Հայկական պատվիրակությունն ամփոփեց Բաքվում կայացած նիստի աշխատանքները
Ազգային ժողովի պատվիրակությունը մասնակցել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի` ապրիլի 2-4-ին Բաքվում անցկացված երկրորդ լիագումար նիստի աշխատանքներին:  Հայկական պատվիրակությունը ապրիլի 5-ին լրագրողներին մանրամասներ հաղորդեց թե քննարկումների, թե Ադրբեջանի մայրաքաղաքում իրենց ստացած  տպավորությունների մասին:
«Եվրանեսթ»-ում  խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը երկրորդ լիագումար նիստը համարեց գործնականորեն առաջին կայացածը, քանի որ նախորդում չէր հաջողվել փոխհամաձայնության գալ եւ բանաձեւեր ընդունել: Միաժամանակ նա բարձր գնահատեց եռօրյա աշխատանքների արդյունքները եւ շնորհակալություն հայտնեց պատվիրակության անդամներին համագործակցության, նաեւ` վճռականության ու խիզախության համար: Պատվիրակության ղեկավարը ճիշտ եւ արդարացված համարեց հայ խորհրդարանականների` Բաքու մեկնելու որոշումը: Լիագումար նիստից առաջ հայկական պատվիրակությունը, Վահան Հովհաննիսյանի խոսքով, ակտիվորեն ու կազմակերպված մասնակցել է չորս հանձնաժողովներում տարբեր զեկույցների քննարկմանը, կարողացել  է շրջանցել Հայաստանի ազգային շահերին այս կամ այն կերպ հակասող բոլոր ձեւակերպումները: Ավելին` զեկույցներում հայկական պատվիրակության անդամների ջանքերով նոր շեշտադրումներ են արվել:
Հանձնաժողովների աշխատանքային ու կառուցողական մթնոլորտը, սակայն, փոխվել է լիագումար նիստի բացմանը Ադրբեջանի նախագահի հնչեցրած ուղերձով:   Վահան Հովհաննիսյանի գնահատմամբ` Իլհամ Ալիեւի խիստ ագրեսիվ եւ հակահայկական ձեւակերպումները,  նաեւ հայերին «Ֆաշիստներ»  անվանելը «սառը ցնցուղ» էին եվրոպացիների համար: Ադրբեջանի ղեկավարի ելույթն այնքան անբարենպաստ տպավորություն է թողել, որ եվրոպացի պատգամավորներից բացի, նաեւ  ադրբեջանցի խորհրդարանականներն են մոտեցել եւ ներողություն խնդրել նրա պահվածքի համար: Հայկական պատվիրակությունը, ըստ բանախոսի,  չէր կարող լուռ մնալ, եւ իր հեղինակած ու անմիջապես տարածած հայտարարությամբ` կից փաստաթղթով,  Նաիրա Զոհրաբյանի, Լիլիթ Գալստյանի եւ Ստյոպա Սաֆարյանի ելույթներով, ավելի ուշ` մամլո հաղորդագրությամբ, հակադարձել է Ալիեւի ելույթին ու  խեղաթյուրած փաստերին:  «Նախագահ Ալիեւը, միգուցե չցանկանալով, այնպիսի հարված հասցրեց իր երկրի քաղաքական իմիջին, որը մենք, որքան էլ ձգտեինք, դժվարանալու էինք հաջողել անել»,- եզրակացրեց  Վահան Հովհանիսյանը:
Պատվիրակության ղեկավարի խոսքերով`  ադրբեջանական ժողովուրդը հայատյացության ու ագրեսիվության որեւէ դրսեւորում իրենց նկատամամբ չի ցուցաբերել, ինչը պատգամավորին հիմք է տալիս գնահատելու, որ  պատերազմի սպառնալիքով քաղաքական դիվիդենտներ է փորձում ստանալ միայն մեկ մարդ` Իլհամ Ալիեւը: Այսպիսի տպավորություն է ստացել նաեւ պատվիրակության ԲՀԿ-ական անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը, ում կարծիքով  ժողովուրդը պատանդ է Ալիեւի ու նրա կլանի ձեռքում: Իսկ պետական քարոզչությունն էլ ուղղված է այդ կլանի շահերի սպասարկմանը: Տիկին Զոհրաբյանը ցավով նշեց, որ եվրոպացի պատգամավորները, ի տարբերություն մասնավոր զրույցներում Ալիեւի ելույթը դատապարտող գնահատականների, համարձակություն չունեցան այդ մասին բարձրաձայնելու ամբիոնից: ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը, հղում կատարելով իր ելույթին, Ալիեւի ուղերձը համարեց ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային ընթացքը վտանգող, ինչպես նաեւ` անդամ երկրների  ժողովրդավարեցմանն ու համագործակցությանն ուղղված քաղաքական նոր ձեւաչափ ստեղծելու «Եվրանեսթ»-ի ջանքերը  փոշիացնող: Նա անընդունելի համարեց Ալիեւի` «ֆաշիստ» անվանարկելը հատկապես մի երկրում, որտեղ մարդիկ դատապարտվում են քաղաքական հայացքների համար:
«Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Ստյոպա Սաֆարյանը խոսեց հիմնականում հանձնաժողովներում կայացած քննարկումների մասին: Արդյունքում հայկական կողմին հաջողվել է զեկույցում ներառել գնահատական փակ սահմանների քաղաքականության վերաբերյալ, նաեւ` ողջունել Հայաստանի ատոմակայանի թեսթավորումը ԵՄ չափանիշներին համապատասխան:
Հայ պատգամավորները նշեցին, որ ադրբեջանցիներն ամեն կերպ իրենց մեկուսացրել էին թե տեղական եւ թե արտասահմանյան լրատվամիջոցներից:
Հայկական պատվիրակությունն այցելել է Բաքվի հայկական եկեղեցի:
05.04.2012
ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց սփյուռքահայ աշակերտների հետ
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 5-ին հանդիպեց սփյուռքահայ մի խումբ աշակերտների ու նրանց ծնողների հետ: ԱԺ փոխնախագահը համոզմունք հայտնեց, որ նման այցելությունները ազգային ինքնության գիտակցման շատ լավ հնարավորություն են ընձեռում եւ նպաստում սերունդների համերաշխությանն ու միասնական...

The delegation of the National Assembly took part in the works of the second plenary meeting, which was held in Baku on April 2-4. The Armenian delegation gave details to the journalists about the discussions and impressions received in the capital of Azerbaijan on April 5.
The Head of the Parliamentary Delegation in Euronest Vahan Hovhannisyan considered the second plenary meeting, in fact, the first one that succeeded, as on the previous one they did not succeed to come to mutual agreement and adopt resolutions. At the same time he highly appreciated the results of the three-day works and thanked the members of the Delegation for cooperation, as well as for resoluteness and bravery. The Head of the Delegation deemed right and justified the decision of the Armenian MPs to leave for Baku. In Vahan Hovhannisyan’s word, before the plenary meeting the Armenian delegation in active and organized way took part in the discussion of different reports of four committees, could overturn the national interests of Armenia all the formulations contradicting in this or that way. Moreover, new emphases have been put on the efforts of the Armenian Delegation’s members in the reports .
However, the working and constructive atmosphere has been changed in the opening of the plenary meeting with the message sounded by the President of Azerbaijan. According to Vahan Hovhannisyan, Ilham Aliyev’s strictly aggressive and anti-Armenian formulations, also calling Armenians “Fascists,” had been a “cold shower” for the Europeans. The speech of the Head of Azerbaijan had left an unfavourable impression on everybody that besides the Europeans, the Azerbaijani MPs also had approached and apologized for his behaviour. According to speaker, the Armenian Delegation could not remain silent, and with the immediately spread statement enclosed with a document, with the speeches of Naira Zohrabyan, Lilit Galstyan and Styopa Safaryan, later with press release, reversed Aliyev’s speech and distorted facts. “Perhaps not wishing, President Aliyev gave such a blow to the political image of his country, which, as we strove, had difficulty to succeed it,” Vahan Hovhannisyan concluded.
In the words of the Head of Delegation, the Azerbaijani people have not shown any manifestation of anti-Armenian attitude and aggressiveness, which gives the deputy a basis to evaluate that with the threats of war, also tries to get dividends only one man, Ilham Aliyev. Also such impression has got the PAP member of the Delegation Naira Zohrabyan, in whose opinion the people has been a hostage in the hand of Aliyev and his clan. And the state campaign is directed to the supply of that clan’s interests. Ms Zohrabyan noted with regret that the European MPs, unlike the assessments condemning Aliyev’s speech in private talks, had not dared to voice from the tribune. Making reference to the ARF faction deputy Lilit Galstyan, considered Aliyev’s address endangering the negotiation process of the NK conflict settlement, as well as bringing to null the efforts of Euronest of creating a new political format directed to the democratization and cooperation of the member countries. She considered unacceptable Aliyev’s calling “fascist” especially in a country, where people are condemned for political views.
The member of the Heritage Faction Styopa Safaryan mainly talked about the discussions held in the committees. As a result, the Armenian side succeeded to include in the report an assessment on the policy of closed borders, also the testing of the Armenian nuclear power plant in accordance with the EU standards.
The Armenian deputies noted that the Azerbaijanis in any way isolated them from the local and foreign media.