Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Վրեժ Գասպարյանն ապրիլի 23-ին հանդիպեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնի եւ Կոնգրեսի իրավաբանական գրադարանի տնօրեն Դեյվիդ Մաոյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Ազգային ժողովի եւ Կոնգրեսի միջեւ համագործակցության ու փորձի փոխանակման հնարավոր ծրագրերը:
Ողջունելով հյուրերի այցը խորհրդարան, որը նպատակ ունի աշխատակազմին ծանոթացնել Կոնգրեսի գրադարանի գործառույթներին` Վրեժ Գասպարյանը հույս հայտնեց, որ այն օգտակար կլինի ԱԺ աշխատակիցների համար` գիտելիքները խորացնելու, տեղեկացված լինելու, ամերիկյան փորձն օգտագործելով` խորհրդարանականների աշխատանքին օժանդակելու հարցում:
ԱՄՆ դեսպանը խորհրդարանի անկախության տեսանկյունից կարեւոր համարեց, որ օրենսդիր մարմինն ունենա ինֆորմացիայի իր աղբյուրը: Այս նպատակով ԱՄՆ կոնգրեսի գրադարանի միայն հետազոտական կառույցում, ինչպես ներկայացրեց Դեյվիդ Մաոն, աշխատում է 625 մարդ` գերակշիռ մասն արհեստավարժ վերլուծաբաններ, տեղեկատվության մասնագետներ: Նշելով վերլուծություններ, հաշվետվություններ եւ հոդվածներ պատրաստելու, դրանք կոնգրեսականներին հասանելի դարձնելու ընթացակարգերը` պրն. Մաոն ընդգծեց այն երեք հիմնական սկզբունքները, որոնցով առաջնորդվում են մասնագետները` ճշգրտություն, սկզբնաղբյուրից օգտվելու անհրաժեշտություն եւ  քաղաքական ազդեցության բացառում: Տեղեկատվությունից բացի, որը հասանելի է նաեւ առցանց տարբերակով, հետազոտական բաժնի աշխատակազմը կոնգրեսականներին   խորհրդատվություն է տրամադրում:
Վրեժ Գասպարյանը պատրաստակամություն հայտնեց նույն օրը Ազգային ժողովում անցկացվելիք «Տեղեկացված օրենսդիրներ. ինչպես է Կոնգրեսի գրադարանը սպասարկում Կոնգրեսի հետազոտական կարիքները» թեմայով սեմինարից հետո ընդհանրացնել համագործակցության հնարավոր ուղղությունների վերաբերյալ պատկերացումներն ու  առաջարկները:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 22-ին ընդունեց ՌԴ  Պետդումայի նախկին պատգամավոր, ԱՊՀ երկրներում հունական համայնքների խորհրդի  նախագահ Իվան  Սավվիդիին: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ Հայաստանում հունական համայնքի ղեկավար Արկադի Խիտարովը: Պարոն Շարմազանովը բարձր գնահատեց Իվան Սավվիդի...

On April 23 Vrezh Gasparyan, Chief of Staff of the National Assembly, met with U.S. Ambassador to Armenia John Heffern and David Mao, Law Librarian of Congress .
In the course of the meeting the possible of cooperation and exchange of experience between the National Assembly and the Congress were discussed.
Welcoming the guests’ visit to the parliament, which has the goal to introduce the functions of the Library of Congress to the Staff, Vrezh Gasparyan has expressed hope that it will be useful for the NA employees to deepen knowledge, to be informed using the American experience in assisting the parliamentarians’ work.
From the view of the independence of the parliament the U.S. Ambassador  deemed important that the legislative body would have its source of information. Only in this research structure of the Library of U.S. Congress with that purpose, as David Mao presented, 625 people work, the majority of them are professional analysts and specialists of information. Noting the procedures of preparing analyses, reports and articles for making them accessible to the Congressmen, by which the specialists are led: accurateness, necessity of using the source and exclusion of political influence. Besides the information, which is also accessible by online version, the Staff of Research Division gives advice to the Congressmen.
Vrezh Gasparyan expressed readiness on the same day to generalize the notions and proposals of possible directions of cooperation after the seminar on the theme “An Informed Legislature: How the Library of Congress Serves the Research Needs of Congress.”
On April 23 the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received Ivan Savvidi, former deputy of the RF State Duma, President of the Federation of Greek Communities in the CIS Countries. Arkady Khitarov, Head of the Greek Community in Armenia, also attended the meeting. Mr Sharmazanov highly appreciated...