Փետրվարի 8-ին Ազգային ժողովի «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակներում խորհրդարանի հյուրերն էին Կրթության Միջազգային Ակադեմիայի ուսանողներն ու դասախոսները, ովքեր խորհրդարանի նիստին մասնակցելուց հետո հանդիպեցին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը:
Ուսանողները նախ շնորհավորեցին Էդուարդ Շարմազանովին ԱԺ փոխնախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, այնուհետեւ երկուստեք ծավալվեց ջերմ եւ անկաշկանդ զրույց: Ուսանողներին հետաքրքրող հարցերը հիմնականում վերաբերում էին կրթական ոլորտի բարեփոխումներին` մասնավորապես Բոլոնիայի կրթական համակարգին անցնելուն, խորհրդարանական ընտրություններից հետո երիտասարդական խորհրդարանի շարունակականությանը, երիտասարդների զբաղվածության հարցին եւ այլն:
ԱԺ փոխնախագահը վերոնշյալ հարցադրումներին տվեց սպառիչ պատասխաններ: Մասնավորապես, ըստ պարոն Շարմազանովի ` կրթական ոլորտում յուրաքանչյուր բափեփոխում պետք է ուղղված լինի կրթության որակի բարելավմանը, բարձրակարգ գիտելիքներ ստանալու, մրցունակ մասնագետներ պատրաստելու հնարավորությունների ստեղծմանը: ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը նշեց, որ Բոլոնիայի գործընթացի արդյունքում հայ ուսանողները հնարավորություն կունենան իրենց ուսումը շարունակել արտասահմանում:
Ողջունելով երիտասարդական խորհրդարանի գաղափարը, ԱԺ փոխնախագահը կարծիք հայտնեց, որ այն լավ հնարավորություն է ընձեռում երիտասարդներին ինքնադրսեւորվելու համար:
Կարեւորելով ուսանողների հետ նման հանդիպումները` Էդուարդ Շարմազանովը  վստահեցրեց, որ պատրաստ է պարբերաբար հանդիպել նրանց հետ:
Ազգային ժողովի նիստը շարունակվում է
Փետրվարի 8-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը` անդրադառնալով պատգամավորներ Դավիթ Հարությունյանի, Վարդան Բոստանջյանի եւ Հեղինե Բիշարյանի հեղինակած «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին»,  «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենք...

8 февраля  в рамках программы “Открытый урок” гостями парламента были студенты и преподаватели Международной академии образования, которые после участия в заседании НС встретились с вице-спикером Э.Шармазановым. На встрече присутствовала также депутат фракции “Наследие” А.Бахшян.
В развернувшейся теплой и непосредственной беседе с Э.Шармазановым студенты обратились к нему со множеством вопросов, касавшихся в основном образовательной сферы, в частности перехода к Болонскому процессу, занятости молодежи и т.д.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов дал исчерпывающие ответы на все вопросы, а А.Бахшян заметила, что в итоге Болонского процесса армянское студенчество будет иметь возможность продолжить свое образование за рубежом.
Приветствуя идею Молодежного парламента, вице-спикер НС выразил мнение, что он дает широкие возможности самовыражения молодежи.
Подчеркнув важность подобных встреч, Э.Шармазанов заверил гостей в своей готовности регулярно встречаться с молодежью.
8 февраля Национальное Собрание  продолжило  работу четырехдневных заседаний, обратившись к обсуждению законодательного пакета по поправкам в законы “Регламент НС”, “Об общественной службе” и “О гражданской службе”.В первом, втором или третьем чтении парламент обсудил и принял голосованием...