ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցեց ԱՊՀ ՄԽՎ եւ ՀԱՊԿ ԽՎ աշխատանքներին
Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորությամբ մասնակցեց Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում տեղի ունեցող ԱՊՀ ՄԽՎ եւ ՀԱՊԿ ԽՎ աշխատանքներին:
Առավոտյան ԱՊՀ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները ծաղկեպսակ դրեցին Հայրենական Մեծ պատերազմի զոհերի հուշարձան համալիր Պիսկարեւյան հուշահամալիրում, այնուհետեւ մասնակցեցին ՌԴ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի հեղինակած «Սխրանքի անմահությունը» գրքի շնորհանդեսին:
ԱԺ պատվիրակության անդամ Խոսրով Հարությունյանը մասնակցեց ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության հանձնաժողովի նիստին, որտեղ ներկայացրեց հոկտեմբերի 30-31-ին Հայաստանում կայացած ՀԱՊԿ ԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի նիստի մասին տեղեկատվություն, ինչպես նաեւ այդ հանձնաժողովի կողմից իրականացրած Հարավային Կովկասում ռազմաքաղաքական իրավիճակի դիտարկման արդյունքները: Վերոնշյալ դիտարկման նյութերի հիման վրա ընդունվեց տեղեկանք, որը ներառվեց ՀԱՊԿ ԽՎ լիագումար նիստի փաստաթղթերում: Տեղեկանքն արտացոլում է Հարավային Կովկասում եւ շրջակա երկրներում առկա ռազմաքաղաքական բարդ վիճակը, վտանգները եւ դրանց կանխարգելման քաղաքական մեխանիզմների մշակմանը միտված առաջարկները: Լիագումար նիստում ներկայացված տեղեկանքի հիման վրա որոշում կայացվեց ԽՎ հաջորդ խորհրդի նիստին անդրադառնալ հայտարարության տեսքով: ՀՀ պատվիրակության կողմից կատարվեցին մի շարք առաջարկներ ուղղված ՀԱՊԿ-ի զարգացման նոր փուլում կազմակերպության գործունեության, արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ, որոնք հիմնականում ընդունվեցին:
Լիագումար նիստի ավարտից հետո տեղի ունեցավ մամլո ասուլիս ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի, պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանի եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանի մասնակցությամբ:
Օրվա երկրորդ կեսին հայ պատգամավորները մասնակցեցին Եվրասիական տնտեսական համագործակցության բյուրոյի նիստին, որտեղ Հայաստանի Հանրապետությունը հանդես է գալիս դիտորդի կարգավիճակով:
Երեկոյան ԱԺ փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցեց ԱՊՀ ԽՎ խորհրդի նիստին:
Նոյեմբերի 28-ին ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ստեփան Մարգարյանը, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը ու ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Էդ...
ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց ԵԽ տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի պատվիրակության հետ
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 28-ին հանդիպեց Նայջել Մերմագենի ղեկավարած ԵԽ տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի պատվիրակության հետ: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորեց պատվիրակության այցը Հայաստան, քանի որ, նրա գնահատմամբ, տեղական ինքնակառավարման կառույցների զարգացմամբ ու ա...
ՀՀ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 28-ին հրավիրել էր խորհրդարանական լսումներ` քննարկելու «Հաշվապահական հաշվառման մասին» եւ «Հանրային հատվածի հաշվապահական հաշվառման մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերը: Լսումներին մասնակցում էին պատգամավորներ, կառավարությ...

RA NA Delegation Takes Part in the IPA CIS and CSTO PA Works
On November 28 the RA NA delegation led by the NA Vice President Hermine Naghdalyan took part in the IPA CIS and CSTO PA works held in the Tavricheskiy Palace of Saint Petersburg.
In the morning the heads of the delegations of the CIS countries laid a wreath in the Piskarev Memorial Complex of the Great Patriotic War monument, then they took part in the presentation of the book “The Immortality of the Heroic Deed” by the Speaker of the RF State Duma Sergey Narishkin.
The member of the NA delegation Khosrov Haruryunyan took part in the sitting of the CSTO PA Committee on Political Affairs and International Cooperation, where he presented information about the sitting of the CSTO PA Committee on Defense and Security held in Armenia on October 30-31, as well as the results of the observation of the military-political situation in the South Caucasus carried out by that Committee. A certificate was adopted based on the abovementioned observation materials, which was included in the documents of the CSTO PA plenary sitting. The certificate reflects the existing military-political hard situation, dangers in the South Caucasus and surrounding countries and the recommendations aimed at the elaboration of the political mechanisms of their prevention. A decision was made on the basis of the certificate presented in the plenary sitting to refer to it in the PA Council next sitting by a statement. A number of recommendations were made by the RA delegation aimed at the development of the activities and the rise of the efficiency of the CSTO at the new phase, which were mainly passed.
After the end of the plenary sitting a press conference was held with the participation of the NA Vice President Hermine Naghdalyan, deputy Khosrov Harutyunyan and the RA NA Permanent Representative in the CSTO PA Hayk Chilingaryan.
In the afternoon the Armenian deputies took part in the bureau sitting of the Eurasian Economic Cooperation, where the Republic of Armenia acts as an observer.
In the evening the NA Vice President the delegation led by Hermine Naghdalyan took part in the sitting of the IPA CIS Council.
On November 28 the Chairman of the NA Standing Committee on Territorial Management and Local Self-Government Stepan Margaryan, the Chairman of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gagik Minasyan and the member of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and...
NA Vice President with the Delegation of the CoE Congress of Local and Regional Authorities
On November 28 the Vice President of the National Assembly Eduard Sharmazanov met with the delegation of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe (CoE) led by Nigel Mermagen.The NA Vice President highlighted the visit of the delegation to Armenia, as to his assessment,...
On November 28 the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs convened parliamentary hearings to discuss the RA draft laws “On Accounting” and “On Accounting in Public Sector.” Deputies, representatives of the government, public sector and those responsible for the sphere too...