Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Վրեժ Գասպարյանն ապրիլի 23-ին հանդիպեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնի եւ Կոնգրեսի իրավաբանական գրադարանի տնօրեն Դեյվիդ Մաոյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Ազգային ժողովի եւ Կոնգրեսի միջեւ համագործակցության ու փորձի փոխանակման հնարավոր ծրագրերը:
Ողջունելով հյուրերի այցը խորհրդարան, որը նպատակ ունի աշխատակազմին ծանոթացնել Կոնգրեսի գրադարանի գործառույթներին` Վրեժ Գասպարյանը հույս հայտնեց, որ այն օգտակար կլինի ԱԺ աշխատակիցների համար` գիտելիքները խորացնելու, տեղեկացված լինելու, ամերիկյան փորձն օգտագործելով` խորհրդարանականների աշխատանքին օժանդակելու հարցում:
ԱՄՆ դեսպանը խորհրդարանի անկախության տեսանկյունից կարեւոր համարեց, որ օրենսդիր մարմինն ունենա ինֆորմացիայի իր աղբյուրը: Այս նպատակով ԱՄՆ կոնգրեսի գրադարանի միայն հետազոտական կառույցում, ինչպես ներկայացրեց Դեյվիդ Մաոն, աշխատում է 625 մարդ` գերակշիռ մասն արհեստավարժ վերլուծաբաններ, տեղեկատվության մասնագետներ: Նշելով վերլուծություններ, հաշվետվություններ եւ հոդվածներ պատրաստելու, դրանք կոնգրեսականներին հասանելի դարձնելու ընթացակարգերը` պրն. Մաոն ընդգծեց այն երեք հիմնական սկզբունքները, որոնցով առաջնորդվում են մասնագետները` ճշգրտություն, սկզբնաղբյուրից օգտվելու անհրաժեշտություն եւ  քաղաքական ազդեցության բացառում: Տեղեկատվությունից բացի, որը հասանելի է նաեւ առցանց տարբերակով, հետազոտական բաժնի աշխատակազմը կոնգրեսականներին   խորհրդատվություն է տրամադրում:
Վրեժ Գասպարյանը պատրաստակամություն հայտնեց նույն օրը Ազգային ժողովում անցկացվելիք «Տեղեկացված օրենսդիրներ. ինչպես է Կոնգրեսի գրադարանը սպասարկում Կոնգրեսի հետազոտական կարիքները» թեմայով սեմինարից հետո ընդհանրացնել համագործակցության հնարավոր ուղղությունների վերաբերյալ պատկերացումներն ու  առաջարկները:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 22-ին ընդունեց ՌԴ  Պետդումայի նախկին պատգամավոր, ԱՊՀ երկրներում հունական համայնքների խորհրդի  նախագահ Իվան  Սավվիդիին: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ Հայաստանում հունական համայնքի ղեկավար Արկադի Խիտարովը: Պարոն Շարմազանովը բարձր գնահատեց Իվան Սավվիդի...

23 апреля руководитель Аппарата НС В.Гаспарян встретился с послом США в РА Джоном Хефферном и директором правоведческой библиотеки Конгресса США Дэвидом Мао.
В ходе встречи обсуждены возможные программы сотрудничества  и обмена опытом между НС РА и Конгрессом США.
Приветствуя визит гостей в парламент, целью которого является ознакомление Аппарата НС РА с функциями библиотеки Конгресса США, В.Гаспарян выразил надежду, что встреча будет полезна для сотрудников аппарата – в углублении их профессиональных познаний, большей информированности   и ознакомлении с американским опытом.
Посол США с точки зрения независимой деятельности парламента выделил наличие у законодательного органа собственного источника информации. Так, по словам г-на Мао, только в исследовательской структуре библиотеки Конгресса США работает 625 человек, подавляющая часть которых – опытные аналитики и специалисты по информатике.
23 апреля для специалистов Управления информации НС РА и экспертов парламентских постоянных комиссий при содействии посольства США в РА был организован семинар на тему “Информированные законодатели: как библиотека Конгресса США обслуживает исследовательские нужды Конгресса”, который проводился в рам...
22 апреля вице-спикер НС Э.Шармазанов принял бывшего депутата Госдумы РФ, председателя Совета греческих общин в странах СНГ  И.Саввиди. На встрече присутствовал также глава греческой общины в Армении А.Хитаров.В ходе встречи обсуждался широкий круг проблем, касающихся активизации армяно-греческ...