ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հոկտեմբերի 10-ին հանդիպեց քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների միավորման` Հանրային ցանցի անդամ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Կորյուն Նահապետյանը բարձր գնահատեց չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի եւ Հանրային ցանցի միջեւ ստորագրված համագործակցության հուշագիրը, բայց առավել կարեւորեց տարբեր ձեւաչափերով իրական, առարկայական ու նպատակաուղղված համագործակցության ակտիվացումն ու շարունակականությունը: Նա պատրաստակամություն հայտնեց` ամեն ինչ անելու, որ համագործակցությունը լինի առավել սերտ ու արդյունավետ: Այդ առումով կարեւորվեց Հանրային ցանցի` հանձնաժողովին վերապահված ոլորտներով զբաղվող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությունը հանձնաժողովի նիստերին, խորհրդարանական լսումներին, տարբեր հիմնախնդիրներին վերաբերող համատեղ քննարկումներին, որտեղ նրանք հանդես կգան հիմնահարցերի լուծման իրենց առաջարկներով: Օգտակար կարող են լինել նաեւ հանրությանը, հետեւաբար նաեւ հասարակական կազմակերպություններին հուզող հարցերի վերաբերյալ կատարվելիք հետազոտություններն ու վերլուծությունները, որոնք հնարավորություն կտան գտնելու արդյունավետ լուծումները:
Հանձնաժողովի նախագահի գնահատմամբ` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինտերնետային կապի ներկա պայմաններում փոխհամաձայնեցված ամենօրյա աշխատանքի կազմակերպումը պայմանավորված է լինելու առավելապես աշխատելու ցանկությամբ, առկա խնդիրները լուծելու պատրաստակամությամբ ու հետեւողականությամբ:
Հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները բարձրաձայնեցին ոլորտում առկա մի շարք հիմնախնդիրների մասին, որոնք առավելապես վերաբերում էին զինվորական ծառայությանը, բանակում տեղի ունեցող արատավոր երեւույթներին, ծառայության ընթացքում հաշմանդամ դարձած զինվորներին հաշմադամության կարգ տալու մեխանիզմներին ու դրանց վերանայմանը:
Կորյուն Նահապետյանն առաջարկեց բոլոր բարձրացված հարցերը ներկայացնել գրավոր հիմնավորումներով, որոնք համապատասխան օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու հիմք կարող են դառնալ:
Հոկտեմբերի 10-ին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, խորհրդարանի փոխնախագահները եւ մի խումբ պատգամավորներ այցելեցին Հաղպատ` մասնակցելու ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան 5-րդ մրցույթ- փառատոնի մարզային եզրափակիչ փուլի բացման արարողությանը: Նշենք, որ ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան 5-րդ մրցույթ փառ...
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Արտաշես Գեղամյանը hոկտեմբերի 10-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում ամփոփեց հոկտեմբերի 5-7-ը Տիրանայում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի արդյունքները: Արտաշես Գեղամյանը ելույթ է ունեցել նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված...

10 октября председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с представителями общественных организаций-членов Общественной сети объединения институтов гражданского общества.
К.Нагапетян высоко оценил меморандум о сотрудничестве между НС четвертого созыва и Общественной сетью, но подчеркнул наибольшую важность активизации и постоянства реального, предметного и целенаправленного сотрудничества в различных форматах. Он выразил готовность сделать все возможное для еще более тесного и эффективного взаимодействия.
В оценке председателя комиссии, в нынешних условиях информационных технологий, интернет-связи организация каждодневной взаимосогласованной работы обусловлена будет в наибольшей степени лишь желанием работать, готовностью и последовательностью решать существующие проблемы.
Представители общественных организаций подняли ряд волнующих их проблем, касающихся в основном воинской службы, имеющих место в армии порочных явлений и др.
К.Нагапетян предложил все поднятые вопросы представить с аргументацией в письменном виде, что послужит основанием для внесения изменений и дополнений в соответствующие законы.
10 октября Председатель НС О.Абраамян, вице-спикеры парламента и группа депутатов посетили Ахпат – для участия в церемонии открытия областного заключительного тура 5-го Республиканского детско-юношеского конкурса-фестиваля чтецов, проводимого под патронатом спикера НС. Конкурс стартовал 5 сентября и...
На состоявшейся 10 октября пресс-конференции глава делегации Национального Собрания РА в Парламентской Ассамблее ОБСЕ А.Гегамян подвел итоги осенней сессии ПА ОБСЕ, прошедшей 5-7 октября в Тиране. В ходе сессии А.Гегамян выступил по повесточным темам Парламентской Ассамблеи – по финансовым и экономи...