Դեկտեմբերի 17-ին Արտակ Զաքարյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստը, որտեղ պատգամավորները քննարկեցին 2012 թվականի նոյեմբերի 8-ին եւ 22-ին նամակների փոխանակմամբ կնքված «2009 թվականի հոկտեմբերի 19-ին եւ 2009 թվականի հոկտեմբերի 20-ին նամակների փոխանակմամբ կնքված Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի կազմում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանման մասնակցության հետ կապված Հյուսիսատլանտյան դաշինքի (ՆԱՏՕ) հետ իրավական հարցերի կարգավորման վերաբերյալ համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» համաձայնագիրը: ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը տեղեկացրեց, որ համաձայնագրի նպատակն է Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի կազմում հայկական զորախմբի գտնվելու ժամկետը երկարաձգել մինչեւ 2014թ.-ի դեկտեմբերի 31-ը:
Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարարության՝ համաձայնագրով ՀՀ-ը չի ստանձնում ֆինանսական պարտավորություններ:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց քննարկված համաձայնագրին ԱԺ առաջիկա արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելու համար:
ՀՀ Ազգային ժողովը կառավարության նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 17-ին հրավիրել էր արտահերթ նստաշրջան՝ գործադիրի սահմանած օրակարգով: Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը քննարկումներից առաջ ներկայացրեց եւ շնորհավորեց թիվ 1 եւ թիվ 35 ընտրատարածքներից արտահերթ ընտրությունների արդյունքում պատգամավոր դարձ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նախաձեռնությամբ, 2012 թվականի դեկտեմբերի 17-ին ժամը 12:00-ին կգումարվի Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով : ...

17 декабря под председательством А.Закаряна состоялось заседание Постоянной комиссии НС по внешним сношениям, на котором депутаты обсудили поправки  об урегулировании с НАТО правовых вопросов в соглашении об участии подразделения Вооруженных Сил РА в составе международных миротворческих сил в Афганистане, заключенном путем обмена письмами 19 и 20 ноября 2009 г. Заместитель министра обороны РА А.Назарян сообщил, что цель соглашения – продление срока пребывания армянского подразделения в составе сил содействия международной безопасности в Афганистане до 31 декабря 2014 года.
Согласно Министерству финансов, по соглашению РА не несет финансовых обязательств.
Комиссия вынесла положительное заключение по соглашению для включения его в повестку дня предстоящей внеочередной сессии НС.
17 декабря по инициативе правительства Национальное Собрание РА созвало внеочередную сессию – по повестке дня исполнительной власти.Председатель НС О.Абраамян до начала дебатов представил и поздравил Р.Саргсяна и А.Саакяна, ставших депутатами в итоге внеочередных выборов на избирательных участках N1...
17 декабря созывается внеочередная сессия НС РА
По решению Председателя НС О.Абраамяна, согласно ст.70 Конституции РА, по инициативе Правительства РА, 17 декабря 2012 г., в 12.00 часов, созывается внеочередная сессия НС РА – по повестке дня инициатора....