ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի նամակը ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսին
«Հարգելի սենատոր Մենենդես
Հայաստանում մենք ոգեւորությամբ իմացանք, որ ապրիլի 10-ին Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ, որը կոչ է անում Սենատին հիշատակել 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը եւ քաջարելում է Միացյալ նահանգների Նախագահին երաշխավորել, որ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը արտահայտում է եւ ընդունում է այս սարսափելի հանցագործության դասերը:
Մենք երախտագիտություն ենք հայտնում Ձեզ՝ Հայաստանի վաղեմի բարեկամին, այս ջանքերը առաջնորդելու համար եւ ցանկանում ենք արտահայտել մեր երախտիքը բոլոր սենատորներին, ովքեր քվեարկել են այս կարեւոր բանաձեւի օգտին:
Մենք նաեւ ոգեշնչված ենք Ձեր պարզ, բայց միանշանակ եւ հստակ հայտարարությամբ. «Ցեղասպանությունը ցեղասպանություն է, եւ դուք չեք կարող այն կոչել այլ կերպ, դուք կարիք ունեք ճանաչելու այն»: Միացյալ նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը էական նշանակություն ունի. այն անկասկած կլինի նոր խթան Ցեղասպանության ճանաչման ողջ գործընթացի համար, որի ժամանակը վաղուց հասել է:
Քանի որ մենք արագորեն մոտենում ենք Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին, այս ոճրագործության` ըստ հարմարավետության բնորոշումը չի կարող այլեւս ընդունելի լինել ամերիկյան ժողովրդի համար, ով ունի խորը արմատավորված վստահություն ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, մարդասիրության եւ պատմական արդարության համընդհանուր արժեքների նկատմամբ: Մենք մնում ենք հույսով, որ Ձեր առաջնորդության ներքո Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը, որը լավ փաստագրված է ամերիկյան արխիվներում, կհասնի իր տրամաբանական ավարտին` խափանելով ապարդյուն ջանքերը` ուղղված այս սարսափելի հանցագործությունը մոռացության մատնելուն եւ կանխարգելելով հակամարդկային նոր նմանատիպ գործողությունները»:
Ապրիլի 11-ին ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը հանդիպեց Լեհաստանի խորհրդարանի արդարադատության եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ Ստանիսլավա Պրզադկայի հետ: Կողմերը ներկայացրին երկու երկրների խորհրդարանների համապատասխան հան...

“Уважаемый сенатор Менендес!
Мы в Армении с воодушевлением узнали, что 10 апреля Комиссия по внешним отношениям Сената США приняла признающую Геноцид армян   резолюцию, которая призывает Сенат отметить первый геноцид 20-го века и обеспечить президентом Соединенных Штатов гарантии, что внешняя политика США отражает отношение к этому ужасному преступлению и извлекает из него уроки.
Мы выражаем свою признательность Вам, давнему другу Армении, – за руководство и прилагаемые усилия, а также всем сенаторам, голосовавшим в пользу этой важной резолюции. Мы также воодушевлены Вашим ясным и четким заявлением: “Геноцид есть геноцид, и вы не можете называть его иначе, вы нуждаетесь в его признании!” Признание Соединенными Штатами Геноцида армян имеет существенное значение – это, несомненно, явится новым стимулом для всего процесса признания Геноцида, время которому давно настало.
Так как мы приближаемся к 100-й годовщине Геноцида армян, определение этого злодеяния исходя из удобства не может далее быть приемлемым для американского народа, имеющего глубоко укоренившееся доверие к всеобщим ценностям демократии, прав человека, гуманизма и исторической справедливости. Мы надеемся, что под Вашим руководством процесс признания Геноцида армян, хорошо отраженного в американских архивах, дойдет до логического завершения, положив конец напрасным усилиям по забвению этого ужасного преступления и предотвращая новые подобные бесчеловечные  действия”.
11 апреля председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Э.Варданян встретилась с председателем Комиссии правосудия и прав человека парламента Польши Станиславой Прзадкой.Стороны представили полномочия и сферы деятельности соответствующих комиссий парламентов дву...