդարանականները ծաղկեպսակ եւ ծաղիկներ դրեցին 19...

13 мая Постоянная комиссия НС по вопросам здравоохранения, материнства и детства  под председательством А.Баблояна обсудила проект о внесении изменений и дополнений в закон о донорстве крови и ее компонентов и медицинской помощи при переливании крови человека, который представил заместитель министра здравоохранения РА С.Хачатрян.
Цель проекта – усовершенствовать процесс предоставления медицинской помощи и обслуживания  донорства и переливания крови человека, предусмотреть дополнительные гарантии охраны здоровья  граждан РА в этом сегменте здравоохранения.
Комиссия дала положительное заключение проекту – для включения его в повестки дня сессии и четырехдневных заседаний 19-22 мая.
Вице-спикер НС принял регионального руководителя фонда “Конрад Аденауэр”
13 мая вице-спикер НС Э.Шармазанов принял регионального руководителя фонда “Конрад Аденауэр”  Джанан Атилган.Э.Шармазанов положительно оценил деятельность фонда, направленную на защиту демократии, прав человека, распространение идей справедливости и всегда содействовавшую развитию этих ценносте...
Внеочередное заседание НС продолжается
13 мая Национальное Собрание продолжило работу внеочередного заседания.Депутаты продолжили обсуждение в первом чтении законопроекта о внесении изменений и дополнений в Гражданский кодекс РА, прерванное на предыдущем заседании. Положительное заключение по проекту представили и высказали свои предложе...
Председатель НС Г.Саакян принял парламентскую делегацию Французской Республики
13 мая  Председатель НС Г.Саакян принял парламентскую делегацию Французской Республики, в составе которой депутаты французского парламента, руководитель группы дружбы Франция – Армения Ренэ Руке, Франсуа Рошблуан, Патрик Деведжян, сенаторы, руководитель группы дружбы Франция – Кавказ Амбруаз Дю...
Председатель НС Г.Саакян принял парламентскую делегацию Чехии
13 мая Председатель НС Г.Саакян принял парламентскую делегацию Чехии во главе с  председателем Комиссии по вопросам ходатайств Палаты депутатов Зузкой Бебаровой-Руйбровой. На встрече присутствовал вице-спикер НС, председатель группы дружбы Армения – Чехия Э.Шармазанов.Г-жа Бебарова-Руйброва пер...
Председатель НС встретился с студентами
13 мая Председатель НС Г.Саакян в рамках программы “Открытый урок” встретился с студентами Академии государственного управления РА. До встречи студенты присутствовали на внеочередном заседании НС, внимательно следя за законодательной работой.Председатель НС приветствовал визит студентов в парламент,...
“Глубоко опечален кончиной Народной артистки Армянской ССР, актрисой Театра музыкальной комедии им. А.Пароняна Светланы Григорян.  Созданные талантливой артисткой комедийные образы и сыгранные роли были впечатляющи и непосредственны, заряжены положительной энергией. Сценическое искусство С.Григ...
Вице-спикер НС Э.Нагдалян встретилась с руководителем Ереванского офиса СЕ
13 мая вице-спикер НС РА, глава делегации НС в ПАСЕ Э.Нагдалян встретилась с руководителем Ереванского офиса Совета Европы (СЕ) О.Павлюком. О.Павлюк поздравил г-жу Нагдалян с назначением руководителем армянской парламентской делегации в ПАСЕ, пожелал ей успехов и плодотворной работы. Он отметил, что...
Вице-спикер НС встретился с делегацией Парламента Чехии
13 мая  вице-спикер НС, руководитель депутатской группы дружбы Армения – Чехия Э.Шармазанов встретился с делегацией Комиссии по вопросам ходатайств Палаты депутатов Парламента Чешской Республики во главе с Зузкой Бебаровой-Руйбровой. Во встрече участвовали депутаты НС М.Есаян, Л.Дохолян и Т.Вар...
Делегация депутатов Парламента Чехии посетила мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде
13 мая находяшаяся в Ереване делегация Комиссии по вопросам ходатайств Палаты депутатов Парламента Чешской Республики во главе с Зузкой Бебаровой-Руйбровой посетила мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде.Чешские парламентарии возложили венок и цветы к мемориалу жертв Геноцида армян 1915 года и поч...