Դեկտեմբերի 17-ին Արտակ Զաքարյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստը, որտեղ պատգամավորները քննարկեցին 2012 թվականի նոյեմբերի 8-ին եւ 22-ին նամակների փոխանակմամբ կնքված «2009 թվականի հոկտեմբերի 19-ին եւ 2009 թվականի հոկտեմբերի 20-ին նամակների փոխանակմամբ կնքված Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի կազմում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանման մասնակցության հետ կապված Հյուսիսատլանտյան դաշինքի (ՆԱՏՕ) հետ իրավական հարցերի կարգավորման վերաբերյալ համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» համաձայնագիրը: ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը տեղեկացրեց, որ համաձայնագրի նպատակն է Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի կազմում հայկական զորախմբի գտնվելու ժամկետը երկարաձգել մինչեւ 2014թ.-ի դեկտեմբերի 31-ը:
Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարարության՝ համաձայնագրով ՀՀ-ը չի ստանձնում ֆինանսական պարտավորություններ:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց քննարկված համաձայնագրին ԱԺ առաջիկա արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելու համար:
ՀՀ Ազգային ժողովը կառավարության նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 17-ին հրավիրել էր արտահերթ նստաշրջան՝ գործադիրի սահմանած օրակարգով: Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը քննարկումներից առաջ ներկայացրեց եւ շնորհավորեց թիվ 1 եւ թիվ 35 ընտրատարածքներից արտահերթ ընտրությունների արդյունքում պատգամավոր դարձ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նախաձեռնությամբ, 2012 թվականի դեկտեմբերի 17-ին ժամը 12:00-ին կգումարվի Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով : ...

On December 17 the sitting of the NA Standing Committee on Foreign Relations moderated by Artak Zakaryan was held, where the deputies debated the agreement “On Amending the Agreement on the Settlement of the Legal Issues with the NATO in relation to the Participation of the Sub-Unit of the Armed Forces of the Republic of Armenia in the International Security Support Forces in Afghanistan Signed by Exchanging Letters on October 19, 2009 and October 20, 2009” signed by exchange of letters on November 8 and 22, 2012. The RA Deputy Defense Minister Ara Nazaryan said that the goal of the agreement was to extend the term of the location of the Armenian Military Group in the International Security Support Forces in Afghanistan until December 21, 2014.
According to the RA Ministry of Finance, by the agreement the RA does not assume financial obligations.
The Committee endorsed the debated agreement for including it in the agenda of the NA upcoming extraordinary session.
On December 17 on the initiative of the government the RA National Assembly convened an extraordinary session by the executive body’s established agenda.The Speaker of the National Assembly Hovik Abrahamayan before the debates introduced Robert Sargsyan and Arman Sahakyan, who became deputies as a r...
On December 17 an Extraordinary Session of the RA National Assembly is To Convened
By the decision of the NA Speaker Hovik Abrahamyan, under the Article 70 of the RA Constitution, on the initiative of the Government of the Republic of Armenia, on December 17, 2012 at 12:00 an extraordinary session of the National Assembly of the Republic of Armenia will be convened with the agenda...