Ապրիլի 4-ին ՀՀ ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովը ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի Ազգային Ժողովի աջակցման ծրագրի հետ համատեղ Շիրակի մարզի Գյումրու բժշկական կենտրոնում կազմակերպել էր Հայաստանի Հանրապետությունում «Բժշկական շարունակական մասնագիտական զարգացման» համակարգի ներդրման անհրաժեշտության վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ: Լսումներին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, համապատասխան նախարարությունների, մարզպետարանների, ուսումնական հաստատությունների, միջազգային եւ տեղական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, Շիրակի եւ Լոռու մարզերի բուժաշխատողներ, բժշկական մասնագիտական ասոցացիաների նախագահներ:
ՀՀ ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը, ողջունելով ներկաներին, նշեց, որ բժշկական օգնության եւ սպասարկման բնագավառում բուժանձնակազմի մասնագիտական կրթությունը եւ շարունակական մասնագիտացումը  առողջապահական համակարգի զարգացման հիմքն են եւ կարեւոր նախապայման ու բաղադրիչ են առողջապահական որակյալ ծառայությունների անհրաժեշտության համար: Պարոն Բաբլոյանի խոսքով` այն մոտեցումները, որոնք շեշտադրել են, ուղղված են մարզային կառույցների զարգացմանը, նաեւ բուժանձնակազմի մասնագիտական կարողությունների մեծացմանը:  Արա Բաբլոյանը խոսեց Հայաստանում այս համակարգի ներդրման անհրաժեշտության մասին, եւ նշեց, որ ՇՄԶ գործընթացի նպատակն է նպաստել նաեւ այս մոդելի զարգացմանը ոչ միայն Երեւանում , այլեւ մարզերում:
Շիրակի մարզպետ Ֆելիքս Ցոլակյանը, խոսելով բարձր որակավորում ունեցող կադրերի մասին,  նշեց, որ ՇՄԶ-ն պայմաններ կստեղծի, որպեսզի բարելավվեն բուժանձնակազմի մասնագիտական հմտությունները: Ֆելիքս Ցոլակյանը նշեց, որ համակարգի ներդրումը կարեւոր է  մարզի բուժաշխատողների մասնագիտական զարգացման գործում: Առողջապահության նախարարության աշխատակազմի կառավարման վարչության պետ Սամվել Սողոմոնյանը ներկայացրեց ՇՄԶ համակարգի ներդրման ծրագրերի հիմնական դրույթները, խոսեց  օրենսդրական փոփոխությունների մասին: Անկախ փորձագետ Մուրադ Կիրակոսյանը ներկայացրեց ՇՄԶ եվրոպական եւ ամերիկյան մոդելները: Նա նշեց, որ համակարգը գործել է երկար ժամանակ եւ արդյունավետ: Կիրակոսյանի խոսքով` բուժաշխատողների մասնագիտական որակների շարունակական բարելավման մոտեցումները որոշակի զարգացում են ապրել: Բուժօգնության պրակտիկայում, ըստ փորձագետի, որակի ապահովման եւ բարելավման համակարգերի ներդրմամբ կարիք առաջացավ վերանայել շարունակական բժշկական կրթության ձեւաչափը եւ կիրառել այնպիսի մոտեցումներ, որոնք կօգնեն մշտապես բարելավել բուժաշխատողների աշխատանքային կատարողականությունը, այսինքն ինչպես են կիրառում գիտելիքները, հմտությունները, գործառույթները: Ըստ փորձագետի, 1998թվականին առաջին անգամ Միացյալ Թագավորությունում է կիրառվել ՇՄԶ եզրույթը, իսկ 2001-ին Բժշկական ոլորտի մասնագետների եվրոպական միությունը ընդունել է  Բազելի դեկլարացիան:  Մուրադ Կիրակոսյանը մանրամասն ներկայացրեց Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում կիրառվող ՇՄԶ միջոցառումների օրինակները:
Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի առողջապահության ծրագրի ղեկավար Գեւորգ Յաղջյանը եւս ներկայացրեց ՇՄԶ կիրառումը եվրոպական երկրներում, Ամերիկայում եւ մանրամասն անդրադարձավ ռուսական մոդելին: Նա անդրադարձավ կազմակերպությունների եւ ասոցացիաների կողմից իրականացվող վերապատրաստումներին , որոնք խթանում են մասնագիտական զարգացումը:
Հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը պատասխանեց ներկաների հարցերին, շնորհակալություն հայտնեց քննարկման համար,եւ եւս մեկ անգամ շեշտեց, որ նպատակն է  ապահովել որակյալ բժշկական ծառայություն, որն առաջին հերթին հնարավոր է մասնագիտական բարձր գիտելիքների շնորհիվ:

On April 4 the RA NA Standing Committee on Healthcare, Maternity and Childhood jointly with the USAID Support Program to the Armenian National Assembly organized parliamentary hearings on the necessity of the investment of the system Medical Continuous Professional Development (CPD) in the Republic of Armenia in Gyumri Medical Center of Shirak marz. The NA deputies, representatives of the relevant ministries, municipalities, educational institutions, international and local NGOs, medical workers of Shirak and Lori marzes, Chairs of the medical professional associations took part in it.
Welcoming the attendees the Committee Chairman Ara Babloyan has noted that professional education of medical aid and medical staff in the medical sphere, and continuous professionalism are the basis of healthcare system development and are an important precondition and component for the need of healthcare qualitative services. Ara Babloyan has talked about the need of investment of this system in Armenia, and has mentioned that the goal of the CPD process is also to promote the development of this model not only in Yerevan, but also in the marzes.
Speaking about human resources with high qualification the Head of Shirak marz Felix Tsolakyan has noted that the CPS will create conditions to improve the professional abilities of the medical staff. Felis Tsolakyan has mentioned that investment of the system is important in the medical workers’ professional development. The Head of the Department of the Human Resources of the Staff of the Healthcare Ministry Samvel Soghomonyan presented the main provisions of the investment programs of the system, talked about the legislative amendments. An independent expert Murad Kirakosyan introduced the CPD European and American models. According to the expert, in 1998 for the first time the CPD term was used in the United Kingdom and in 2001 the European Union of the specialists of the medical sphere adopted the Basel Declaration. Murad Kirakosyan presented in detail the examples of the CPS events used in Europe and in the USA.
The Head of the Health Program of the Armenian National Competitiveness Foundation Gevorg Yaghjyan also introduced the use of the CPD in the European countries, in the USA and thoroughly touched upon the Russian model. He referred to the trainings implemented by the organizations and associations, which boost professional development.
The Committee Chairman Ara Babloyan has answered the attendees’ questions, thanked them for the discussion, and once again has stressed the goal of the qualified medical service, which is possible due to professional high knowledge.