ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հոկտեմբերի 10-ին հանդիպեց քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների միավորման` Հանրային ցանցի անդամ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Կորյուն Նահապետյանը բարձր գնահատեց չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի եւ Հանրային ցանցի միջեւ ստորագրված համագործակցության հուշագիրը, բայց առավել կարեւորեց տարբեր ձեւաչափերով իրական, առարկայական ու նպատակաուղղված համագործակցության ակտիվացումն ու շարունակականությունը: Նա պատրաստակամություն հայտնեց` ամեն ինչ անելու, որ համագործակցությունը լինի առավել սերտ ու արդյունավետ: Այդ առումով կարեւորվեց Հանրային ցանցի` հանձնաժողովին վերապահված ոլորտներով զբաղվող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությունը հանձնաժողովի նիստերին, խորհրդարանական լսումներին, տարբեր հիմնախնդիրներին վերաբերող համատեղ քննարկումներին, որտեղ նրանք հանդես կգան հիմնահարցերի լուծման իրենց առաջարկներով: Օգտակար կարող են լինել նաեւ հանրությանը, հետեւաբար նաեւ հասարակական կազմակերպություններին հուզող հարցերի վերաբերյալ կատարվելիք հետազոտություններն ու վերլուծությունները, որոնք հնարավորություն կտան գտնելու արդյունավետ լուծումները:
Հանձնաժողովի նախագահի գնահատմամբ` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ինտերնետային կապի ներկա պայմաններում փոխհամաձայնեցված ամենօրյա աշխատանքի կազմակերպումը պայմանավորված է լինելու առավելապես աշխատելու ցանկությամբ, առկա խնդիրները լուծելու պատրաստակամությամբ ու հետեւողականությամբ:
Հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները բարձրաձայնեցին ոլորտում առկա մի շարք հիմնախնդիրների մասին, որոնք առավելապես վերաբերում էին զինվորական ծառայությանը, բանակում տեղի ունեցող արատավոր երեւույթներին, ծառայության ընթացքում հաշմանդամ դարձած զինվորներին հաշմադամության կարգ տալու մեխանիզմներին ու դրանց վերանայմանը:
Կորյուն Նահապետյանն առաջարկեց բոլոր բարձրացված հարցերը ներկայացնել գրավոր հիմնավորումներով, որոնք համապատասխան օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու հիմք կարող են դառնալ:
Հոկտեմբերի 10-ին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, խորհրդարանի փոխնախագահները եւ մի խումբ պատգամավորներ այցելեցին Հաղպատ` մասնակցելու ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան 5-րդ մրցույթ- փառատոնի մարզային եզրափակիչ փուլի բացման արարողությանը: Նշենք, որ ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան 5-րդ մրցույթ փառ...
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Արտաշես Գեղամյանը hոկտեմբերի 10-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսում ամփոփեց հոկտեմբերի 5-7-ը Տիրանայում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի արդյունքները: Արտաշես Գեղամյանը ելույթ է ունեցել նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված...

On October 10 Koryun Nahapetyan, Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs, met with the representatives of the member NGOs of the Public Network, the Association of the Civil Society Institutes.
Koryun Nahapetyan highly appreciated the Memorandum of Cooperation signed between the National Assembly of the fourth convocation and the Public Network, but especially highlighted the activation and continuity of the real and objective cooperation. He expressed readiness to do his best to make the cooperation closer and more effective. In this respect the participation of the representatives of the organizations in the Public Network, involved in the spheres reserved to the Committee, in the sittings of the Committee, parliamentary hearings, joint discussions concerning various problems, where they would come up with their proposals for giving solutions to the issues, was emphasized. The researches and analyses on the issues concerning the public, naturally the NGOs will be also useful and will give an opportunity to find effective solutions.
According to the Committee Chairman's assessment, the organization of the mutually agreed routine work in the nowadays existance of information technologies, Internet connection, will be conditioned by the wish of doing the best, willingness and consistency of solving the existing problems.
The representatives of the NGOs raised a number of problems, which were more related to military service, negative phenomena taking place in the army, soldiers who became handicapped during the service, etc.
Koryun Nahapetyan proposed to present all the raised issues in written substantiations, which could be a basis for making amendments to the relevant laws.
On October 10 the NA President Hovik Abrahamyan, the Vice Presidents of the parliament and a group of deputies visited Haghpat to take part in the opening ceremony of the Republican Recitation Youth Fifth Contest Festival. Let us note that the Republican Recitation Youth Fifth Contest Festival, whic...
On October 10 at the press conference the Head of the Delegation of the RA National Assembly to the OSCE PA Artashes Geghamyan summed up the results of the Autumn Session of the OSCE PA, which was held in Tirana on October 5-7. During the session Artashes Geghamyan has delivered a speech on the them...