«ԵԽԽՎ-ն իր լուրջ մտահոգությունն է արտահայտում վերջերս Սիրիայի հյուսիս-արեւմտյան հատվածում՝ Քեսաբում իրավիճակի սրման շուրջ, որը հիմնականում բնակեցված է հայերով:
Վերջին հարձակումը կատարվել է Ալ-Քայիդայի ահաբեկչական խմբերի կողմից՝ Թուրքիայի տարածքից: Դաժան գործողությունների արդյունքում, որոնք հիմնականում ուղղված էին քաղաքացիական բնակչության դեմ, տեղի ունեցավ բնակիչների տեղահանում: Ծայրահեղական խմբավորումները պղծել են Քեսաբի հայկական եկեղեցիները եւ մեծ վնաս պատճառել բնակիչների սեփականությանը: Սա շարունակվող մարդասիրական ճգնաժամ է:
Հաշվի առնելով էթնիկ եւ կրոնական փոքրամասնությունների, ներառյալ հայերի, պաշտպանության հրատապությունը Սիրիայում զինված հակամարտության պայմաններում՝ մենք խստորեն դատապարտում եւ համարում ենք անընդունելի նմանատիպ ուժի կիրառումը քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ՝ անկախ էթնիկ եւ կրոնական ինքնությունից:
Մենք վճռականորեն կոչ ենք անում Թուրքիայի իշխանություններին անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել՝ կանխելու ահաբեկիչների կողմից իր տարածքի օգտագործումը եւ հետաքննել Թուրքիայի աջակցությունը ահաբեկչական խմբերին:
Միջազգային հանրությունը պետք է վճռական քայլեր ձեռնարկի՝ ապահովելու փախստականների, ներառյալ հայերի, անվտանգությունն ու ապահովությունը, հեշտացնի նրանց՝ սեփական բնակավայր տեղափոխվելու արագ, անվտանգ եւ արժանապատիվ վերադարձի պայմանները: Միջազգային հանրությունը պետք է նաեւ իրականացնի մարդասիրական օգություն՝ փախստականների հրատապ կարիքների լուծման համար»:

“ПАСЕ выражает свою серьезную обеспокоенность в связи с обострением в последнее время ситуации в Кесабе в северо-западной части Сирии, в основном населенной армянами.
Последняя атака совершена террористическими группировками Аль-Каиды с территории Турции. В итоге жестоких действий, направленных в основном против гражданского населения, были депортированы жители.  Экстремистские группировки осквернили армянские церкви и нанесли большой урон собственности жителей Кесаба. Это продолжающийся гуманитарный кризис.
Учитывая экстренность защиты этнических и религиозных меньшинств, включая армян, в условиях вооруженного конфликта в Сирии, мы строго осуждаем и считаем неприемлемым подобное применение силы в отношении гражданского населения, независимо от этнической и религиозной идентичности.
Мы решительно призываем турецкие власти незамедлительно предпринять меры для предотвращения использования ее территории террористами и расследовать содействие Турции террористическим группировкам.
Мировое сообщество должно предпринять решительные шаги для обеспечения безопасности беженцев, включая армян, облегчения условий их скорейшего, безопасного и достойного возвращения в места прежнего проживания. Мировое сообщество должно также оказать гуманитарную помощь для скорейшего разрешения нужд беженцев”.
8 апреля делегация, возглавляемая Председателем НС О.Абраамяном, приняла участие в работе конференции председателей парламентов стран-членов ЕС.В рамках форума у Председателя НС О.Абраамяна прошли двусторонние встречи с председателем Палаты депутатов Румынии Валериу Згонеа и председателем Палаты деп...