Մայիսի 13-ին ՀՀ ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Արա Բաբլոյանի նախագահությամբ քննարկեց «Մարդու արյան եւ դրա բաղադրամասերի դոնորության եւ փոխներարկումային բժշկական օգնության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրեց առողջապահության փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը:
Նախագծի նպատակն է բարելավել Հայաստանի Հանրապետությունում դոնորության, փոխներարկումային բժշկական օգնության եւ սպասարկման տրամադրման գործընթացը, ինչպես նաեւ նախատեսել լրացուցիչ երաշխիք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների առողջության պահպանման նպատակով` վերջիններիս հանարավորություն ընձեռելով իրենց ախտորոշումը ճշտելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետությունից արտահանելու արյունը եւ դրանց բաղադրամասերը:
Հանձնաժողովը օրենքի նախագծին տվեց դրական եզրակացություն՝ ընդգրկելու նստաշրջանի եւ մայիսի 19-22-ի չորսօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերում:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 13-ին ընդունեց «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի տարածաշրջանային ղեկավար Ջանան Աթիլգանին: Էդուարդ Շարմազանովը դրական գնահատեց «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի գործունեությունը, որն ուղղված է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, արդարության գաղափարնե...
Մայիսի 13-ին Ազգային ժողովը շարունակեց արտահերթ նիստի աշխատանքը: Մինչ աշխատանքն սկսելը՝ պատգամավորներն ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի առաջարկով ողջունեցին ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում խորհրդարանում հյուրընկալված ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ուսանողներին: Պատգամավորները շարունակեցին նախորդ ն...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Չեխիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը
Մայիսի 13-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Չեխիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը Պատգամավորների պալատի միջնորդության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Զուզկա Բեբարովա-Ռույբրովայի գլխավությամբ: Հանդիպմանը ներկա էր ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամության խմբի նախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Տ...
Մայիսի 13-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում հանդիպեց ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ուսանողների հետ: Նշենք, որ մինչ հանդիպումը ուսանողները ներկա գտնվեցին ԱԺ արտահերթ նիստին, հետեւեցին օրենսդրական աշխատանքին: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ողջունեց ուսանողների այցը խ...
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Չեխիա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 13-ին հանդիպեց Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավորների պալատի միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի պատվիրակության հետ, որը գլխավորում էր Զուզկա Բեբարովա-Ռույբրովան: Հանդիպմանը մ...
Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պատվիրակությունը այցելեց Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
Մայիսի 13-ին Երեւանում գտնվող Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավորների պալատի միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի պատվիրակությունը Զուզկա Բեբարովա-Ռույբրովայի գլխավորությամբ այցելեց Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր։ Չեխ խորհրդարանականները ծաղկեպսակ եւ ծաղիկներ դրեցին 19...

On May 13 the RA NA Standing Committee on Healthcare, Maternity and Childhood moderated by Ara Babloyan debated the draft law "On Donation of Human Blood and Blood Components and Transfusion Medicine” which submitted the Deputy Minister of Healthcare Sergey Khachatryan.
The Committee endorsed the draft law to include it for the agendas of the session and May 19-22 four-day sittings.
On May 13 the NA Vice President Eduard Sharmazanov received Canan Atilgan, Regional Head of Konrad Adenauer Stiftung/Foundation.Eduard Sharmazanov has positively assessed the activity of Konrad Adenauer Foundation, which is aimed at democracy, protection of human rights, spreading of ideas of justic...
On May 13 the National Assembly continued the work of the extraordinary sitting. Before beginning the work by the proposal of the NA Speaker Galust Sahakyan the deputies welcomed the students of the RA Public Administration who were hosted in the parliament within the NA Open Doors programme. The de...
RA NA President Galust Sahakyan Receives the Parliamentary Delegation of France
On May 13 the RA NA President Galust Sahakyan received the parliamentary delegation of the Republic of France, which included the NA deputies of France, Head of France-Armenia Friendship Group René Rouquet, François Rochebloine, Patrick Devedjian, Head of France-Caucasus Friendship Group Ambroise Du...
RA NA Speaker Galust Sahakyan Receives the Parliamentary Delegation of the Czech Republic
On May 13 the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the delegation of the Committee on Petitions of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic led by Zuzka Bebarová-Rujbrová. The Deputy Speaker of the National Assembly, Head of Armenia-Czech Republic Parliamentary Friendship Gr...
On May 13 within the framework of Open Doors programme the RA NA President Galust Sahakyan met with the students of the RA Public Administration Academy. Let us note that before the meeting the students attended the NA extraordinary sitting and followed the legislative work. The NA President Ga...
NA Deputy Speaker Meets the Delegation of the Czech Parliament
On May 13 the Deputy Speaker of the National Assembly, Head of Armenia-Czech Republic Parliamentary Friendship Group Eduard Sharmazanov met with the delegation of the Committee on Petitions of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic led by Zuzka Bebarová-Rujbrová. The NA depu...
Delegation of the Deputies of the Czech Parliament Visits Tsitsernakaberd Armenian Genocide Complex
On May 13 the delegation of the Committee on Petitions of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic led by Zuzka Bebarová-Rujbrová being in Yerevan visited Tsitsernakaberd Armenian Genocide Complex.The Czech parliamentarians laid a wreath and flowers at the 1915 Armenian Genoci...