ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը հանդիպեց «Amnesty international»-ի ներկայացուցիչների հետ
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հունիսի 26-ին հանդիպեց «Amnesty international» կազմակերպության Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի ծրագրի փոխտնօրեն Դավիթ Դիազ Ժորեսի եւ համակարգող Նատալյա Նոզաձեի հետ:
Ողջունելով հյուրերին` Արտակ Զաքարյանը կարեւորեց մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման եւ զարգացման գործում միջազգային դերակատարություն ունեցող կազմակերպության գործունեությունը: Խոսելով կատարված բարեփոխումներից` հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրեց, որ վերջին տարիներին Հայաստանը մարդու իրավունքների եւ ազատությունների, ԶԼՄ-ների ազատ գործունեության, հասարակական-քաղաքական ակտիվության դրսեւորման ոլորտներում հասել է մեծ հաջողությունների: Նշվեց, որ մարդու իրավունքների ոլորտը շարունակում է մնալ ՀՀ իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում: Կարեւորելով հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը` Արտակ Զաքարյանը տեղեկացրեց, որ չորրորդ գումարման խորհրդարանը 100-ից ավելի ՀԿ-ների հետ ուներ հուշագիր, որի համաձայն` վերջիններիս ներկայացուցիչները մասնակցում էին մշտական հանձնաժողովների նիստերին, խորհրդարանական լսումներին, հանդես գալիս տարբեր առաջարկություններով` առաջ քաշելով մարդու իրավունքների եւ ազատությունների ոլորտին վերաբերող հարցեր: Այս գումարման խորհրդարանում եւս նախատեսվում է ակտիվորեն աշխատել քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հետ:
Դավիթ Դիազ Ժորեսը տեղեկացրեց, որ Հայաստան այցի նպատակն է ուսումնասիրել մարդու իրավունքների եւ խոսքի ազատության ոլորտները:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ  պատրաստակամ են համագործակցության, եւ հույս հայտնեց, որ Հայաստանի վերաբերյալ միջազգային կազմակերպության ուսումնասիրությունները կլինեն բաց եւ ճշմարիտ: Արտակ Զաքարյանն առաջարկեց նաեւ ուսումնասիրել չճանաչված պետություններում մարդու իրավունքների ոլորտին վերաբերող խնդիրները:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամները հանդիպեցին ֆրանսիական Բուրգ լե Վալանս քաղաքի պատվիրակությանը
Հունիսի 26-ին ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը, խմբակցության անդամներ Արտակ Զաքարյանը եւ Մնացական Մնացականյանը հանդիպեցին ֆրանսիական Բուրգ լե Վալանս քաղաքի պատվիրակությանը, որը ղեկավարում էր այդ քաղաքի Միավորման կոմիտեի նախագահ Ժան-Պիեռ Սանդոզը: Գալուստ Սահակյանը բարձր գնահատեց հայ-ֆրան...

Председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям встретился с представителями “Amnesty international”
26 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретился с заместителем директора Программы Европы и Центральной Азии  организации “Amnesty international” (“Международная амнистия”) Давидом Диазом Жоресом и координатором Натальей Нозадзе.
В беседе с гостями А.Закарян подчеркнул важность деятельности организации, играющей международную роль в становлении и развитии прав человека и демократических институтов. Говоря о проведенных реформах, он проинформировал, что в последние годы Армения достигла значительных успехов в сферах защиты прав и свобод человека, свободной деятельности СМИ, проявлении общественно-политической активности. Отмечено было, что сфера прав человека продолжает оставаться в центре внимания властей РА. Г-н Закарян особо выделил, что новоизбранное НС пятого созыва, как и предшествовавший парламент, будет активно работать с организациями гражданского общества.
Давид Диаз Жорес сообщил, что цель визита в Армению – изучить сферы прав человека и свободы слова.
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям отметил, что готов к сотрудничеству с авторитетной международной организацией, выразив надежду, что их исследования в Армении будут открытыми и объективными. Г-н Закарян также предложил изучить проблемы прав человека в непризнанных государствах.
На встрече обсуждались и другие вопросы.
26.06.2012
Члены фракции РПА встретились с делегацией французского города Бург ле Валанс
26 июня  руководитель  фракции РПА Г.Саакян и члены фракции А.Закарян и М.Мнацаканян встретились с делегацией французского города  Бург ле Валанс во главе с председателем  Комитета единения (городов-побратимов) Жан-Пьером Сандозом.В ходе беседы гостей с армянскими парламентариями...